ادعای پناهندگی در کانادا؛ آنچه باید بدانید!

17
پناهندگی در کانادا

پناهندگی در کانادا و استقبال از پناهندگان و پناهجویان سابقه طولانی دارد. اگر شما فردی هستید که از آزار و اذیت در کشور خود می‌ترسید، سیستم پناهندگی در کانادا یک مسیر بالقوه برای ایمنی و زندگی جدید ارائه می‌دهد.

اگر ادعای پناهندگی شما با موفقیت پذیرفته شود، به شما وضعیت پناهندگی اعطا می‌شود که به شما امکان می‌دهد به طور دائم در کانادا بمانید و حتی در صورت برآورده کردن شرایط اقامت، برای شهروندی نیز درخواست دهید.

چه کسانی می‌توانند برای پناهندگی در کانادا اقدام کنند؟

کانادا درخواست‌های پناهندگی را بر اساس اصل “ترس واقعی از آزار و شکنجه” ارزیابی می‌کند. به این معنی که شما باید به دلیل یکی از پنج عامل زیر، خطر مواجهه با آزار و شکنجه را نشان دهید:

  • نژاد
  • دین
  • نظر سیاسی
  • ملیت
  • عضویت در یک گروه اجتماعی خاص (مانند LGBTQ+)

آزار و شکنجه‌ای که از آن می‌ترسید باید از طرف دولت کشور مبدا شما باشد یا از طرف گروه‌هایی باشد که دولت نمی‌تواند یا نمی‌خواهد کنترل کند.

پناهندگی در کانادا - نحوه درخواست پناهندگی

نحوه درخواست پناهندگی

دو راه اصلی برای درخواست پناهندگی در کانادا وجود دارد:

گیت ورودی مرزی: این راه رایج‌ترین سناریو است.  اگر از طریق هوا، زمین یا دریا به کانادا برسید، می‌توانید قصد خود را برای درخواست پناهندگی به یک افسر آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) اعلام کنید. CBSA وضعیت شما را ارزیابی می‌کند و تعیین می‌کند که آیا شما واجد شرایط درخواست پناهندگی در کانادا تحت توافقنامه کشور سوم امن کانادا و ایالات متحده هستید یا خیر.

ادعای پناهندگی در داخل کانادا: اگر از قبل در کانادا هستید، می‌توانید درخواستی برای وضعیت پناهندگی به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) ارسال کنید. این فرآیند پیچیده‌تر است و ممکن است به کمک یک وکیل مهاجرت متخصص در قانون مهاجرت نیاز داشته باشد.

پناهندگی چه چالش‌هایی دارد؟

فرآیند پناهندگی کانادا می‌تواند طولانی و پیچیده باشد. ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد تا در مورد درخواست شما تصمیم گیری شود. در این مدت، شما مجاز به کار یا تحصیل نیستید و ممکن است به کمک مالی نیز نیاز پیدا کنید.

پناهندگی در کانادا - اداره مهاجرت کانادا درباره پناهندگی چه می‌گوید؟

اداره مهاجرت کانادا درباره پناهندگی چه می‌گوید؟

افراد و سازمان‌های خصوصی وجود دارند که ممکن است اطلاعات نادرست یا گمراه کننده در مورد درخواست پناهندگی در کانادا ارائه دهند.

باید بگوییم که الزامات خاصی برای پناهنده شدن وجود دارد. اگر آنها را رعایت نکنید، از شما خواسته می‌شود که کانادا ترک کنید.

کانادا کشوری باز و پذیرای پناهندگان است. اما درخواست پناهندگی یک بلیط رایگان برای ورود به کانادا نیست. سیستم پناهندگی برای کسانی نیست که به دنبال یک زندگی اقتصادی بهتر هستند. سیستم پناهندگی برای محافظت از کسانی است که می‌توانند ثابت کنند اگر به کشور خود بازگردند، با آزار و اذیت یا خطر مرگ مواجه خواهند شد.

عبور از مرز کشور آمریکا برای ورود به کانادا خلاف قانون است. در صورت اقدام، شما دستگیر خواهید شد و تحت بررسی‌های پزشکی، امنیتی و جنایی قرار خواهید گرفت. همچنین عبور از مرز از خطرناک است و ممکن است شما و خانواده‌تان را در معرض خطر قرار دهد.

هنگامی که درخواست پناهندگی می‌دهید، با یک فرآیند سختگیرانه مواجه خواهید شد تا مشخص شود که آیا به عنوان پناهنده پذیرفته می‌شوید یا خیر.

پناهندگی در کانادا-

برای پناهنده شدن شرایط بسیار خاصی وجود دارد. نداشتن وضعیت حفاظت شده موقت در ایالات متحده، یا از دست دادن آن وضعیت، دلیلی برای ادعای پناهندگی نیست و کانادا برنامه خاصی برای افراد دارای وضعیت حفاظت شده موقت ندارد.

اگر ادعای پناهندگی شما رد شود، ممکن است نتوانید به ایالات متحده بازگردید و مهمتر از همه، شما به احتمال زیاد به کشور مبدأ خود بازگردانده خواهید شد.

قبل از اینکه زندگی‌ای را که ساخته‌اید به خطر بیندازید، اطلاعات کامل و دقیق را در سایت اداره مهاجرت کانادا بخوانید.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

منبع: canada.ca

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها