ویزای Q-1 آمریکا؛ ویزای تبادل فرهنگی

10
ویزای Q-1 آمریکا؛ ویزای تبادل فرهنگی

برای افرادی که می‌خواهند در برنامه‌هاي تبادل ديداري در ایالات متحده شرکت کنند، دو دسته ویزای غیر مهاجرتی وجود دارد: دسته  غیرمهاجر  Jمخصوص شرکت کنندگان در برنامه‌های مبادله‌ای است که توسط وزارت امور خارجه تعیین و برای ترویج مبادلات آموزشی و فرهنگی بین ایالات متحده و سایر کشورها طراحی شده است. دسته غیر مهاجر Q مخصوص شرکت کنندگان برنامه‌های تبادل فرهنگی بین المللی مي‌باشد که توسط وزارت امنیت داخلی تعیین شده است.

اگر به دنبال شرکت در یک برنامه تبادل فرهنگی بین‌المللی تایید شده توسط وزیر امنیت داخلی هستید، شايد واجد شرایط دسته غیرمهاجر Q-1 باشید. برنامه تبادل فرهنگی Q با هدف ارائه آموزش‌های عملی و اشتغال و به اشتراک گذاری تاریخ، فرهنگ و سنت‌های کشور خود با ایالات متحده است.

معیارهای واجد شرايط بودن برای ویزای Q-1 آمریکا

فقط کارفرمایان واجد شرایطی که برنامه‌های تبادل فرهنگی را مدیریت می‌کنند، یا کارگزاران منصوبی که به‌صورت دائمی در مقام اجرایی یا مدیریتی استخدام می‌کنند، مجاز به درخواست ویزای Q-1 آمریکا هستند. هدف از دسته‌بندي ویزای غیر مهاجرتی Q تسهیل اشتراک‌گذاری فرهنگ‌های بین المللی است. این یک برنامه مبتني بر اشتغال مي‌باشد، اما در عين‌حال،‌ یک عنصر فرهنگی هم باید به وظايف جدايي‌ناپذير شما الحاق شود. در واقع،‌ شما بايد:

  • حداقل 18 سال داشته باشيد
  • واجد شرایط انجام خدمات، کار یا آموزش باشيد.
  • بتوانيد در مورد ویژگی‌های فرهنگی کشور خود با مردم آمریکا ارتباط موثر برقرار كنيد.

روند درخواست ویزای Q-1 آمریکا

روند درخواست ویزای Q-1 آمریکا

کارفرمای واجد شرایط، یا نماینده تعیین شد‌ه‌ای که به طور دائم در مقام اجرایی یا مدیریتی مسئول استخدام مي‌باشد،‌ باید فرم I-129، درخواست برای یک کارگر غیرمهاجر را به دفتر USCIS که در دستورالعمل فرم مشخص شده، ارسال کند. علاوه بر این، ، کارفرما بايستي علاوه بر شرح موقعیت، شواهدی را ارائه نمايد که نشان دهد یک برنامه تبادل فرهنگی بین‌المللی برقرار است.

ممکن است این موضوع را با ارسال کپی‌هایی از بروشورها، برنامه درسی، یا انواع دیگر مطالب كه نشان می‌دهد مؤلفه فرهنگی برنامه به طور کلی برای نمایش یا توضیح نگرش، آداب و رسوم، تاریخ، میراث، فلسفه، سنت ها و/یا سایر ویژگی‌های فرهنگی (هنر، ادبیات، زبان) کشور تابعیت شرکت کننده طراحي شده‌اند، بيان شود.

کارفرما همچنین باید شواهدی ارائه دهد که نشان مي‌دهد‌ فعالیت‌های برنامه در مدرسه، موزه، کسب و کار یا سایر مؤسساتي انجام می‌شود که در آن مردم آمریکا یا بخشی از مردم که علایق فرهنگی مشترکی دارند، در معرض جوانبي از یک فرهنگ خارجی به عنوان بخشي از يك برنامه ساختار يافته قرار دارند.

علاوه بر این، کارفرما باید ثابت کند که:

  • کارمند واجد شرایطي را برای مدیریت برنامه و خدمت به عنوان رابط با USCIS تعیین کرده است.
  • فعالانه در ایالات متحده تجارت می‌کند.
  • دستمزدهای غیرشهروندی و شرایط کاری را که به کارگران محلی اعطا شده به طور مشابه به کار گرفته شده، ارائه دهد.
  • توانایی مالی جبران غرامت به شرکت‌کننده(ها) را دارد، همانطور که در قالب يك كپي از آخرین گزارش سالانه کارفرما، اظهارنامه مالیات بر درآمد کسب و کار یا سایر اشکال گزارش حسابدار رسمی نشان داده شده است.

درخواست ویزا در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده

پس از تأیید درخواست ویزا، می‌توانید برای صدور ویزا در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده درخواست دهید. برای كسب اطلاعات بیشتر در مورد پردازش درخواست ویزا و هزینه‌های صدور، به صفحه «وزارت امور خارجه، travel.state.gov مراجعه کنید.

مدت اقامت / تمدید مدت اقامت

دوره اولیه اقامت: تا 15 ماه

پس از تکمیل برنامه تبادل فرهنگی Q خود، سي روز مهلت دارید تا ایالات متحده را ترک کنید. قبل از اینکه بتوانید دوباره برای شرکت در برنامه تبادل فرهنگی Q درخواست دهید، باید يك سال خارج از ایالات متحده سپری کرده باشيد.

خانواده دارندگان ویزای Q-1 آمریکا

خانواده دارندگان ویزای Q-1 آمریکا

ويزاهاي نوع غیرمهاجر Q هيچ شرطی برای همسر یا فرزند جهت همراهی یا پیروی از قانون خاصي برای پیوستن به غیرمهاجران Q-1 ندارد. بنابراین،  همسر یا فرزندانی که مایلند وارد ایالات متحده شوند، باید مستقلاً واجد شرايط ويزاي غيرمهاجر باشند.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به آمریکا

منبع: uscis.gov

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها