مسیرهای مهاجرت برای کارآفرینی در آمريكا

19
مسیرهای مهاجرت برای کارآفرینی در آمريكا

مسیرهای مهاجرت برای کارآفرینی در آمريكا فرصت‌هایی را برای کار در آمريكا به دلایل مختلفی به صورت دائمی ارائه می‌دهد. مثل اقامت دائم قانونی (گرین‌کارت) که در نهایت می‌تواند به شهروندی آمريكا منجر شود.

فرآیند اقامت دائم قانونی، بسته به طبقه بندی ویزای مهاجرتی مبتنی بر شغل مورد نظر، حداقل شامل دو مرحله است:

ابتدا، درخواست مهاجرت باید در USCIS ثبت شود و بعد، اگر در آمريكا و واجد شرايط هستيد، می‌توانید درخواست تنظیم وضعیت را بدون خروج از آمريكا برای USCIS ارسال کنید، یا می‌توانید به وزارت آمريكا، درخواست ویزای مهاجرت ارسال کنید.

درخواست ویزای مهاجرت تایید شده، تاریخ اولویت شما را همراه با ترتیب در دسترس بودن ویزای مهاجرت تعیین می‌کند. تاریخ اولویت شما معمولاً تاریخی است که در آن درخواست ویزای مهاجرت از طرفتان ثبت شده است.

فقط وقتي كه ویزای مهاجرتی در دسترس باشد، می‌توانید درخواست تنظیم وضعیت را ارسال کرده یا از طریق کنسولگری درخواست ویزا کنید.

اگر هنگام ارسال درخواست مهاجرت به  USCIS از جانب خودتان يا كارفرماي حامی،‌ ویزای مهاجرت در دسترس باشد، می‌توانید درخواست تطبیق خود را در همان زمان ثبت کنید. همچنين می‌توانید همزمان با درخواست تعدیل خود و زمانی که درخواست تعدیل‌تان در حال بررسی است، برای مجوز استخدام درخواست دهید.

در دسترس بودن ویزای مهاجرتی بستگی به طبقه‌بندی مبتنی بر شغل مورد نظر و کشور قابل پرداخت مهاجر (معمولاً کشور محل تولد) دارد.

ويزای EB-1A - کارآفرینی در آمريكا

ويزای EB-1A برای افراد با توانایی‌ها و استعدادهای فوق‌العاده

اگر توانایی فوق‌العاده‌ای در علوم، هنر، آموزش، تجارت یا ورزش داشته باشید که تحسين‌هاي ملي و بين‌المللي را از آن خود كرده باشد،‌ ممکن است واجد شرایط طبقه‌بندی مهاجران توانایی فوق‌العاده EB-1A باشید. علاوه بر این، شما باید نشان دهید که در حوزه توانایی فوق العاده‌تان به کار خود ادامه خواهید داد و کارتان در آینده به نفع آمريكا خواهد بود؛ زیرا برای این نوع ویزا نیازی به جاب آفر نیست.

شرط اول _ باید بتوانید ثابت کنید که در رشته خود توانایی فوق العاده‌ای دارید.

ويزاي توانایی‌های فوق‌العاده EB-1A مختص افرادی است که با استعدادترين در رشته خود شناخته مي‌شوند و براي ادامه كار در اين زمينه وارد آمريكا شده‌اند يا قصد دارند آنجا بمانند. برای ایجاد واجد شرایط بودن، باید تحسین ملی یا بین المللی پایداري را به دست بياوريد و دستاوردهای شما در زمینه تخصصي‌تان، شامل يكي از موارد زير باشد:

 • یک جایزه معتبر بین‌المللی دریافت کرده‌ باشيد.
 • حداقل 3 مورد از 10 شرط ذکر شده در زیر را برآورده کرده باشيد و تمام شواهد، وقتی با هم ارزیابی شوند، نشان دهند که شما جزو آن دسته از افرادي هستيد كه به بالاترين در سطح خود رسيده‌اند.

اگر جایزه معتبر بین‌المللی دریافت نکرده‌اید، باید پاسخ مثبت دهید و حداقل برای 3 مورد از 10 سوال زیر مدرک ارائه دهید:

 • آیا جوایز یا جایزه کمتر شناخته شده ملی یا بین المللی بابت برتری در زمینه‌اي تخصصي دریافت کرده‌اید؟
 • آیا شما عضو انجمن‌هایی هستید که نیاز به دستاوردهای برجسته اعضای خود دارند که توسط کارشناسان شناخته شده ملی یا بین المللی ارزیابی می‌شود؟
 • آیا مطالبی در نشریات حرفه‌اي، تجاری یا رسانه‌های بزرگ درباره شما منتشر شده که به کارتان در این زمینه مربوط می‌شود؟
 • آیا مشارکت‌های علمی، عملی یا مرتبط با کسب و کار اصلی که اهمیت زیادی دارند، داشته‌اید؟
 • آیا در هيئت يا جلسه‌اي به صورت انفرادی به عنوان داور کار دیگران در رشته تخصصی مشابه یا وابسته شرکت کرده‌اید؟
 • آیا مقالات علمی در مجلات حرفه‌ای یا رسانه های اصلی دیگر نوشته‌اید؟
 • آیا آثارتان در نمایشگاه‌هاي هنری به نمایش درآمده است؟
 • آیا نقش رهبری یا حیاتی را برای سازمان‌هاي برجسته ایفا کرده‌اید؟
 • آیا در مقايسه با سايرين،‌ براي خدماتتان حقوق و دستمزد بالایی دریافت کرده‌اید؟
 • آیا از موفقیت‌های تجاری در هنرهای نمایشی لذت برده‌اید؟

توجه: اگر معیارهای مورد بحث در این بخش به راحتی در مورد شغل شما صدق نمی‌کند، می‌توانید مدارک مشابهی را برای اثبات واجد شرایط بودن خود ارائه دهید. با این حال، هیچ مدرک قابل مقایسه‌ای برای دستیابی به یک جایزه بزرگ و شناخته شده بین‌المللی وجود ندارد.

اگر این حداقل شرایط لازم را برآورده کنید، USCIS تمام شواهدی را که ارائه کرده‌اید ارزیابی می‌کند تا مشخص شود آیا شما تحسین ملی یا بین‌المللی را به دست آورده و دستاوردهای شناخته‌شده‌ای در زمینه تخصص خود داشته‌اید يا نه. و اينكه آيا يكي از معدود كساني هستيد كه به اوج حرفه‌اي خود رسيده‌ايد يا خير.

راهنمای سیاست USCIS شامل رهنمودهاي دقیق در مورد نحوه ارزیابی واجد شرایط بودن ويزاي EB-1A، از جمله بحث در مورد ملاحظاتی است که به ارزیابی شواهد تحت هر یک از معیارهای بالا و ارزیابی شواهد قابل مقایسه مربوط می‌شود.

شرط دوم _ شما باید بتوانید ثابت کنید که برای ادامه کار در حوزه توانایی فوق‌العاده خود به آمريكا می‌آييد و ورودتان به طور قابل توجهی به نفع اين كشور خواهد بود.

برخی از شواهدی که می‌توانید برای برآورده کردن این الزامات ارائه دهید، شامل موارد زیر است، اما به آنها محدود نمی‌شود:

 • نامه‌های کارفرمایان فعلی یا بالقوه
 • اسنادی که تعهدات از پیش تعیین شده شما را اثبات می‌کند (مانند قراردادها)
 • نامه‌ای که جزئیات برنامه‌هایتان را در مورد چگونگی ادامه کار در حوزه کاری خود در آمريكا بیان می‌كند.

ویزای EB-2کارآفرینی در آمريكا -

مسیرهای مهاجرت برای کارآفرینی در آمريكا؛ ویزای EB-2 (اولویت دوم مبتنی بر استخدام)

ویزای EB-2 آمریکا برای افراد غیرشهروندی است که یا افراد حرفه‌ای با مدارک تحصیلی پیشرفته یا افرادی با توانایی استثنایی در علوم، هنر یا تجارت هستند. به طور کلی این دسته قبل از اینکه کارفرما بتواند به مرحله بعدی ارائه دادخواست ویزای مهاجرت به USCIS و (در صورت تایید) قبل از صدور یک ذینفع ادامه دهد، نیاز به یک پیشنهاد شغلی و گواهی کار صادر شده توسط وزارت کار آمريكا (DOL) دارد.

مقررات DOL به طور کلی صدور گواهینامه کار را در سناریوهای خوداشتغالی ممنوع می‌کند. با این حال، کارآفرینی که به دنبال ويزاي EB-2 و معافیت ملی منافع (NIW) است، ممکن است خودش درخواست کند و مشمول الزامات گواهی کار نباشد.

بر این اساس، یک گزینه ايده‌آل برای کارآفریناني كه به دنبال ويزاي EB-2 هستند،‌ اين است كه بتوانند واجد شرایط NIW باشند و با اين كار از شرط پیشنهاد شغلی و در نتیجه نیاز به گواهی کار معاف شوند.

اگر درخواست NIW دارید، ابتدا باید نشان دهید که یا عضوی از حرفه‌هایی با مدرک پیشرفته هستيد یا فردی با توانایی استثنایی.

فوق‌حرفه‌ای‌ها

شرط 1 – شما باید نشان دهید که مدرک پیشرفته آمريكا یا مدرک معادل خارجی دارید.

“مدرک پیشرفته” یک مدرک علمی یا حرفه‌ای بالاتر از مدرک لیسانس است. برخی از شواهدی كه مي‌توان به عنوان مدرک پيشرفته ارائه داد، عبارتند از:

 • کپی رونوشت‌های رسمی
 • کپی‌های تایید شده از مدرک واقعی، دیپلم، گواهینامه یا جایزه مشابه
 • هر مدرک رسمی دیگر از دفاتر ثبت
 • اگر مدرک خود را در خارج از آمريكا گرفته‌اید، یک ارزیابی از یک آژانس آموزشی
 • اگر فقط مدرک لیسانس آمريكا(یا مدرک معادل خارجی) دارید، نامه‌هایی از کارفرمایان فعلی و یا قبلی خود که حداقل 5 سال از تجربه مسئولیت‌پذیری تدریجی در رشته خودتان را نشان مي‌دهند.

شرط 2 – مدرک پیشرفته شما باید با رشته‌ای که در آن مشغول به کار هستید مرتبط باشد.

برخی از شواهدی که ممکن است برای نشان دادن اینکه مدرک پیشرفته شما به رشته شما مرتبط است ارائه دهید شامل موارد زیر است، اما محدود به آنها نیست:

 • نامه‌ای از شما یا کارفرمای احتمالي‌تان که شغل فعلی یا پیشنهادی شما را شرح می‌دهد.
 • اسنادی که شرکت شما و فعاليت‌هاي آن را توصیف می‌کند.
 • یک کپی از گزارش سالانه شرکتتان در صورت صدور

توانایی‌های استثنایی

شرط 1 – شما باید نشان دهید که توانایی استثنایی در علوم، هنر یا تجارت دارید.

برای واجد شرایط بودن اخذ ويزاي توانایی‌های استثنایی EB-2، باید نشان دهید که توانایی استثنایی در علوم، هنر یا تجارت دارید.

شواهد اولیه باید شامل حداقل 3 مورد از 6  نوع شواهد ذکر شده در زیر باشد.

اگر حداقل شرایط لازم را برآورده کنید، USCIS تمام شواهدی را که ارائه کرده‌اید ارزیابی می‌کند تا مشخص شود آیا شما دارای درجه‌ای از تخصص بسیار بالاتر از آنچه معمولاً در علوم، هنر یا تجارت نشان داده مي‌شود، هستيد یا خیر.

شما باید پاسخ مثبت داده و حداقل برای 3 سوال از 6 سوال زیر مدرک ارائه دهید:

 • آیا مدرک، دیپلم، گواهینامه یا جایزه‌ای مشابه از یک کالج، دانشگاه، مدرسه یا مؤسسه دیگر مرتبط با رشته توانایی‌های استثنایی دریافت کرده‌اید؟
 • آیا حداقل 10 سال سابقه کار تمام وقت در زمینه کاری خود دارید؟
 • در صورت نیاز، آیا مجوز یا گواهینامه‌ای برای فعالیت در حرفه یا شغل خود دارید؟
 • آیا در ازای خدمات خود حقوق و دستمزد بالایی دریافت کرده‌اید یا خواهید داشت که نشان دهنده توانایی استثنایی شماست؟
 • آیا عضو انجمن‌های حرفه‌ای هستید؟
 • آیا به خاطر دستاوردها و کمک‌های قابل توجهی به صنعت یا رشته خود شناخته شده‌اید؟

توجه: اگر هر یک از معیارهای مورد بحث در این بخش به راحتی در مورد شغل شما صدق نمی‌کند، می‌توانید مدارک قابل مقایسه‌ای را برای اثبات واجد شرایط بودن خود ارائه دهید.

برخی از شواهدی که می‌توانید برای نشان دادن اینکه چگونه به طور چشمگیری برای آمريكا سود خواهید برد، ارائه دهید، شامل موارد زیر است، اما محدود به آنها نیست:

 • اسنادی که نشان می‌دهد دستاوردهای گذشته شما چگونه به نفع آمريكا و به طور کلی به نفع شماست و مشخص کند که شرکت کارآفرینی شما از کدام عنصر (اقتصاد ملی، منافع فرهنگی یا آموزشی یا رفاهي) بهره می‌برد.
 • کپی جوایز یا هر تقدیرنامه خاصی که ممکن است دریافت کرده باشید، با ارائه جزئیات در مورد معیارهای مورد استفاده برای اعطای جایزه یا تقدیر
 • گزارش‌های منتشر شده در مورد موفقیت‌هايتان
 • نامه‌هایی از کارفرمایان فعلی یا سابقه‌اي که تجربه کاری قبلی شما را مستند می‌کند، همچون اطلاعاتی در مورد دستاوردهای‌تان و اهمیت آن‌ها، و اینکه این دستاوردها چگونه به نفع آمريكاست.
 • نامه‌های متخصصان رشته‌تان در مورد دستاوردهای شما و اهمیت آن‌ها، از جمله اینکه چگونه کار شما به نفع آمريكا خواهد بود.
 • شواهد دستاوردهای گذشته باید با مستندات یا توضیحاتی در مورد اینکه چگونه این دستاوردها نشان دهنده موفقیت آینده یا ادامه دار است، همراه باشد.

چشم پوشی از منافع ملی

USCIS ممکن است، بنا به صلاحدید، درخواست شما را برای چشم‌پوشی از منافع ملی در مواردی که شرایط زیر برآورده می‌شود، بپذیرد:

 • تلاش پیشنهادی‌تان هم شایستگی و هم اهمیت ملی دارد.
 • شما موقعیت خوبی برای پیشبرد تلاش پیشنهادی دارید.
 • در مجموع، برای آمريكا سودمند است که از الزامات پیشنهاد شغلی و در نتیجه گواهی کار صرف‌نظر کند.

راهنمای سیاست USCIS شامل رهنمودهايي دقیق در مورد نحوه ارزیابی و نيز معافیت‌های منافع ملی بر اساس الزامات فوق است، و همچنین شامل بحث در مورد ملاحظات شواهد خاص برای کارآفرینان می‌شود.

مثلاً ممکن است جنبه‌های منحصربه‌فردی از شواهد ارائه‌شده توسط یک درخواست‌کننده کارآفرینی وجود داشته باشد که یک تلاش پیشنهادی انجام می‌دهد، از جمله از طریق یک نهاد مستقر در آمريكا که خواهان معمولاً دارای منافع مالکیت است (یا خواهد داشت) و درخواست‌کننده نقش فعال و محوری را حفظ می‌کند (یا حفظ خواهد کرد) به گونه‌ای که دانش، مهارت یا تجربه درخواست‌کننده به طور قابل‌توجهی تلاش پیشنهادی را پیش ببرد.

USCIS معتقد است که کارآفرینان مسیرهای شغلی سنتی را دنبال نمی‌کنند و استارت آپ‌ها از نظر ساختار متفاوت‌اند. علاوه بر راهنمایی کلی، دفترچه راهنمای سیاست USCIS توضیح می‌دهد که به‌عنوان یک درخواست‌کننده کارآفرین، می‌توانید انواع دیگری از شواهد ارائه کنید تا ثابت شود تلاش شما دارای شایستگی و اهمیت ملی است، و اینکه شما در موقعیت خوبی برای پیشبرد اهدافتان قرار دارید.

ویزای EB-5 - کارآفرینی در آمريكا

ویزای EB-5 (برنامه سرمایه‌گذار مهاجر)

کنگره، برنامه EB-5 را برای تحریک اقتصاد ایالات متحده از طریق ایجاد شغل و سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد کرد. این بخش بر روی کارآفرینانی که در کسب و کار خود سرمایه‌گذاری كرده‌اند، تمرکز می کند.

چه نوع و چقدر سرمایه‌گذاری لازم است؟

شما باید در یک شرکت تجاری جدید که پس از 29 نوامبر 1990 تأسیس شده، سرمایه گذاری کنید. باید 1.05 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کنید، مگر اینکه شرکت در یک منطقه شغلی هدفمند تجارت كند، که نرخ بیکاری بالایی دارد یا در یک منطقه روستایی است. در این صورت حداقل سرمایه گذاری 800000 دلار است. شما باید منبع قانونی سرمایه سرمایه‌گذاری شده خود را تعیین کنید.

ایجاد چه شغلی لازم است؟

شما باید مشخص کنید که شرکت تجاری جدید، موقعیت‌های تمام وقت برای حداقل 10 کارمند واجد شرایط ایجاد می‌کند.

آیا بعد از اینکه من مقیم دائم شدم، شرایط خاصی وجود دارد؟

سرمایه‌گذاران مهاجر به عنوان مقیم دائم قانونی به صورت مشروط پذیرفته می‌شوند. در عرض نود روز قبل از دو سال از دریافت وضعیت اقامت دائم قانونی مشروط، باید برای حذف شرایط وضعیت خود اقدام کنید.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

منبع: uscis.gov

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها