حقوق پناهندگی در کانادا

2605
حقوق پناهندگی در کانادا

حقوق بشر در کانادا ارزش بالایی دارد و قوانین پناهندگی این کشور نیز بر همین اساس تصویب شده‌اند. کشور کانادا یکی از کشورهایی است که افراد در معرض خطر جانی، می‌توانند با پناهنده شدن، در شرایط امنیت کامل و برخورداری از امکانات باکیفیت زندگی کنند. در این مقاله بیشتر درباره حقوق پناهندگی در کانادا، شرایط مهاجرت به عنوان پناهنده، کیس‌های آن و سایر مسائل مرتبط صحبت خواهیم کرد.

سیستم پناهندگی کانادا

اصطلاح “پناهنده” در کانادا تعریف قانونی دارد. طبق این تعریف فردی که نمی‌تواند به دلایل مذهبی، نژادی، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص یا داشتن عقاید سیاسی در کشور خود و در امنیت زندگی کند، پناهنده محسوب می‌شود. ادعای پناهندگان در خصوص عدم امنیت جانی و مورد آزار قرار گرفتن در کشور مبدٱ توسط دولت کانادا و هیئت مهاجرت و پناهندگی (IRB) مورد بررسی قرار می‌گیرد تا صحت ادعا تایید شود.

از زمانی که کنوانسیون 1951 ژنو مربوط به وضعیت پناهندگان در سراسر دنیا تصویب شده است، کشور کانادا تلاش کرده است در برخورد با پناهندگان رویه عادلانه داشته باشد و به تعهدات خود نسبت به آن‌ها عمل کند. سیستم مهاجرت کانادا شرایط هر پناهنده را بررسی کرده و بر اساس میزان خطر جانی، رفتار ظالمانه و یا مجازات غیرعادی که ممکن است با آن مواجه شود، از او حمایت می‌کند. این سیستم ملاحظات بشردوستانه را در رسیدگی‌ها اعمال می‌کند و در صورت ریجکت شدن، امکان تجدید نظر نیز وجود دارد.

دولت کانادا به دو روش از پناهندگان حمایت می‌کند:

  • پناهندگی در کانادا
  • برنامه اسکان مجدد از خارج از کانادا

برنامه اسکان مجدد با همکاری دولت کانادا، آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، حامیان مالی خصوصی و گروه‌های اجتماعی انجام می‌شود. این برنامه از پناهندگانی که خارج از کشور کانادا در کمپ‌ها زندگی می‌کنند، حمایت می‌کند.

حقوق پناهندگی در کانادا -

حقوق پناهندگی در کانادا

دولت کانادا با پایبندی به تعهدات بین المللی و ارزشی که در داخل کشور برای حقوق بشر قائل است، حقوقی را برای پناهندگان در نظر گرفته و به آن‌ها نیز عمل می‌کند. حقوق پناهندگان در کانادا شامل موارد زیر است:

محافظت در برابر اخراج: کشور کانادا متعهد است که پناهندگان را به کشور مبدٱ باز نمی‌گرداند.

مجوز کار: پناهندگان می‌توانند با دریافت اقامت دائم کشور کانادا، بدون محدودیت، مشغول به کار و کسب درآمد شوند.

برخورداری از خدمات اجتماعی: پناهندگان به خدمات اجتماعی مانند پزشکی، آموزش و غیره دسترسی دارند.

حق سفر: آن‌ها می‌توانند به راحتی میان استان‌های کانادا سفر کنند. همچنین اجازه سفر خارجی را نیز دارند.

برابری قانونی: قانون با پناهندگان مانند سایر ساکنان کانادا و به طور یکسان برخورد می‌کند.

مسکن پناهندگان

اسکان پناهندگان و یافتن خانه با هزینه مقرون به صرفه یکی از چالش‌های پناهندگان است. برای حل این چالش برنامه‌های زیر ارائه شده است:

کمک دولتی: پناهندگان پس از ورود به کانادا، از طرف دولت مسکن موقت دریافت می‌کنند. اما دولت انتظار دارد پناهندگان بتوانند مسکن دائمی خود را پیدا کنند و مسکن دولتی را ترک کنند.

حمایت گروه‌های خصوصی: حامیان خصوصی محل اسکان موقتی به پناهندگان ارائه می‌کنند و آن‌ها را مورد حمایت مالی خود قرار می‌دهند. آن‌ها همچنین متعهد هستند که در یافتن مسکن دائمی نیز به آن‌ها کمک کنند.

حمایت مالی از پناهندگان

اشتغال، کسب درآمد و استقلال مالی هدفی است که دولت کانادا تلاش می‌کند پناهندگان به آن دست یابند. در همین راستا برنامه‌های زیر را اجرا می‌کند:

برنامه اسکان مجدد: این برنامه تا حدود یک سال به پناهندگان کمک مالی می‌دهد تا برخی نیازهای آن‌ها تامین شود. هدف آن‌ها این است که پناهندگان بتوانند از چالش‌ها گذر کرده و برای زندگی در کانادا آماده شوند.

برنامه سواد مالی: این برنامه کارگاه‌هایی را برگزار می‌کند که مسائل مالی مانند بانکداری، پس‌انداز و اعتبار بانکی را به پناهندگان آموزش می‌دهد.

افتتاح حساب بانکی: پناهندگان می‌توانند با شناسه‌ای که دریافت می‌کنند، حساب بانکی افتتاح کنند و از آن استفاده نمایند. افتتاح حساب نیازی به سپرده اولیه یا شاغل بودن ندارد.

پناهندگان می‌توانند شهروند کانادا شوند؟

پناهندگان 5 سال پس از دریافت اقامت دائم کانادا، می‌توانند برای شروندی کانادا درخواست ارسال کنند. تکمیل فرم‌ها، ارائه اسناد و پرداخت هزینه‌ها مراحل ارائه درخواست شهروندی هستند. اگر متقاضی بین 18 تا 54 سال سن دارد، باید مدرک زبان با نمره خوب در زبان انگلیسی یا فرانسوی ارائه کند. آزمونی نیز در مورد تاریخ و نمادهای کانادا وجود دارد که باید آن را پاس کند.

بهترین کیس برای پناهندگی کانادا

دو روش برای درخواست پناهندگی کانادا وجود دارد. یک روش برنامه اسکان مجدد است که متقاضی خارج از کشور کاناداست و روش دیگر، برنامه پناه‌جو داخل کشور است که بهترین کیس برای پناهندگی کانادا محسوب می‌شود.

انواع کیس‌های پناهندگی

افرادی که به دلایل زیر در کشور خود در معرض خطر جانی و امنیتی قرار دارند، به عنوان کیس پناهندگی شناخته می‌شوند.

پناهندگی مذهبی: افرادی که به دلیل مذهب خود تحت آزار قرار می‌گیرند.

پناهندگی نژادی: اشخاصی که به دلیل نژاد خود مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند.

پناهندگی سیاسی: اگر فردی به دلیل عقاید سیاسی و یا منتشر کردن مطالب سیاسی در معرض خطر جانی قرار بگیرد، می‌تواند از این طریق به کانادا مهاجرت کند.

پناهندگی عضویت در گروه‌های اجتماعی: گروه‌های اجتماعی مانند گروه‌های همجنسگرایان، دو جنسگرایان و ترنس‌ها می‌توانند به دلیل عدم امنیت جانی و مورد آزار بودن به کانادا پناهنده شوند. البته تغییر جنسیت در ایران قانونی است و ترنس‌ها به مدارک مستدلی برای اثبات ادعای خود مبنی بر آزار دیدن و عدم امنیت جانی نیاز دارند.

پناهندگی به دلیل خطر جنگ: اگر در کشوری، خطر جنگ وجود داشته باشد و امنیت جانی و مالی وجود نداشته باشد، فرد می‌تواند به عنوان پناهنده به کانادا مهاجرت کند.

حقوق پناهندگی در کانادا - سایت ثبت نام پناهندگی کانادا برای افغان‌ها

سایت ثبت نام پناهندگی کانادا برای افغان‌ها

با توجه به شرایطی که در چند سال اخیر در کشور افغانستان به وجود آمده است، دولت کانادا شرایطی را برای حمایت از افغان‌ها فراهم کرده است. افراد آسیب‌پذیر می‌توانند تحت قوانین پناهندگی امکان اقامت در کانادا را به دست آورند.

برنامه‌های مختلفی برای مهاجرت افغان‌ها به کانادا وجو دارد که در سایت اداره مهاجرت کانادا بیان شده‌اند. همچنین در قسمت ” ANSWER A FEW QUESTIONS” می‌توانید با جزییات بیشتری در مورد برنامه‌های پناهندگی افغان‌ها بدانید. این برنامه‌ها امکان اقامت دائم و سپس سیتیزن شدن را برای پناهندگان افغان فراهم می‌کند.

افغان‌ها برای دریافت راهنمایی می‌توانند در سایت canadavisa.com فرم موجود را تکمیل کنند و با دریافت مشاوره تلفنی، برای پناهندگی اقدام کنند.

آدرس زیر متعلق به اداره مهاجرت کاناداست و افغان‌های واجد شرایط می‌توانند به این آدرس ایمیل ارسال کنند.

Canada-Afghanistan@international.gc.ca

ایمیل زیر نیز متعلق به اداره مهاجرت است. اما تنها به سؤالات در مورد اقامت افغان‌ها پاسخ می‌دهد.

IRCC.SituationAfghanistan.IRCC@cic.gc.ca

ثبت نام سازمان ملل برای پناهندگی به کانادا

افراد می‌توانند از طریق سازمان ملل برای پناهندگی کانادا اقدام کنند که شامل روش‌های زیر است:

  • برنامه اسکان پناهندگان کمیسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل یکی از راه‌های مهاجرت به کانادا است. این افراد از این طریق به برنامه پناهندگان با کمک دولت (GAR) معرفی می‌شوند و دولت کانادا تا حدود یک سال از آن‌ها حمایت می‌کند تا شاغل شده و استقلال مالی به دست آورند.
  • برنامه ویزای ترکیبی ارجاع داده شده به دفتر (BVOR) توسط دولت کانادا و حامیان خصوصی حمايت می‌شود و پناهندگان با معرفی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، از حمایت 6 ماهه حامیان خصوصی و پس از حمایت دولت کانادا به مدت 6 ماه برخوردار می‌شوند.
  • برنامه حمایت مشترک (JAS) که توسط حامیان خصوصی و دولت حمایت می‌شود. این برنامه شامل پناهندگان با نیازهای ویژه است که بر همین اساس تا 24 ماه مورد حمایت قرار می‌گیرند.

حقوق پناهندگی در کانادا - چه افرادی نمی‌توانند پناهنده کانادا شوند؟

چه افرادی نمی‌توانند پناهنده کانادا شوند؟

با وجود حمایت دولت کانادا از افراد آسیب دیده به دلیل مذهب، نژاد، گرایش جنسی و عقاید سیاسی، قوانینی وجود دارد که طبق آن‌ها افراد با شرایط خاص نمی‌توانند پناهنده کشور کانادا شوند، شامل:

  • کسی که ساکن کانادا است نمی‌تواند ادعای پناهندگی داشته باشد.
  • افرادی که درخواست پناهندگی آن‌ها را رد شده است، می‌توانند درخواست تجدید نظر داشته باشند اما روند رسیدگی به پرونده آن‌ها دشوار و طولانی می‌شود.
  • دروغ گفتن و ارائه توضیحات مبهم به بازرس موجب رد شدن درخواست پناهندگی می‌شود. فرد باید کاملا صادقانه تمامی شرایط را توضیح داده و مدارک لازم برای اثبات آن‌ها را به همراه داشته باشد.
  • اگر فردی به چند کشور درخواست پناهندگی ارسال کرده باشد و یک کشور درخواست او را پذیرفته باشد، دیگر نمی‌تواند پناهنده کانادا شود. حتی اگر نخواهد پناهنده آن کشور شود، باز هم نمی‌تواند در برنامه پناهندگی این کشور شرکت کند.
  • اگر متقاضی دارای سابقه کیفری باشد و قوانین را نقض کرده باشد، شرایط او دشوار خواهد شد و مسؤلان اداره مهاجرت سخت‌گیری بسیاری در این موارد دارند.

نظر نهایی

کشور کانادا فرصتی تازه برای پناهندگان فراهم کرده است تا بتوانند شروعی تازه در زندگی خود داشته باشند. این کشور مطابق با تعهدات بین المللی خود، حقوقی برای حمایت از پناهندگان وضع کرده است تا آن‌ها بتوانند با استفاده از فضای امن و امکانات این کشور، رشد کنند و زندگی جدیدی بسازند. افغان‌ها یکی از ملیت‌هایی هستند که به دلیل مشکلاتی که حکومت جدید طالبان ایجاد کرده است، می‌توانند از طریق برنامه‌های پناهندگی به کانادا مهاجرت کنند.

فرم ارزیابی مهاجرت به کانادا

بروز رسانی 4 آذر 1402

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها