کانادا را بیشتر بشناسید!

6
کانادا را بیشتر بشناسید!

نام کانادا از کلمه بومی Kanata گرفته شده است. کاناتا در زبان بومی سنت لورنس ایروکوئیان به معنای «محل سکونت» یا «دهکده» است. جان کابوت اولین کاوشگری بود که در سال 1497 به کانادا رسید و آن را برای انگلیس ادعا کرد.

کانادا تا 15 فوریه 1965 پرچم مستقل نداشت؛ در حالی که از زمانی که به عنوان یک کشور شناخته می‎شد، 100 سال گذشته بود. این کشور در سال 1982 به طور رسمی از بریتانیا مستقل شد. در واقع تا سال 1982 هنوز از نظر قانونی به بریتانیا وابسته بود و در عمل، پارلمان بریتانیا می‌توانست در مورد قانون اساسی کانادا رأی دهد.

اما کانادا هنوز یک کشور پادشاهی است و عضوی از کشورهای مشترک المنافع بریتانیا است. علی رغم وجود مرز محافظت نشده میان آمریکا و کانادا، این دو کشور سابقه خشونت باری از جنگ دارند. کانادا در واقع دو بار مورد تهاجم آمریکایی‌ها قرار گرفته است.

اولین بار در سال 1775 بود که مونترال اشغال شد و بار دوم در طول جنگ 1812 بود که بیشتر در منطقه نیاگارا رخ داد. البته کانادا هم در سال 1812 کاخ سفید را به آتش کشید.

آتش گرفتن کاخ سفید سال 1812 میلادی

قدیمی‎ترین سنگ های روی زمین را می توان در The Canadian Shield پیدا کرد. این سنگ 4.28 میلیارد ساله توسط زمین شناسان در سال 2001 کشف شد.

همچنین دانشمندان اخیراً آب 1.5 میلیارد ساله را در کانادا پیدا کردند. شروود لولار، ژئوشیمیدان از شهر تورنتو، اخیراً نمونه آبی را با قدمت 1.5 میلیارد سال از معدنی در انتاریو پیدا و استخراج کرده است.

کانادا سومین دارنده ذخایر نفتی در جهان است. اگرچه عربستان سعودی و ونزوئلا رتبه‌‎های اول را در اختیار دارند، اما کانادا حدود 176.8 میلیارد بشکه نفت قابل استخراج دارد.

ایالات متحده بیش از هر کشور دیگری از کانادا نفت می‌خرد و به طور متوسط 3.8 میلیون بشکه در روز واردات دارد بزرگترین منبع سزیم جهان در کانادا قرار دارد. سزیم به عنوان ماده‌ای کمیاب در دریاچه برنیک، منیتوبا یافت می‌شود. سزیم برای کمک به حفاری نفت، ساخت لوله‌های خلاء، برای کارکردن GPS تلفن همراه مورد نیاز است و به کارکرد ساعت‌های اتمی کمک می‌کند.

انتاریو شلوغ‌ترین فرودگاه کانادا را در خود جای داده است. فرودگاه بین المللی تورنتو پیرسون در میسیساگا شلوغ‌ترین فرودگاه کانادا است. سالانه بیش از 40 میلیون مسافر از این فرودگاه عبور می‌کنند.

کانادایی‌ها بیشترین دونات را در جهان می‌خورند. نه تنها کانادایی‌ها سالانه بیش از 1 میلیارد دونات می‌خورند، بلکه تعداد دونات‌فروشی در کانادا بیشتر از هر کشور دیگری در جهان است

بسکتبال توسط یک کانادایی اختراع شد. دکتر جیمز نیسمیت در سال 1891 هنگام تدریس در YMCA محلی در اسپرینگفیلد، ماساچوست، 13 قانون بازی را تعریف کرد.

دستکش بیسبال در سال 1883 در کانادا اختراع شد. آرتور ایروین در سال 1883 در حال بازی بود که دو انگشتش شکست. ایروین به جای خروج از بازی به دلیل آسیب دیدگی، یک دستکش چرمی بزرگ پیدا کرد و انگشتان خود را با بالشتک دراز کرد و بدین ترتیب اولین دستکش بیسبال را اختراع کرد.

بروز رسانی 21 شهریور 1402

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها