ویزای E1 آمریکا

17
ویزای E1 آمریکا

ویزای E1 آمریکا یا طبقه‌بندی غیرمهاجر E1 به اتباع کشورهای عضو معاهده (کشوری که ایالات متحده با آن معاهده بازرگانی و کشتیرانی دارد، یا کشوری که ایالات متحده با آن توافق نامه بین المللی واجد شرایط منعقد کرده است، یا کشوری که از طریق قانونگذاری به عنوان یک کشور واجد شرایط شناخته شده است) اجازه می‌دهد در ایالات متحده تنها برای شرکت در تجارت بین‌المللی خود حضور داشته باشند. برخی از کارمندان چنین شخصی یا یک سازمان واجد شرایط نیز ممکن است در این طبقه‌بندی قرار بگیرند. (برای اطلاع درباره وضعیت اعضای خانواده تحت تکفل متقاضی، به قسمت خانواده بازرگانان و کارمندان دارای ویزای E1 مراجعه کنید).

برای دریافت فهرست کشور‌هایی که ایالات متحده با آن‌ها معاهده بازرگانی و کشتیرانی دارد، به بخش کشور‌های معاهده وزارت امور خارجه ایالات متحده مراجعه کنید.

چه کسی می‌تواند برای تغییر ویزای خود به E1 اقدام کند؟

اگر تاجر در حال حاضر به عنوان غیر‌مهاجر قانونی در ایالات متحده سکونت داشته باشد، می‌تواند فرم I-۱۲۹ را برای درخواست تغییر وضعیت به ویزای E1 ارسال کند. اگر وضعیت کارمند مورد‌نظر در آمریکا در حال حاضر به‌صورت غیر‌مهاجر قانونی باشد، کارفرمای واجد شرایط می‌تواند فرم I-۱۲۹ را از طرف کارمند خود ارسال کند.

چگونه می‌توان ویزای E-1 را از خارج از آمریکا دریافت کرد؟

اگر شما خارج از ایالات متحده هستید، امکان درخواست ویزای E1 از طریق فرم I-۱۲۹  را ندارید. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درخواست ویزای غیر‌مهاجرتی E1 از خارج امریکا باید به وب‌سایت وزارت امور خارجه آمریکا مراجعه کنند. پس از صدور ویزا، فرد می‌تواند به‌عنوان یک غیرمهاجر E1 در بدو ورود به ایالات متحده درخواست پذیرش خود را ثبت کند.

شرایط عمومی ویزای E1 آمریکا

شرایط عمومی ویزای E1 آمریکا

برای واجد شرایط بودن به‌منظور دریافت ویزای E1، متقاضی باید:

 • تبعه کشوری باشد که آمریکا با آن معاهده بازرگانی و کشتیرانی دارد یا توافقنامه بین‌المللی واجد شرایط را حفظ کرده است، یا بر اساس قانون، کشور مورد‌نظر واجد شرایط تلقی شده است.
 • انجام تجارت قابل‌توجه
 • تجارت اصلی بین آمریکا و کشور عضو معاهده که تاجر به‌عنوان تبعه آن برای دریافت ویزای E-1 واجد شرایط شناخته شده، ادامه یابد.

تجارت به معنی مبادله بین‌المللی اقلام تجاری بین آمریکا و کشور عضو معاهده است. اقلام تجاری شامل موارد زیر هستند؛ اما تنها به این موارد محدود نمی‌شود:

 • کالا‌ها
 • خدمات
 • بانکداری بین‌المللی
 • بیمه
 • حمل‌و‌نقل
 • گردشگری
 • فناوری و انتقال آن
 • برخی از فعالیت‌های گردآوری اخبار

تجارت قابل توجه به تجارتی اطلاق می‌شود که برای اطمینان از انتقال مداوم اقلام تجاری بین‌المللی بین ایالات متحده و کشور عضو معاهده کافی باشد. در این مسیر، جریان دائمی بسیاری از معاملات در طول زمان معین در نظر گرفته می‌شود. بر اساس قانون، هیچ حداقل یا سقفی برای ارزش پولی یا حجم هر معامله وجود ندارد.

در عین حال ارزش پولی معاملات یک عامل مرتبط برای تعیین یک معامله به‌عنوان یک تجارت بین‌المللی است؛ به عبارت ساده، به مبادلات متعدد با ارزش مالی بالا اهمیت و اعتبار بیشتری داده می‌شود. برای کسب‌و‌کار‌های کوچک‌تر، درآمد حاصل از انجام معاملات متعدد که برای تامین مالی تاجر و خانواده او کافی است، عاملی مطلوبی در دریافت ویزای بازرگاری محسوب می‌شود.

تجارت اصلی بین ایالات متحده و کشور عضو معاهده زمانی وجود دارد که بیش از ۵۰ درصد از حجم تجارت بین‌المللی تاجر، بین ایالات متحده و کشور تابعیت او باشد.

صلاحیت‌های عمومی کارمند یک بازرگان عضو معاهده

برای واجد شرایط بودن به‌منظور دریافت ویزای E1 ، کارمند بازرگان تبعه کشور عضو معاهده باید:

 • تابعیت او باید با کارفرمای اصلی غیر شهروند (که باید تابعیت کشور عهدنامه را داشته باشد) یکسان باشد.
 • با تعریف «کارمند» از نظر قانون تطابق داشته باشد.
 • کارمند باید درگیر وظایف اجرایی یا نظارتی باشند، یا در صورت استخدام با ظرفیت کمتر، دارای صلاحیت‌های ویژه‌ای باشد که خدمات کارمند را برای عملکرد کارآمد شرکت ضروری می‌کند.

اگر کارفرمای اصلی یک شخص حقیقی نیست، باید حداقل ۵۰ درصد شرکت یا سازمان متعلق به افرادی در ایالات متحده باشد که تابعیت کشور عضو معاهده را دارند. این مالکان باید یا: (الف) واجد شرایط تاجر غیرمهاجر باشند یا (ب) اگر مالکان در ایالات متحده نیستند، در صورت درخواست پذیرش در این کشور، باید در دسته تاجران غیرمهاجر تبعه کشور عضو معاهده طبقه‌بندی شوند.

وظایفی دارای جنبه اجرایی یا نظارتی در حقیقت، وظایفی هستند که عمدتاً کنترل نهایی و مسئولیت کل عملیات سازمان بازرگانی معاهده یا بخش مهمی از آن را به کارمند اعطا می‌کنند.

صلاحیت‌های ویژه، مهارت‌ها یا استعداد‌هایی هستند که نقش کارمند را برای عملکرد کارآمد شرکت عضو معاهده ضروری می‌کند. مواردی وجود دارد که نشان می‌دهد شرکت برای کار خود به چنین کارمندی نیاز دارد. این موارد عبارتند از:

 • میزان تخصص ثابت‌شده در حوزه عملیاتی کارمند
 • آیا افراد دیگری دارای مهارت‌های خاص مشابه کارمند هستند یا خیر
 • برخورداری از حقوقی که صلاحیت‌های خاصی برای فرد به وجود می‌آورد
 • این‌که آیا مهارت‌ها و مدارک مورد‌نظر به‌راحتی در آمریکا در دسترس هستند

مهارت زبانی و آشنایی با فرهنگ خارجی به‌خودی‌خود نیاز به یک کارمند را به ضرورت تبدیل نمی‌کند. توجه داشته باشید که در برخی موارد، مهارتی که در یک مقطع زمانی ضروری است، شاید در زمان دیگر عادی شود و متقاضی دیگر واجد شرایط نباشد.

طول اقامت

تاجران و کارمندان واجد شرایط قرارداد، مجوز اقامت با اعتبار حداکثر ۲ سال را به دست می‌آورند. درخواست تمدید اقامت در E1 یا تغییر وضعیت به E1 اعتبار ویز را تا ۲ سال دیگر افزایش می‌دهد. هیچ محدودیتی برای تعداد دفعات تمدید ویزا برای یک غیر‌مهاجر E-1 وجود ندارد. با این حال، همه افراد غیرمهاجر E-1 باید قصد خروج از آمریکا را در زمان پایان یافتن وضعیت خود حفظ کنند.

اگر غیرمهاجر دارای ویزای E1 به خارج از USA سفر کند و بعد از یک دوره برگردد، در صورتی که افسر گمرک و گشت مرزی آمریکا او را قابل‌قبول تشخیص دهند، ممکن است در بدو ورود اعتبار ویزای او به‌صورت خودکار تا ۲ سال بعد تمدید شود.

شرایط و ضوابط ویزای E1 آمریکا

یک تاجر یا کارمند بعد از دریافت ویزا تنها می‌توانند در شغلی فعالیت کنند که هنگام دریافت ویزا در آن اشتغال داشته است. با‌این‌حال، یک کارمند E1 تا زمانی می‌تواند برای شرکت اصلی عضو معاهده یا یکی از شرکت‌های تابعه آن کار کند که:

 • ارتباط بین سازمان‌ها برقرار باشد.
 • استفاده از مهارت‌های اجرایی و نظارتی او برای عملکرد کارآمد شرکت ضروری است.
 • شرایط و ضوابط استخدام تغییر نکرده باشد.

اداره مهاجرت ایالات متحده (USCIS) باید هر گونه تغییر اساسی در شرایط وضعیت E-1 را تأیید کند. «تغییر اساسی» به عنوان یک تغییر بنیادی در ویژگی‌های اساسی کارفرما تعریف می‌شود که بر واجد شرایط بودن فرد غیرشهروند برای طبقه‌بندی E تأثیر می‌گذارد، مانند:

 • ادغام
 • تملک
 • فروش شعبه‌ای از شرکت که متقاضی در آن مشغول به کار است.
 • رویداد دیگری بر روابط تایید‌شده قبلی تاجر یا کارمند با موسسه معاهده تاثیر بگذارد.

در صورت وقوع تغییر اساسی، اگر تاجر یا شرکت به استفاده از فرد غیرشهروند در وضعیت E1 ادامه دهد، باید با پر کردن فرم جدید I-۱۲۹ همراه با کارمزد با سازمان USCIS اطلاع دهد، محدودیتی برای ارسال همزمان درخواست تمدید اعتبار ویزا وجود ندارد. برای تمدید اقامت کارمند یا تاجر تحت‌تاثیر این تغییرات باید مدارکی ارائه شود که نشان می‌دهد متقاضی همچنان واجد شرایط دریافت ویزای E-1 است. اگر قصد استفاده از کارمندان خود را ندارید باید این وضعیت را سازمان شهروندی و مهاجرت ایالات متحده اطلاع دهد.

در صورت وقوع تغییرات غیر‌اساسی ضرورتی برای تکمیل و ارسال فرم جدید I-۱۲۹ وجود ندارد. برای اطمینان از اینکه تغییر ایجاد‌شده، اساسی است یا خیر، می‌توانید از سازمان شهروندی و مهاجرت ایالات متحده مشورت بگیرید. تکمیل فرم I-۱۲۹، پرداخت هزینه و شرح کامل تغییرات برای دریافت مشاوره ضروری است.

اعتصاب یا سایر اختلافات کاری که شامل توقف کار در محل مورد‌نظر است بر توانایی یک تاجر یا کارمند کانادایی یا مکزیکی برای دریافت وضعیت E1 تاثیر خواهد گذاشت.

وضعیت خانواده بازرگانان و کارمندان دارنده ویزای E1  آمریکا

وضعیت خانواده بازرگانان و کارمندان دارنده ویزای E1 

تاجران و کارکنان معاهده E-1 می‌توانند همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سالشان را با خود همراه کنند یا بعدا آن‌ها را به آمریکا بیاورند. ملیت این افراد الزاما نباید با تاجر یا کارمند عهدنامه E-1 یکسان باشد. در صورت تایید همسر و فرزندان متقاضی، مدت اقامت آن‌ها مشابه هم خواهد بود. اگر اعضای خانواده متقاضی از قبل در آمریکا سکونت داشته باشند و قصد داشته باشند ویزای خود را به E1 تغییر دهند، باید برای تغییر یا تمدید اقامت، فرم I-۵۳۹ را تکمیل کرده و هزینه لازم را بپردازند.

همسران دارای ویزای E1 و E1S نیازی به دریافت مجوز استخدام برای کار ندارند؛ البته، همسران کارمندان دفتر نمایندگی اقتصادی و فرهنگی تایپه یا TECRO و دفاتر اقتصادی و فرهنگی تایپه یا TECO برای دریافت مجوز کار باید طبق 8 CFR 274a.12(c)(2) اقدام کنند.

مدارک صادر‌شده توسط DHS برای مجوز استخدام عبارتند از:

 • فرم I-۹۴ دارای اعتبار که وضعیت غیرمهاجر E-1S را نشان می‌دهد. از ۳۰ ژانویه ۲۰۲۲، سازمان شهروندی و مهاجرتی ایالت متحده آمریکا یا USCIS و CBP شروع به صدور فرم I-۹۴ با کد پذیرش جدید برای همسران خاصی از کارگران دارای E1 کردند: E-1S. فرم I-۹۴ به‌عنوان مدرکی مبنی بر مجوز استخدام تحت لیست C از فرم I-۹ قابل‌قبول است.
 • فرم I-۹۴ معتبر که وضعیت غیرمهاجر E1 را منعکس می‌کند، همراه با اخطاری از سازمان شهروندی و مهاجرتی ایالت متحده آمریکا در مورد کد پذیرش جدید متقاضی. سازمان شهروندی و مهاجرتی ایالات متحده برای همسران دارندگان ویزای E با فرم I-۹۴ صادر‌شده از ۳۰ ژانویه ۲۰۲۲ با وضعیت غیرمهاجر E1 و دارای شرایط مجاز استخدام، یک اطلاعیه در مورد کد پذیرش جدید ارسال می‌کند. این فرم به‌عنوان مدرکی برای استخدام شناخته می‌شود.
 • همسران دارای سند یا EAD (مجوز استخدام) معتبر، نیازی به درخواست مجوز استخدام با پر کردن فرم I-۷۶۵، درخواست مجوز اشتغال ندارند. مجوز استخدام به‌عنوان مدرکی معتبر برای تایید هویت و تسهیل استخدام آن‌ها شناخته می‌شود.
 • اگر اعتبار EAD به پایان برسد با ارائه اسناد اضافی، EAD به‌طور خودکار تمدید خواهد شد

برخی از همسران دارندگان ویزای E واجد شرایط تمدید خودکار فرم I-۷۶۶ EAD هستند اگر شرایط زیر را داشته باشند:

 • آن‌ها به‌موقع فرم تمدید I-۷۶۵ و درخواست مجوز استخدام را بر اساس وضعیت غیرمهاجر E ارسال کرده باشند.
 • فرم I-۹۴ آن‌ها معتبر است و وضعیت آن‌ها را به‌عنوان یک E1 یا E-1Sغیرمهاجر نشان می‌دهد.

مقررات DHS یک دوره تمدید خودکار را تا ۱۸۰ روز از تاریخ انقضای ذکر‌شده در EAD ارائه می‌کند. در ماه مه ۲۰۲۲، DHS یک قانون نهایی موقت را منتشر کرد و به‌طور موقت دوره تمدید خودکار را تا ۵۴۰ روز افزایش داد. افزایش دوره تمدید خودکار برای متقاضیانی در دسترس است که درخواست تمدید EAD را به‌موقع ثبت کرده‌اند.

این دوره ۱۸ ماهه از ۴ مه ۲۰۲۲ شروع و در ۲۶ اکتبر ۲۰۲۳ به پایان می‌رسد. تمدید خودکار نیز بر اساس قانون نهایی ماه مه ۲۰۲۲ تا زمانی که درخواست تمدید آن‌ها تایید یا رد شود، حداکثر تا ۵۴۰ روزه منقضی خواهد شد (این تاریخ از زمان انقضای مجوز استخدام یا EAD آن‌ها حساب شده و معتبر باقی می‌مانند).

در ۸‌ آوریل ۲۰۲۴، DHS دومین قانون نهایی تمدید موقت اعتبار ویزا را منتشر کرد که به‌طور موقت دوره تمدید خودکار را برای متقاضیان واجد شرایط تمدید اعتبار ویزا تا ۵۴۰ روز افزایش داد. این دومین قانون نهایی موقت، ۸ CFR ۲۷۴. ۱۳(d)(۶) را ایجاد کرد که دوره تمدید خودکار را تا ۵۴۰ روز افزایش داد. این قانون برای متقاضیانی قابل‌استفاده است که درخواست تمدید EAD را به‌موقع ارسال کرده‌اند.

بنابراین، پسوند خودکار EAD تحت هر یک از قوانین نهایی موقت تا زمانی ادامه خواهد داشت که:

 • تاریخ پایان اعتبار در فرم I-۹۴ همسر تحت تکفل دارای ویزای غیرمهاجر E1 یا E-1S نشان داده شده باشد.
 • تاریخی که درخواست آن‌ها برای تمدید EAD تایید یا رد شده است.
 • ۵۴۰ روز از تاریخ انقضای کارت EAD قبلی گذشته باشد.

همسران واجد شرایط افراد دارای ویزای E باید شواهد زیر را درباره تمدید خودکار EAD به کارفرمایان ارائه دهند:

 • فرم I-۹۴ اعتبار وضعیت غیرمهاجر دارای ویزای E1 یا E-1S را نشان می‌دهد.
 • فرم I-۷۹۷C نشان‌دهنده ارسال به‌موقع درخواست تمدید EAD برای فرم I-۷۶۵ است و “کلاس درخواست شده” را به‌عنوان a۱۷ بیان می‌کند.
 • EAD فاقد اعتبار تحت رده A۱۷ صادر شده باشد.

همان‌طور که در اوایل مقاله گفتیم؛ اگر تاجر یا کارمند دارای ویزای E1 به خارج از ایالات متحده سفر کند، در شرایطی اعتبار ویزای آن‌ها به‌صورت خودکار تمدید نمی‌شود. این موارد عبارت‌اند از: اعضای خانواده تاجر یا کارمند دارای ویزای E-1 زمانی که به دنبال پذیرش در ایالات متحده است او را همراهی کنند، یا اعضای خانواده جداگانه به خارج از آمریکا سفر کنند و در دوره پذیرش جدید به ایالات متحده بازگردند؛ تمدید اعتبار ویزا برای اعضای خانواده اعمال نمی‌شود. برای اقامت قانونی در USA، اعضای خانواده باید مدت اقامتی که در ویزای E تعیین شده را به‌دقت یادداشت کنند و قبل از پایان اعتبار برای تمدید اقامت درخواست دهند.

ویزای E1 آمریکا -

هشدار: از ۲۳ دسامبر ۲۰۲۲، بخش ۱۰۱ از قانون (a)(15)(E) مهاجرت و ملیت یا INA برای تعریف معیار‌های واجد شرایط بودن متقاضیان به‌منظور دریافت ویزای E اصلاح شد. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش ۵۹۰۲ قانون مجوز دفاع ملی جیمز‌ام. اینهوف برای سال مالی ۲۰۲۳ منتشر‌شده در ۲۲ دسامبر ۲۰۲۲ با شماره Pub. L. ۱۱۷-۲۶۳ مراجعه کنید.

برای همه پرونده‌های اخذ ویزای E-1 و E-2 که در تاریخ ۲۳ دسامبر ۲۰۲۲ یا بعد از آن دریافت شده‌اند، سازمان شهروندی و مهاجرتی ایالت متحده آمریکا یا USCIS ممکن است اسناد اضافی مربوط به تابعیت کشور متقاضی درخواست کند؛ هدف اصلی این است که دولت آمریکا اطمینان حاصل کند متقاضی با زبان این کشور سازگار شده است.

علاوه‌بر‌این، برای آن‌دسته از افرادی که تابعیت کشور عضو معاهده را از طریق سرمایه‌گذاری مالی به دست آورده‌اند، سازمان شهروندی و مهاجرتی ایالت متحده آمریکا به مدارک اضافی نیاز دارد که نشان دهد: متقاضی قبل از ثبت درخواست برای دریافت ویزا، حداقل ۳ سال در کشور مورد‌نظر اقامت داشته است. بر اساس متن اساسنامه، درخواست برای دریافت E1 یا E2 به‌صورت زیر دسته‌بندی می‌شوند:

(E) خارجی‌ای که بر اساس مفاد یک معاهده بازرگانی و کشتیرانی بین ایالات متحده و کشوری که متقاضی تبعه آن است، حق ورود به ایالات متحده را دارد، یا بیگانه‌ای که تابعیت کشور عضو معاهده را از طریق سرمایه‌گذاری مالی به دست آورده و قبل از سرمایه‌گذاری، تابعیت این کشور به او اعطا نشده بوده است، فرد خارجی که تابعیت کشور عضو معاهده را دریافت کرده قبل از درخواست برای دریافت ویزای غیر‌مهاجرتی بر اساس این ماده باید به‌صورت مستمر حداقل ۳ سال در آنجا اقامت داشته باشد. همسر و فرزندان متقاضی اصلی که قصد دارند در این سفر او را همراهی کنند؛

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به آمریکا

منبع: uscis.gov

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها