مهاجرت به کانادا از طریق کار آفرینی

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی 

شما زمانیکه به عنوان یک سرمایه گذار بین المللی و برای شروع یک بیزینس قصد مهاجرت به کشورکانادا را دارید، میتوانید یک ویزای مهاجرت را از طریق برنامه های فدرال یا استانی به دست آورید. در حال حاضر برنامه مهاجرت کارآفرینی فدرال متوقف شده است. همچنین برنامه  کارآفرینان استان کبک، به دو روش ذیل قابل انجام است. شما  برای این که واجد شرایط این برنامه باشید، باید دارای شرایط زیر باشید:
روش اول:
 • استان کبک مستقر شوید تا بتوانید بیزینسی را راه اندازی و اجرایی کنید که قبلا برای آن، از یکی از سازمانهای مورد تایید دولت کانادا و یا یک مرکز کارآفرینی دانشگاهی، مجوزهای لازم را دریافت کرده باشید. شما میتوانید پروژه و طرح خود را به تنهایی یا به همراه دیگران (حداکثر سه نفر از اتباع خارجی دیگر و در قالب یک گروه) انجام دهید و میبایستی طرح بیزینس خود را در قالب یک طرح تجاری ارائه دهید.
روش دوم:
 • شما باید در کبک مستقر شوید تا یک بیزینس را راه اندازی و یا خریداری و آن را اجرایی کنید
 • شما باید توانای انجام یک سپرده گذاری  استارت آپی و همچنین یک سپرده  گذاری ضمانتی را در یک مؤسسه مالی مستقر در کبک و در قالب یک توافقنامه امضا شده داشته باشید
 • شما باید از سپرده گذاری استارت آپی خود برای راه اندازی بیزینس خود استفاده کنید. اگر بیزینس خود را خارج از منطقه  شهری مونترآل (CMM) راه اندازی کنید، مبلغ مورد نیاز، پایینتراز ۲۰۰،۰۰۰ دلار خواهد بود واگر بیزینس شما واقع در این منطقه است ، برای سپرده گذاری استارت آپی شما ۳۰۰،۰۰۰ دلار کانادا مورد نیاز است.
 • سپرده ضمانتی ۲۰۰،۰۰۰ دلار کانادا، به عنوان یک تضمین برای ایجاد بیزینس عمل خواهد کرد. هنگامی که اثبات کنید که طرح بیزینس خود را اجرایی کرده اید، میتوانید این مبلغ را پس بگیرید.
 • همچنین شما باید به تنهایی یا به همراه همسر خود، ۹۰۰،۰۰۰ دلار کانادا دارایی داشته باشید، و همچنین باید اثبات کنید که این مبلغ به صورت قانونی به دست آمده است.
 • شما باید پروژه  خود را به شکل یک طرح بیزینس ارائه دهید.
 • اگر تصمیم دارید که یک بیزینس را ایجاد کنید، باید حداقل ۲۵% از سرمایه (سهام) آن، تحت مالکیت و کنترل شما باشد. اگر تصمیم بگیرید که یک بیزینس را خریداری کنید، باید حداقل ۵۱% از سرمایه  (سهام) آن تحت مالکیت و کنترل شما باشد.
 • بیزینس شما نباید در هیچ یک از فعالیتهای زیر دخالت داشته باشد:
  • وامهای دارای موعد پرداخت، نقد کردن چک، یا پرداخت وام در ازای نگه داشتن اقلام گرویی
  • توسعه املاک و مستغلات یا کارگزاری املاک و مستغلات یا کارگزاری بیمه
  • تولید، توزیع، یا فروش محصولات پورنوگرافی یا جنسی یا خدمات مربوط به صنعت سکس و همچنین خدمات اسکورت یا ماساژها
 • بیزینس خریداری شده شما  باید در طول پنج سال قبل از تاریخ درخواست، فعال بوده باشد
همچنین بیش از ۲۰ برنامه  سرمایه گذاری یا کارآفرینی استانی در کانادا وجود دارد که با عنوان PNP یا “برنامه نامزدهای استانی” شناخته میشوند.
اگرچه هر استان، معیارهای گزینش مختص خودش را دارد، در حالت کلی می توان گفت که برای این که شما واجد شرایط حداقل شرایط و الزامات هر برنامه استانی باشید، باید حدود ۵۰۰،۰۰۰ دلار کانادا ثروت خالص وهمچنین توانایی سرمایه گذاری حداقل ۱۵۰،۰۰۰ دلار کانادا در طول ۲ سال را داشته باشید. همچنین از نظر دانش زبان انگلیسی شما باید حداقل نمره  ۵ را در IELTS General کسب کرده باشید. داشتن حداقل دو سال سابقه مدیریت یا مالکیت بیزینس و کسب کار از دیگرشروط مهم این برنامه است. همچنین شما باید طرح بیزینسی را در قالب یک بیزینس پلن که متعهد شده اید که آن را اجرا خواهید کرد، ارائه دهید.
امورپرونده  شما، با ارسال آنلاین یک “فرم” به اصطلاح EOI نامیده میشود ، به اداره  مهاجرت استان مربوطه آغاز میشود. کاندیداهایی که تأیید میشوند، در ابتدا ویزای اقامت موقت و اجازه کار را دریافت خواهند کرد و پس از تحقق تعهدات میتوانند درخواست اقامت دایم خود را ارائه دهند، که منجر به دریافت PR خواهد شد.
برای اینکه شما از طرف یک استان نامزد شوید، باید دستورالعملهای موجود در وب سایتهای آنها را دنبال کنید و مستقیما با آنها ارتباط داشته باشید:
مهم است نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشید که معیارهای مطرح شده توسط استانها و مناطق، متغیر هستند و ممکن است بدون اطلاعیه و اعلان قبلی مراحل و شرایط آن برنامه تغییر کند.