نقش زنان در جامعه کانادا

89
نقش زنان در جامعه کانادا

زنان همواره بخشی جدایی ناپذیر از جامعه کانادا بوده و سهم قابل توجهی در رشد و توسعه آن دارند. نقش آن‌ها در طول زمان تکامل یافته است و منعکس‌کننده تغییرات در هنجارهای اجتماعی، ارزش‌ها و نگرش نسبت به برابری جنسیتی است.
زنان نقش مهمی در ساختن کانادایی عادلانه و مرفه ایفا کرده‌اند. از مبارزه برای حق رای گرفته تا دفاع از حقوق باروری، از شکستن موانع تا راهنمایی دختران جوان و زنان برای داشتن قدرت، شجاعت و عزم جدی در شکل دادن به سرنوشت خود و نسل‌های بعد از خود.امروزه اهمیت مشارکت زنان در همه عرصه‌های زندگی اعم از سیاست، اقتصاد، آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، هنر، سرگرمی یا ورزش بیش از هر زمان دیگری حس می‎شود.
از نظر تاریخی، زنان به نقش‌های سنتی خانگی محدود می‌شدند، از کودکان مراقبت می‌کردند و کارهای خانه را انجام می‌دادند. مردان نیز برای کار و کسب درآمد، خارج از خانه مشغول بودند. با این حال، در طول جنگ جهانی دوم، زمانی که مردان خانه را برای جنگ ترک کردند، زنان مسئولیت کارخانه‌ها، مزارع و سایر صنایع را برعهده گرفتند. این تجربه به آنها طعم استقلال و اعتماد به نفس را چشاند که منجر به مطالبات برابر حقوق، حق رای و دسترسی به آموزش عالی شد.
مبارزه زنان در قالب قوانین مترقی، مانند پرونده اشخاص (1929) که زنان را واجد شرایط انتصاب در سنا می‌دانست و قانون پرداخت برابر (1951) که تبعیض دستمزد بر اساس جنسیت را ممنوع می‌کرد، به ثمر نشست.
زنان به شکستن موانع و سقف‌های شیشه‌ای ادامه دادند و وارد عرصه‌های مردانه مانند پزشکی، حقوق، مهندسی و علوم شدند. آنها اتحادیه‌ها را تشکیل دادند، تظاهرات را سازمان دادند، کتاب نوشتند، نقاشی کشیدند، آهنگ خواندند، و صدای قوی حقیقت بودند و مردسالاری و ظلم را به چالش کشیدند.
امروزه زنان در دولت، تجارت، دانشگاه، رسانه و جامعه مدنی دارای موقعیت‌های برجسته‌ای هستند. آنها سازمان‌های بین‌المللی را رهبری می‌کنند، شرکت‌های حرفه‌ای و تاثیرگذار را مدیریت می‌کنند، جوایز نوبل را دریافت می‌کنند و کانادا را در اجلاس‌های جهانی نمایندگی می‌کنند.
با این حال، کارهای زیادی برای دستیابی به برابری جنسیتی واقعی باقی مانده است. علیرغم تشکیل نیمی از جمعیت، زنان همچنان با موانع سیستماتیک، خشونت، آزار و اذیت و به حاشیه رانده شدن به دلیل عواملی مانند نژاد، قومیت، طبقه، گرایش جنسی، ناتوانی و سن مواجه هستند.
برای رسیدگی به این مسائل، دولت‌ سیاست‌ها و برنامه‌هایی را با هدف کاهش فقر، افزایش حمایت از کودکان، ترویج مرخصی با حقوق، مبارزه با سوء استفاده آنلاین، حمایت از بازماندگان خشونت و تأمین مالی تحقیقات در مورد تحلیل‌های مبتنی بر جنسیت اجرا کردند. این تلاش‌ها نتایج مثبتی به همراه داشته است، اما باید کارهای بیشتری انجام شود تا اطمینان حاصل شود که هر زنی تحت حمایت قانون قرار دارد.

فرم ارزیابی مهاجرت به کانادا

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها