افزایش شانس دریافت دعوتنامه اقامت دائم با قرعه‌کشی دسته‌بندی اکسپرس اینتری

20
دعوتنامه PR کانادا

بر اساس الگوهای اخیر، به نظر می‌رسد متقاضیان اکسپرس انتری که واجد شرایط قرعه کشی‌های گزینش بر اساس دسته‌بندی هستند، حتی اگر امتیاز CRS آن‌ها کمتر از 500 باشد، احتمالاً دعوتنامه PR کانادا دریافت خواهند کرد.

امتیاز CRS یک مقدار عددی است که اداره مهاجرت کانادا (IRCC) برای هر متقاضی واجد شرایط اکسپرس اینتری در زمان ورود به سیستم تعیین می‌کند. این امتیاز بر اساس عوامل سرمایه انسانی متقاضی محاسبه می‌شود.

علاوه بر این، از امتیاز CRS برای تعیین حداقل امتیاز لازم برای هر قرعه کشی اکسپرس اینتری استفاده می‌شود. حداقل امتیاز CRS، پایین‌ترین امتیاز در سیستم اکسپرس اینتری است که برای تمام متقاضیانی که در یک قرعه کشی خاص دعوتنامه درخواست (ITA) دریافت کرده‌اند، صدق می‌کند.

این امتیاز مهم است؛ زیرا هیچ متقاضی با امتیاز CRS کمتر از حداقل امتیاز تعیین شده، برای دریافت دعوتنامه PR کانادا در آن قرعه کشی خاص در نظر گرفته نخواهد شد.

در هفته‌های اخیر، رسانه‌های خبری زیادی اعلام کرده‌اند که بسیاری از متقاضیان مهاجرت نسبت به افزایش حداقل امتیاز قرعه کشی‌های اکسپرس اینتری ابراز نگرانی کرده‌اند. تاکنون در سال 2024، هیچ قرعه کشی عمومی اکسپرس اینتری با حداقل امتیاز CRS کمتر از 524 وجود نداشته است.

توجه داشته باشید: در سال 2023، از مجموع 25 قرعه کشی غیر مبتنی بر دسته‌بندی اکسپرس اینتری (ترکیبی از عمومی و برنامه محور) اداره مهاجرت کانادا (IRCC)، 17 قرعه کشی حداقل امتیاز CRS زیر 518 داشتند. از این تعداد، شش قرعه کشی حداقل امتیاز بین 500 تا 517 و 11 قرعه کشی حداقل امتیاز زیر 496 داشتند.

امتیاز CRS در قرعه‌کشی‌های گزینش بر اساس دسته‌بندی در سال 2024 برای دریافت دعوتنامه PR کانادا

تا به امروز، اداره مهاجرت کانادا (IRCC) در سال جاری هشت قرعه کشی گزینش بر اساس دسته‌بندی اکسپرس اینتری برگزار کرده است.

در مقایسه با نه قرعه‌کشی عمومی و برنامه محور IRCC در سال جاری، حداقل امتیاز CRS تعیین شده توسط اداره برای قرعه‌کشی‌های گزینش بر اساس دسته بندی، در هر قرعه‌کشی در سال 2024 حداقل 33 امتیاز کمتر بوده است.

به طور خاص، جزئیات هشت قرعه‌کشی گزینش براساس دسته بندی IRCC که تاکنون در سال جاری برگزار شده است به شرح زیر است:

تاریخ نوع قرعه‌کشی حداقل امتیاز CRS
1 فوریه تسلط به زبان فرانسه 365
14 فوریه مشاغل بهداشت و درمان 422
16 فوریه کشاورزی و فرآورده‌های کشاورزی 437
29 فوریه تسلط به زبان فرانسه 336
13 مارس حمل و نقل 430
26 مارس تسلط به زبان فرانسه 338
11 اپریل علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی (STEM) 491
24 اپریل تسلط به زبان فرانسه 410

بنابراین، متقاضیان اکسپرس اینتری که نگران کسب امتیاز CRS بالا برای قرعه‌کشی‌های عمومی IRCC هستند، می‌توانند برای دریافت دعوتنامه درخواست (ITA) از طریق قرعه‌کشی‌های گزینش بر اساس دسته‌بندی اقدام کنند، زیرا این نوع قرعه‌کشی به متقاضیان واجد شرایط امکان می‌دهد تا با حداقل امتیاز CRS پایین‌تر از سایر انواع قرعه‌کشی‌ها، دعوتنامه دریافت کنند.

دعوتنامه PR کانادا آیا من برای انتخاب بر اساس دسته‌بندی واجد شرایط هستم؟--

آیا من برای انتخاب بر اساس دسته‌بندی واجد شرایط هستم؟

برای واجد شرایط بودن برای دریافت ITA از طریق قرعه‌کشی اکسپرس انتری مبتنی بر دسته، نامزدها باید بسته به دسته‌ای که در آن قرار می‌گیرند، مجموعه‌ای منحصر به فرد از معیارها را رعایت کنند.

به طور خاص، علاوه بر برآورده کردن تمام الزامات موجود در دستورالعمل‌های مربوط به دور خاصی از دعوتنامه‌ها، متقاضیان باید بسته به دسته‌بندی قابل اجرا، معیارهای اضافی را نیز رعایت کنند. دسته تسلط به زبان فرانسه در هر چهار مهارت زبانی (مکالمه، خواندن، نوشتن و گوش دادن) در Niveaux de compétence linguistique canadiens (NCLC) حداقل نمره 7 را داشته باشید.

در ماه آوریل، IRCC اعلام کرد که تسلط به زبان فرانسه اکثر (30٪) از ITAهای صادر شده از طریق قرعه کشی مبتنی بر دسته بندی را در سال جاری تشکیل خواهد داد. دسته‌های شغلی در سال 2024، IRCC تصمیم گرفته است تا بر روی نامزدهای مهاجرتی با تجربه کاری واجد شرایط در پنج صنعت زیر تمرکز کند:

  • سیستم مراقبت سلامت
  • رشته‌های علمی، فناوری، مهندسی و ریاضی (STEM)
  • مشاغل فنی و حرفه‌ای
  • حمل و نقل
  • کشاورزی و فرآورده‌های کشاورزی

برای تمام دسته‌بندی‌های شغلی که بر اساس نوع شغل انتخاب می‌شوند، الزامی است که فرد دست‌کم دارای سابقه کاری تمام‌وقت و مداوم حداقل ۶ ماه (یا معادل آن به صورت پاره وقت) در یکی از مشاغل واجد شرایط طی سه سال گذشته باشد. این سابقه کاری می‌تواند در کانادا یا خارج از کانادا به دست آمده باشد.

توجه: اگرچه لیست کدهای واجد شرایط طبقه‌بندی ملی مشاغل (NOC) بر اساس دسته‌بندی شغلی تغییر می‌کند، اما سابقه کاری واجد شرایط باید در یک شغل واحد تحت یکی از NOCهای واجد شرایط در یک دسته‌بندی خاص کسب شده باشد.

دعوتنامه PR کانادا اگر واجد شرایط نباشم چه باید بکنم؟---

چه کسانی از قرعه‌کشی بر اساس نوع شغل منتفع خواهند شد؟

با فرض اینکه یک فرد واجد شرایط است، اتباع خارجی که به احتمال زیاد به قرعه‌کشی بر اساس نوع شغل نیاز دارند، افرادی هستند که امتیاز CRS آنها کمتر از ۵۰۰ است.

توجه: امتیاز CRS که در بالا ذکر شده بر اساس کمترین امتیاز پذیرش (cut-off score) در قرعه‌کشی‌های عمومی سال ۲۰۲۴ است که در تاریخ ۲۵ مارس، عدد ۵۲۴ بود.

افرادی که برای مهاجر‌ت اقدام می‌کنند و امتیاز CRS آنها حدود ۵۰۰ است و همچنین افرادی که واجد شرایط هستند اما به این امتیاز نرسیده‌اند، به احتمال زیاد برای دریافت دعوتنامه برای تقاضای اقامت دائم کانادا (ITA) به قرعه‌کشی بر اساس نوع شغل نیاز خواهند داشت، مگر اینکه بتوانند از طریق روش‌های دیگر امتیاز CRS خود را افزایش دهند.

اگر واجد شرایط نباشم چه باید بکنم؟

برای افرادی که به دنبال بهبود امتیاز CRS خود برای قرعه‌کشی‌های عمومی هستند، برخی استراتژی‌ها وجود دارد که بدون تغییر شغل، امتیاز بالاتری کسب کنند.

زبان

زبان یکی از عواملی است که در صورت به حداکثر رساندن، می تواند تا ۳۱۰ امتیاز CRS (در ترکیب با سایر عوامل، مانند تحصیلات پس از متوسطه) را به همراه داشته باشد.

به عبارت دیگر، داشتن مهارت‌های زبانی (مکالمه، خواندن، نوشتن و/یا گوش دادن) بالاتر از حداقل الزامات برای هر یک از سه برنامه مدیریت شده توسط اکسپرس اینتری، می تواند به کسب امتیاز CRS بیشتر توسط فرد کمک کند.

برای مثال، اگرچه برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSWP) تنها نیازمند نمره ۷ در سیستم معیار زبان کانادایی (CLB) است، دستیابی به نمره ۱۰ در این سیستم نیز امکان پذیر است. در این حالت، هر سطحی که بالاتر از CLB ۷ کسب شود، امتیاز CRS بیشتری را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

علاوه بر این، تسلط بر دومین زبان رسمی کانادا می‌تواند به متقاضیان اکسپرس اینتری امکان کسب امتیاز CRS بیشتری را بدهد. به عبارت دیگر، علاوه بر امتیاز CRS که متقاضیان می‌توانند برای تسلط به زبان اول به دست آورند، آنها همچنین می‌توانند برای مهارت در زبان رسمی دیگر کانادا تا ۶ امتیاز CRS (به ازای هر مهارت زبانی) دریافت کنند.

یادگیری زبان دوم رسمی کانادا فراتر از افزایش امتیاز CRS، برای تازه واردان به کانادا در چندین مورد دیگر نیز مفید است. تازه‌واردانی که به زبان فرانسه مسلط هستند، امکان استخدام بیشتری دارند. توانایی برقراری ارتباط به زبان دوم رسمی اغلب باعث می‌شود تا افراد راحت‌تر معاشرت کنند و در محیط جدید احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

تحصیلات

تحصیلات بسته به اینکه متقاضی مدارک تحصیلی خود را از کجا (داخل یا خارج از کانادا) دریافت کرده باشد، عاملی است که می‌تواند تا ۲۵۰ امتیاز CRS را به خود اختصاص دهد.

بنابراین، یک متقاضی می‌تواند با کسب تحصیلات بیشتر یا با تکمیل ارزیابی مدارک تحصیلی (ECA) برای مدارک موجود، امتیاز CRS خود را بهبود بخشد.

توجه داشته باشید: اداره مهاجرت کانادا (IRCC) از متقاضیان مهاجرت اقتصادی که خارج از کانادا تحصیل کرده‌اند، می‌خواهد برای بالاترین مدرک تحصیلی تکمیل شده خود در خارج از کانادا، مدرکی از ارزیابی مدارک تحصیلی (ECA) دریافت کنند.

سابقه کاری

امتیاز CRS می‌تواند بسته به سطح NOC متقاضی افزایش یابد. بنابراین، ارزیابی سابقه کاری فعلی خود برای اینکه ببینید آیا وظایف شما با شغلی مطابقت دارد که توسط IRCC به عنوان “ماهر” در نظر گرفته می‌شود، ممکن است به شما امکان دهد امتیاز بیشتری کسب کنید.

به همین ترتیب، ارزیابی مدت زمانی که در یک شغل خاص صرف کرده‌اید می‌تواند به شما در کسب امتیاز بیشتر کمک کند، زیرا IRCC بر اساس مدت زمان، برای سابقه کاری تمام وقت یا معادل آن به صورت پاره وقت، امتیازاتی را اعطا می‌کند.

علاوه بر این، کسب تجربه کاری بیشتر ممکن است راه دیگری برای افزایش امتیاز CRS شما باشد.

تغییر متقاضی اصلی در پروفایل اکسپرس اینتری

در برخی موارد، زمانی که یک متقاضی اکسپرس اینتری دارای همسر یا شریک زندگی همراه باشد، بررسی این موضوع که چه کسی امتیاز جامع رتبه بندی (CRS) بالاتری دارد، توصیه می‌شود.

اگر این بررسی نشان دهد که متقاضی اصلی که ابتدا در پروفایل اکسپرس اینتری انتخاب شده است، امتیاز جامع رتبه بندی (CRS) پایین‌تری نسبت به همسر/شریک زندگی خود دارد، ممکن است بهتر باشد همسر یا شریک زندگی به عنوان متقاضی اصلی در نظر گرفته شود.

این کار امتیاز کل پروفایل را بهبود بخشیده و احتمال دریافت دعوتنامه برای درخواست (ITA) را افزایش می‌دهد، به شرطی که متقاضیان همچنان تمام معیارهای واجد شرایط بودن را داشته باشند.

توجه: به طور اختیاری، یک زوج می‌توانند برای هر همسر/شریک زندگی پروفایل‌های جداگانه اکسپرس اینتری را ارسال کنند.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

منبع: cicnews.com

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها