پناهندگی در کانادا
اداره مهاجرت و پناهندگی کاناد (IRB)، بزرگترین سازمان مستقل در کانادا است که مسئول اتخاذ تصمیم در خصوص درخواست‌های مهاجرت و پناهندگی به شکلی کارآمد و منصفانه و مطابق قانون می‌باشد. یکی از مسئولیت‌های(IRB)، تصمیم گیری در مورد هزاران نفر از افرادی است که سالانه به کشور کانادا وارد شده و تقاضای پناهندگی می‌نمایند؛ این سازمان می‌باید به شکلی منصفانه تشخیص دهد که از میان این افراد چه کسانی نیازمند و واجد شرایط دریافت پناهندگی هستند. کلیه دادگاه‌های مرتبط به امور پناهندگی از طریق این سازمان برگزار می‌گردند، IRB مسئول اتخاذ تصمیمات قانونمند و منصفانه در راستای اجرای تعهدات بین المللی و اهداف بشردوستانه کانادا می‌باشد.
سازمان مهاجرت و پناهندگی کانادا IRB دارای چهار بخش مختلف است:
 • بخش مهاجرت ID
 • بخش درخواست‌های مرتبط با مهاجرت
 • بخش پناهندگی
 • بخش درخواست‌های مرتبط با امور پناهندگی
بخش مهاجرت: بخش مهاجرت (ID) شامل دو کارکرد اصلی است:
 • انجام جلسات استماع و قبولی و بازبینی پرونده‌های مربوط به بازداشت‌های انجام شده در بخش مهاجرت. اگر سازمان خدمات مرزی کانادا (CBSA) معتقد باشد که فردی بر طبق قانون عمل نکرده یا تخلف کرده است، از اداره مهاجرت می‌خواهد که یک جلسه رسیدگی و استماع برگزار کند تا طی آن تعیین شود آیا فرد خاطی می‌تواند وارد کشور کانادا شود و یا خیر. اگر فرد، به دلایل مرتبط با امور مهاجرت بازداشت شود، بخش مهاجرت، بازبینی‌های این امر را انجام خواهد داد. بازبینی‌های بازداشت، در چارچوب‌های زمانی معینی که توسط قانون تعیین شده‌اند، انجام می‌شود. اعضای بخش مهاجرت تعیین می‌کنند که آیا فرد باید از بازداشت آزاد شود یا خیر؛ آزاد شدن می‌تواند توسط CBSA انجام شود.

بخش درخواست‌های مهاجرت:

این بخش از اداره مهاجرت به کلیه امور مرتبط با مهاجرت رسیدگی می‌کند که این امور مهاجرت عمدتا مربوط به مسایلی از قبیل: حمایت‌های مالی، دستورات مرتبط با اخراج افراد که توسط وزارت مهاجرت کانادا اتخاذ گردیده است، می‌گردد.
 • بخش پناهندگی:
  • این بخش از اداره مهاجرت در خصوص افرادی که در کانادا به دنبال پناهندگی هستند، تصمیم گیری می‌نماید.
 • بخش درخواست‌های پناهندگی:
  • این بخش به امور بررسی درخواست‌های پناهندگی و سایر امور مرتبط با این دسته رسیدگی می‌کند.

چه کسانی می‌توانند پناهنده شوند؟ - وکیل پناهندگی کانادا

چه کسانی می‌توانند پناهنده شوند؟

اتباع خارجی که به دلایل مختلف در معرض خطر جانی قرار دارند و مورد حمایت کشور خود نیز نیستند، می‌توانند به کانادا پناهنده شوند. افرادی که به عنوان پناهنده شناخته می‌شوند، اجازه اقامت در کانادا را دارند و حتی ممکن است واجد شرایط دریافت اقامت دائم و در نهایت شهروندی کانادا نیز شوند.

بخش حفاظت از پناهندگان هیئت مهاجرت و پناهندگان (IRB) یک دادگاه مستقل است که در مورد اینکه آیا متقاضی واجد شرایط وضعیت پناهندگی است یا خیر، تصمیم گیری می‌کند. در برخی موارد مانند مسائل جنایی یا امنیتی، در مورد وضعیت متقاضی توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) تصمیم‌گیری می‌شود.

قانون مهاجرت در کانادا پیچیده است. روند درخواست وضعیت پناهندگی شامل مراحل بسیاری مانند آمدن به کانادا به عنوان پناهنده، گرفتن اقامت دائم یا شهروندی و دریافت حمایت مالی است و می‌تواند طاقت فرسا باشد. در این شرایط، همراهی وکیل مهاجرت کمک می‌کند فرآیند با دقت و سرعت بهتری طی شود و به نتیجه مطلوب برسد.

انواع پناهندگی در کانادا - وکیل پناهندگی کانادا

انواع پناهندگی در کانادا

دو نوع پناهندگی در کانادا وجود دارد که متقاضیان پناهندگی می‌توانند در صورت واجد شرایط بودن برای هر یک، از آن طریق برای پناهنده شدن در کانادا استفاده کنند. افرادی که در موقعیت‌های پناهنده‌مانند قرار دارند اما واجد شرایط هیچ یک از این گروه‌ها نیستند، همچنان شرایط پناهنده شدن را دارند.

 1. افراد نیازمند حفاظت

یک فرد نیازمند حفاظت فردی در کانادا است که اگر به کشور خود یا کشوری که پیش از این، در آن زندگی می‌کرد، منتقل شود، شخصاً در معرض موارد زیر قرار می‌گیرد:

 • شکنجه
 • خطری برای زندگی آن‌ها
 • خطر برخورد یا مجازات ظالمانه و غیرعادی در کشور خود (حتی اگر عموماً دیگران در آن کشور با خطر مواجه نباشند.)
 1. پناهندگان کنوانسیون

پناهندگان کنوانسیون افرادی هستند که در خارج از کشور خود زندگی می‌کنند و به دلیل ترس از آزار و اذیت، نمی‌توانند در داخل کشور خود زندگی کنند یا به آن کشور بازگردند. ترس از آزار و اذیت باید مستدل و مبتنی بر موارد زیر باشد:

 • نژاد
 • دین
 • ملیت
 • نظر سیاسی
 • عضویت در یک گروه اجتماعی خاص؛ از جمله گروه‌هایی که فرد نمی‌تواند آنها را تغییر دهد، مانند جنسیت، گرایش جنسی و غیره)

منظور از آزار و اذیت برای پناهنده شدن، مواردی نظیر خطر جانی و تهدید شدن به مرگ، خطر شکنجه و زندانی شدن توسط دولت کشور مبدا، در خطر بودن توسط افراد یا گروه‌های غیر دولتی مانند شوهر بدسرپرست را شامل می‌شود.

فردی که ادعای پناهندگی می‌کند باید نشان دهد که هیچ جایگزینی در داخل کشور وجود ندارد. به این معنا که هیچ جایی در آن کشور برای آن‌ها وجود ندارد که بتوانند بدون آزار و اذیت، به طور سالم و در آرامش زندگی کنند.

هر شخصی که احساس می‌کند فردی نیازمند حمایت یا پناهنده کنوانسیون است، می‌تواند هنگام ورود یا زمانی که در داخل کاناداست، ادعای پناهندگی کند.

اگر فرد خارج از کانادا باشد، می‌تواند طبق طبقه‌بندی پناهندگان در خارج از کشور درخواست دهد.

IRCC برای شناسایی و ارجاع پناهندگان برای اسکان مجدد در این طبقه به کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان (UNHCR)، سایر سازمان‌های ارجاع دهنده و گروه‌های حامی خصوصی متکی است.

دفاتر ویزا مسئول بررسی درخواست‌های ارجاع‌شده هستند و با ارزیابی شرایط متقاضیان، تصمیم می‌گیرند که فرد می‌تواند پناهنده کانادا شود یا خیر.

کلاس کشور پناهندگی - وکیل پناهندگی کانادا

 1. کلاس کشور پناهندگی

افرادی که خارج از کشور کانادا هستند و در شرایط مشابه شرایط پناهندگی قرار دارند اما شامل پناهندگان کنوانسیون نمی‌شوند، می‌توانند از روش کلاس کشور پناهندگی برای پناهندگی استفاده کنند.

اگر یک افسر مهاجرت تشخیص دهد که شخص به طور جدی و شخصی تحت تاثیر یکی از موارد زیر است، می‌تواند تحت این برنامه به کانادا پناهنده شود:

 • جنگ داخلی
 • درگیری مسلحانه
 • نقض گسترده حقوق بشر

کسانی که نمی‌توانند در چنین وضعیتی محل امنی برای خود فراهم کنند، می‌توانند برای پناهندگی در کانادا اقدام کنند.

پناهندگان در این طبقه همچنین باید توسط کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان (UNHCR) یا سازمان ارجاع دهنده دیگری ارجاع داده شوند، توسط یک گروه حامی مالی خصوصی حمایت شوند، یا پس از ورود به کانادا، تمکن مالی لازم برای حمایت از خود و افراد تحت تکفل خود را داشته باشند.

همانند متقاضیان پناهندگی کنوانسیون، افراد متقاضی این برنامه پناهندگی، باید نشان دهند که هیچ جایگزینی در کشورشان برای آن‌ها وجود ندارد و نمی‌توانند شرایط زندگی ایمن و بهداشتی را فراهم کنند.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

منبع: legalline.ca