نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا

128
نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا

آیلتس و مهاجرت به کانادا


برنامه مهاجرت کارگران ماهر کانادا، درخواست‌کنندگان را ملزم می‌دارد که مهارت زبانی خود را در انگلیسی یا فرانسه اثبات کنند. بیشتر درخواست‌کنندگان فقط یک امتحان زبان می‌دهند تا مهارت زبانی خود را در انگلیسی ثابت کنند. هر درخواست‌کننده باید یک امتحان آزمون آیلتس جنرال یا امتحان مهارت زبان انگلیسی کانادایی سلپیپ (celpip) بدهد. در اینجا قصد داریم، دید کلی را درباره آزمون آیلتس جنرال به شما ارائه دهیم با وای ال جی همراه باشید.

مرور مطلب نمایش

درباره آیلتس

آیلتس از چهار قسمت تشکیل شده است، گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن. کل زمان آزمون ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه است و در یک روز می‌تواند تمام شود. بخش صحبت کردن می‌تواند طی ۷ روز قبل یا بعد از سه بخش دیگر انجام شود (به اختیار مرکز آزمون).

بخش گوش دادن ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و شامل چهار کلیپ صوتی است که شما باید به آن گوش دهید و به سؤالات پاسخ دهید.

 • مکالمه: ۲ گوینده
 • گوینده یک‌نفره
 • مکالمه: ۴ گوینده
 • سخنرانی

شما باید قبل از اینکه به کلیپ‌های صوتی گوش دهید سؤالات را بخوانید و خودتان را با آن‌ها آشنا کنید. به‌دقت گوش کنید چون فایل‌های صوتی تنها یک‌بار برای شما پخش می‌شود. بخش خواندن ۶۰ دقیقه طول می‌کشد و شامل سه متن است که شما می‌خوانید و به سؤالات مربوط به آن‌ها جواب می‌دهید. متن‌ها معمولاً از کتاب‌ها، روزنامه‌ها، مجله‌ها و مقالات هستند. از شما خواسته می‌شود تا موارد زیر را انجام دهید:

 • شناسایی نگرش‌ها و مفاهیم
 • یافتن اطلاعات دقیق
 • کامل کردن یک نمودار یا جدول

بخش نوشتن

بخش نوشتن ۶۰ دقیقه طول می‌کشد و شامل ۲ سؤال است. مطمئن شوید که سؤالات را قبل از آغاز نوشتن متن‌هایتان به‌دقت بخوانید. شما باید موارد زیر را انجام دهید:

 • نوشتن گزارش توصیفی از یک جدول یا یک نمودار (۱۵۰ کلمه)
 • نوشتن یک مقاله در پاسخ به یک اظهارنظر (۲۵۰ کلمه)

بخش صحبت کردن

بخش صحبت کردن ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد که به‌صورت یک مصاحبه چهره به چهره بین آزمون دهنده و آزمون گیرنده است و شامل موارد زیر است:

 • مقدمه و مصاحبه
 • گفتگوی فردی
 • موضوعات بحث

سعی کنید تا با استفاده از گرامر مناسب و به‌کارگیری طیفی از واژه‌ها به‌صورت روان صحبت کنید. همیشه سعی کنید نظر و پاسختان را نسبت به سؤالات با جملاتی بیشتر از بله یا خیر پاسخ دهید.

سؤالات پرتکرار مدرک آیلتس برای مهاجرت به کانادا

1.برای مهاجرت کانادا آیا نیاز است من آزمون آیلتس بدهم؟

تمام درخواست‌کنندگان برنامه مهاجرت کارگران ماهر که می‌خواهند مهارت زبان انگلیسی خود را نشان دهند باید یکی از دو آزمون آیلتس جنرال یا امتحان سلپیپ بدهند.

۲. چگونه برای امتحان آیلتس آماده شوم؟

کلاس‌های آمادگی برای این آزمون در مؤسسات آموزشی و اینترنت وجود دارد.

3. کدام نوع امتحان آیلتس را باید داد؟ آزمون آیلتس جنرال یا آکادمیک؟

از دو نوع امتحان آیلتس فقط امتحان آزمون آیلتس جنرال برای اهداف مهاجرت کانادا قابل‌پذیرش است. شما باید امتحان آزمون آیلتس جنرال را برای پشتیبانی از درخواست مهاجرت خود انجام دهید حتی اگر شما قبلاً امتحان آکادمیک آیلتس را انجام داده باشید.

4. کجا امتحان آیلتس بدهم؟

در سایت رسمی آیلتس می‌توانید نزدیک‌ترین مرکز امتحان به خود را از نوار محرک بالای سایت جستجو کنید.

۵. هزینه امتحان آیلتس چقدر است؟

هزینه بسته به موقعیت مکانی شما متفاوت است. در حالت کلی هزینه حدود ۳۰۰ دلار کانادا است.

6. مدت‌زمان آزمون چقدر است؟

کل زمان آزمون ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه است. گوش کردن ۳۰ دقیقه، خواندن ۶۰ دقیقه، نوشتن ۶۰ دقیقه، صحبت کردن ۱۰ تا ۱۵ دقیقه.

7. چه مدت طول می‌کشد تا نتیجه امتحان آیلتس من مشخص شود؟

شما می‌توانید ظرف مدت ۳ تا ۵ روز منتظر جواب امتحان کامپیوتری خود باشید. برای امتحان کتبی نتایج در حالت کلی ۱۳ روز بعد از امتحان مشخص می‌شود.

۸. اگر من از نتیجه امتحان راضی نبودم چه مدت بعد می‌توانم دوباره امتحان بدهم؟

شما می‌توانید درخواست بازبینی را ظرف شش هفته از امتحانتان (که تحقیق روی نتایج نام دارد) بدهید. این فرایند بین دو تا ۲۱ روز طول می‌کشد. اگر امتیاز باند شما تغییر کرد، آیلتس پولی را که برای تحقیق در مورد نتایج پرداخته بودید به شما بازمی‌گرداند.

همچنین کاندیداها می‌توانند آزمون را هر موقع دوست داشتند دوباره تکرار کنند. این بار قیمت‌های جدیدی در نظر گرفته خواهد شد.

9. آیا می‌توانم فقط بخشی را که نمره خوبی در آن نگرفته‌ام تکرار کنم؟

نه آیلتس یک پروفایل کلی از مهارت انگلیسی کاندیداها در هر زمان ارائه می‌دهد. برای اینکه نتایج دقیق باشد تمام بخش‌ها باید در یک مرحله گرفته شود.

۱۰. نتایج آزمون آیلتس برای چه مدت معتبر است؟

نتایج آزمون آیلتس برای دو سال معتبر است. نتایج آیلتسی که ظرف ۲۴ ماه از تاریخ ثبت درخواست ارسال‌شده است باید در طول فرایند بررسی درخواست معتبر باقی بماند.

11.نمرات آزمون آیلتس چطور با نمرات مرجع کانادایی (CLBs) مطابقت دارد؟

نتایج آزمون آیلتس به‌صورت زیر با نمرات CLB ارتباط دارد:

 • سطح 9 CLB – گوش دادن آیلتس: ۸ خواندن: ۷ نوشتن: ۷ صحبت کردن: ۷
 • سطح ۸ CLB- گوش دادن آیلتس: 5/7 خواندن: 5/6 نوشتن: 5/6 صحبت کردن: 5/6
 • سطح 7 CLB- گوش دادن آیلتس: ۶ خواندن: ۶ نوشتن: ۶ صحبت کردن: ۶
 • سطح ۶ CLB- گوش دادن آیلتس : 5/5 خواندن: 5 نوشتن 5/5 صحبت کردن: 5/5
 • سطح ۵ CLB- گوش دادن آیلتس: ۵ خواندن: ۴ نوشتن: ۵ صحبت کردن: ۵
 • سطح ۴ CLB- گوش دادن آیلتس: 5/4 خواندن: 5/3 نوشتن: 4 صحبت کردن: ۴

12.آیا تفاوتی بین آزمون کامپیوتری آزمون آیلتس جنرال و آزمون کتبی آن وجود دارد؟

این دو آزمون یکسان هستند تنها تفاوتشان تجربه امتحان‌دهنده است. برای آزمون کامپیوتری شما پاسخ‌هایتان را برای خواندن، گوش دادن و نوشتن در کامپیوتر ثبت می‌کنید. برای آزمون کتبی پاسخ‌هایتان را روی یک کاغذ می‌نویسید. در هر دو آزمون بخش صحبت کردن به‌صورت چهره به چهره انجام می‌شود. سطح دشواری هر دو نوع آزمون یکسان است، تنها تفاوتی که می‌توان ذکر کرد مدت‌زمانی است که نتایج آزمون به دست شما می‌رسد. نتایج آزمون کامپیوتری آیلتس ظرف ۳ تا ۵ روز دریافت می‌شود و برای آزمون کتبی ۱۳ روز طول می‌کشد تا نتایج مشخص شود.

13.نمره آیلتس لازم برای مهاجرت کانادا چقدر است؟

نمره مورد نیاز برای مهاجرت کانادا بسته به برنامه کارگر ماهری که شما برای آن درخواست می‌دهید است. حداقل سطح CLB که برای مهاجرت، پناهندگی، و شهروندی کانادا (IRCC) در نظر گرفته‌شده CLB ۴ است. بعضی از برنامه‌ها سطح CLB ۴ لازم دارد. برنامه‌های دیگر نیازمند نمره بالاتر زبان هستند. نمرات موردنیاز بین CLB ۵ تا CLB ۷ تغییر می‌کند.

برای بعضی از برنامه‌ها هرچه سطح CLB شما بالاتر باشد شما امتیاز بیشتری می‌گیرید. برای سایر برنامه‌ها تنها نیاز است که حداقل سطح در نظر گرفته‌شده را برآورده کنید تا واجد شرایط اقامت دائم شوید.

۱۴. وقتی‌که من امتحان آیلتس آکادمیک را انجام داده‌ام چرا باید آزمون آیلتس جنرال را بدهم؟

قوانین ارزیابی زبان مهاجرت کانادا توسط مهاجرت، پناهندگی، و شهروندی کانادا (IRCC) وضع می‌شود. این قوانین توسط آزمون گیرنده‌ها مانند آیلتس یا سلپیپ وضع نمی‌شوند. طبق دولت کانادا آزمون آیلتس جنرال راه مناسب‌تری برای ارزیابی مهارت زبانی یک کاندید مهاجرت است. آزمون امتحان آکادمیک آیلتس برای آزمودن مهارت‌های دانش‌آموز برای گذراندن دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی است.

۱۵. من باید آزمون آیلتس جنرال را بدهم یا سلپیپ را؟

هر دو آزمون برای مهاجرت کانادا مورد قبول است و هر دو به‌صورت هدفمند مهارت زبانی انگلیسی شما را ارزیابی می‌کنند. شما درنهایت باید آزمونی را انتخاب کنید که با آن راحت‌تر هستید.

آیا شما واجد الشرایط مهاجرت به کانادا هستید؟

منبع: canadavisa
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ساناز
ساناز
1 سال قبل

بسیار عالی