تفاوت اقامت دائم و شهروندی کانادا

110
تفاوت اقامت دائم و شهروندی کانادا

مقایسه اقامت دائم و شهروندی کانادا


فردی که ویزای اقامت دائم دریافت کرده است و به کانادا مهاجرت کرده است، شهروند کانادا محسوب نمی‌شود و تنها مقیم دائم است. مهاجران بسیاری هستند که شهروندی کانادا برای آن‌ها هدف است. برای گرفتن شهروندی کانادا، ابتدا باید اقامت دائم دریافت کنید، سپس برای شهروندی اقدام کنید. پس از اینکه اقامت دائم را دریافت کنید، به طور خودکار کارت اقامت دائم (PR) برای شما صادر می‌شود. کارت PR معادل کانادایی گرین کارت آمریکاست. حقوقی که مقیم دائم کانادا از آن برخوردار است، شامل موارد زیر می‎باشد:

  • بهره‌مندی از خدمات اجتماعی نظیر مراقبت‌های بهداشتی و سلامتی
  • امکان کار کردن، تحصیل و زندگی در کشور کانادا
  • زندگی و فعالیت در کانادا تحت قانون و منشور آزادی این کشور
  • حق درخواست شهروندی کانادا

اما کسانی که تنها اقامت دائم کانادا را دارند، از سه مورد زیر محروم هستند:

  • حق رای و یا کاندیداتوری: کسانی که اقامت دائم دارند، موظف به پرداخت مالیات هستند و دارای مسئولیت‌های اجتماعی نیز می‌باشند؛ اما نمی‌توانند رای دهند یا برای مناصب دولتی نامزد شوند.
  • پاسپورت کانادایی: افرادی که اقامت دائم کانادا دارند، پاسپورت کانادایی دریافت نمی‌کنند؛ البته چنانچه قصد داشته باشند به کشور دیگری سفر کنند، می‌توانند با استفاده از کارت PR معتبر و یا مدرک سفر اقامت دائم (PRTD) و پاسپورت کشور اصلی خود، سفر کنند.
  • امکان زندگی خارج از کانادا: به عنوان یک مقیم دائم، اجازه دارید در خارج از کانادا زندگی کنید. اما باید در یک دوره 5 ساله، حداقل 2 سال را در کانادا زندگی کنید. اگر این مدت را در کانادا نباشید، اقامت دائم خود را از دست خواهید داد.

استثنائاتی نیز در این مورد وجود دارد. به عنوان مثال، زمانی که در خارج از کانادا هستید، اقامت همسر یا والدینی که شهروند کانادا هستند را می‌توان برای اقامت حساب کرد. در صورتی که توسط یک کسب و کار کانادایی به موقعیتی در خارج از کانادا منصوب شده‌اید، می‌توانید زمان سپری شده در خارج از کشور را نیز برای اقامت دائم در نظر بگیرید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها