با بهترین روش‌های اقامت کانادا (موقت و دائم) آشنا شوید.

29
اقامت کانادا

اقامت کانادا هدف و اولویت بسیاری از مهاجران است تا بتوانند سطح کیفیت زندگی خود را ارتقا دهند و برنامه‌ریزی‌های مالی خود را با ثبات بیشتری به مرحله عمل برسانند. در این مقاله درباره اقامت کانادا، دائم و موقت، به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

اقامت کانادا

انتخاب اول بیشتر افرادی که تصمیم به مهاجرت دارند، کشور کاناداست. این انتخاب به دلیل فرصت‌های بی‌شماری است که این کشور برای کار و زندگی دارد. با امکانات عالی کشور کانادا می‌توان کیفیت زندگی را بهبود داد و موقعیت‌های شغلی با درآمد بالاتر به دست آورد. جالب است بدانید که شهرهای کانادا همیشه در میان بهترین شهرهای دنیا برای زندگی هستند. بحران اقتصادی جهانی هنوز کشور کانادا را گرفتار نکرده است و دولت این کشور به خوبی از پس مدیریت مسائل کلان اقتصادی برآمده است و دلار این کشور در میان پول‌های باارزش دنیاست. بازار کار کانادا اشباع نشده و به دلیل ارتباطات گسترده جهانی و سیاست‌های حمایتی دولت می‌تواند نیروی تازه بپذیرد.

به صورت کلی در کانادا جو مثبت‌اندیشی وجود دارد و مردم خونگرم و مودب کانادایی فضایی عالی برای زندگی در این کشور ایجاد کرده‌اند. اگر تصمیم دارید به کانادا مهاجرت کنید، از امنیتی که در این کشور و بین مردم وجود دارد، مطمئن باشید. سیاست دولت کانادا نیز متعادل و منصفانه است تا همه افراد بتوانند در فضایی برابر زندگی کنند و به آرزوهای خود دست یابند.

کتابخانه‌ها، پارک‌های ملی، مکان‌های تفریحی و بسیاری دیگر از امکانات با کیفیت عالی و عمومی در کانادا وجود دارند که می‌توانند مقصد اوقات فراغت و یا سفرهای خانوادگی و دوستانه شما باشند. از آن جایی که کانادا کشوری چهار فصل است، تفریحات متناسب با شرایط آب و هوایی وجود دارند تا لذت ببرید و خاطرات خوش رقم بزنید.

انواع اقامت کانادا

با توجه به آنچه در مورد مزایای مهاجرت به کشور کانادا گفتیم، طبیعی است که افراد زیادی در سراسر دنیا متقاضی اقامت کانادا باشند. همچنین سالانه بیش از 35 میلیون نفر با اهداف مختلف نظیر سفر تفریحی وارد این کشور می‌شوند. برای ورود به کشور کانادا راه‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به هدف فرد باید مسیر مشخصی را طی کند تا وارد خاک این کشور شود.

به طور کلی دو روش برای وارد شدن به کانادا وجود دارد که سایر روش‌ها زیرمجموعه این دو قرار می‌گیرند.

اقامت موقت (Temporary Resident Visa)

اقامت دائم (Permanent Resident Visa)

اقامت کانادا - اقامت موقت کانادا

اقامت موقت کانادا

اگر شهروند کانداید و یا مقیم دائم این کشور نیستید، برای ورود به این کشور باید ویزای اقامت موقت دریافت کنید. مهم نیست چه هدفی از سفر خود دارید. حتی برای سفر تفریحی کوتاه مدت نیز باید ویزای اقامت موقت کانادا دریافت کنید.

ویزای اقامت موقت کانادا نوعی مجوز است که فرد بتواند در زمان مشخص و محدودی  در کشور کانادا زندگی کند. این فرد باید پس از پایان مهلت ویزای اقامت موقت کانادا، این کشور را ترک کند و یا قبل از پایان تاریخ، برای تمدید ویزای اقامت موقت کانادا به اداره مهاجرت این کشور درخواست تمدید ارسال کند. بدیهی است که باید شرایط تمدید ویزای اقامت موقت کانادا را داشته باشد تا افسر اداره مهاجرت آن را تمدید کند. البته تمدید ویزای اقامت موقت کانادا روش مناسبی برای زندگی در این کشور نیست و اگر تصمیم به مهاجرت و ماندگاری دارید، بهتر است وارد پروسه اقامت دائم شوید.

شما می‌توانید برای هدف سفر تفریحی، کار و تحصیل ویزای اقامت موقت کانادا را دریافت کنید. کشورهایی هستند که معاف از ویزا هستند و اگر شهروند این کشورها هستید، دیگر نیازی به ویزای اقامت موقت کانادا برای سفر به این کشور ندارید. کافیست قبل از پرواز، مجوز سفر الکترونیک (eTA) دریافت کنید. با مسافرت زمینی به کانادا یعنی از کشور آمریکا نیازی به دریافت TRV یا eTA ندارید.

دریافت ویزای اقامت موقت کانادا

اگر شهروند کانادایی، مقیم دائم و شهروند کشورهای معاف از ویزا نیستید، هیچ راه دیگری برای ورود به کانادا ندارید به جزء دریافت ویزای اقامت موقت کانادا. برای دریافت اقامت موقت کانادا کار ساده‌ای دارید. کافیست از طریق مدارک و شرایطتان نشان دهید که مطابق قوانین وزارت مهاجرت کانادا عمل می‌کنید و با قانون سازگار هستید. مهم است که افسر پرونده درخواست اقامت موقت شما مطمئن شود که فقط برای اقامت موقت وارد این کشور می‎شوید و قصد بازگشت دارید.

شرایط دریافت اقامت موقت کانادا

 • تمکن مالی خوب به صورتی که هم بتوانید هزینه‌های خود در مدت زمان اقامت موقت را بپردازید و هم بتوانید به کشور مبدا خود بازگردید.
 • تصمیمی برای کار و یا تحصیل نداشته باشید. البته می‌توانید از قبل مجوزهای تحصیل یا کار را در کانادا را دریافت کنید و به پرونده خود اضافه کنید.
 • سوء سابقه نداشته باشید و برای امنیت ملی این کشور خطر محسوب نشوید.
 • ممکن است افسر اراده مهاجرت مدرک اضافه‌ای برای صحت سنجی گفته‌ها و مدارک شما درخواست کند. برای هر چیزی آماده باشید.
 • سلامت جسمی و ذهنی داشته باشید و آزمایشات لازم را انجام داده باشید. حتی در صورتی که افسر اداره مهاجرت لازم دانست باید آزمایش‌های پزشکی لازم را انجام دهید.

اقامت کانادا - اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا

فردی که دارای اقامت دائم کاناداست، مقیم دائم (Permanent Resident) این کشور محسوب می‎شود و می‌تواند بدون محدودیت زمانی در کانادا زندگی ، کار و یا تحصیل کند. البته برای اقامت دائم خطر لغو وجود دارد و فرد باید در طول 5 سال به مدت 2 سال یا 730 روز در کانادا زندگی کند.

محدودیت اقامت دائم کانادا

داشتن اقامت دائم کانادا بسیاری از حقوق شهروندی کانادا را به شما می‌دهد اما تفاوت‌هایی با حقوق شهروندان کانادایی دارد. کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند، حق رای ندارند، پاسپورت کانادایی دریافت نمی‌کنند، امکان کاندید شدن در انتخابات را ندارند و نمی‌توانند وارد ارتش و یا نیروی پلیس کانادا شوند. همچنین برای دریافت اقامت دائم کانادا باید 3 سال گذشته پیش از درخواست اقامت دائم را در کانادا زندگی کرده باشند.

با این حال اقامت دائم کانادا به معنی فرصت بی‌نهایت زندگی در این کشور است تا بتوانید از فرصت‌های شغلی گسترده این کشور برای بالا بردن درآمد و رفاه زندگی خود و خانواده‌اتان استفاده کنید. با داشتن اقامت دائم کانادا می‌توانید در هر استان و منطقه کانادا برای کار، تحصیل و زندگی نقل مکان کنید.

مزایایی نظیر عضویت در برنامه بازنشستگی کانادا و تحت پوشش سیستم مراقبت جهانی بهداشت قرار گرفتن برای دارندگان اقامت دائم کانادا فراهم است و می‌توانند برای آینده خود در کانادا نیز برنامه‌ریزی کنند. منشور حقوق و آزادی‌های کانادا شامل این افراد نیز می‎شود و می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

برنامه‌های دریافت اقامت دائم کانادا

اگر می‌خواهید اقامت دائم کانادا را دریافت کنید، برنامه‌های مهاجرتی زیادی وجود دارد که معیارها و شرایط خاص خود را دارند. برای دریافت اقامت دائم کانادا باید مجموع امتیازاتی بر اساس سن، مهارت‌های زبانی، تحصیلات، تجربه کاری و عوامل دیگر کسب کنید.

برنامه‌های مختلفی برای دریافت اقامت دائم کانادا وجود دارد که بر اساس شرایط خود می‌توانید روشی را انتخاب و اقدام کنید.

 • برنامه مهاجران ماهر (اکسپرس انتری)
 • کارگر ماهر فدرال (FSW)
 • برنامه تجارت ماهر فدرال (FST)
 • کلاس تجربه کانادا (CEC)
 • ویزای استارت آپ؛ برای متقاضیانی که ایده کسب و کار دارند و نیاز به شخصی برای تامین مالی آن دارند.
 • سرمایه گذاران کارآفرین و خوداشتغال
 • برنامه کارگران ماهر کبک (QSWP)
 • برنامه نامزدهای استانی (PNP)

مدارکی که برای درخواست اقامت دائم کانادا نیاز دارید:

 • مدرک زبان آیلتس
 • ECA یا ارزیابی اعتبار تحصیلی
 • اثبات تمکن مالی
 • مدارک تحصیلی
 • نسخه‌های اصلی و اسناد رسمی ترجمه شده
 • اثبات سن از طریق شناسنامه
 • مدارک استخدام مانند جاب آفر یا فیش حقوقی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشنه
 • پاسپورت کشور مبدا

اقامت کانادا - زمان پردازش درخواست اقامت دائم کانادا

زمان پردازش درخواست اقامت دائم کانادا

اینکه چه زمانی درخواست شما بررسی و نتیجه به شما اعلام شود، مشخص نیست و ممکن است 4 تا 6 ماه زمان ببرد. البته روشی که از طریق آن درخواست اقامت دائم کانادا را دارید و مجموع امتیازات شما، در تعیین زمان تاثیر دارد.

سخن پایانی

کانادا کشوری چند ملیتی است که از کشورهای مختلف با فرهنگ‌های متفاوت مهاجر پذیرفته است و این مساله باعث شده که مردمی خونگرم و مودب داشته باشد. همچنین فضای دوستانه و امنی در این کشور وجود دارد که زندگی را بسیار راحت می‌کند. در این مقاله به دو روش امکان ورود به کشور کانادا؛ اقامت موقت کانادا و اقامت دائم کانادا به طور مفصل پرداختیم تا شما را برای سفر کوتاه یا زندگی بلند مدت در این کشور راهنمایی کنیم. موفق باشید.

سوالات متداول

سیستم اکسپرس انتری چیست؟

سیستم اکسپرس انتری در واقع سیستم ساماندهی متقاضیان دریافت اقامت دائم کانادا است. در این سیستم اطلاعات افراد در یک استخر یا Pool انتظار جمع آوری شده است تا بررسی شده و نتایج اعلام شوند. از طریق سیستم Comprehensive Ranking System (CRS) و معیارهای مشخصی که وجود دارد، متقاضیان امتیاز کسب می‌کنند. طبیعتا هر چه امتیاز بیشتر باشد، شانس قبول درخواست نیز افزایش می‌‎یابد. مسؤلان این سیستم بر اساس نیازهای کشور و قابلیت‌های متقاضیان، روش مهاجرت سریع و بهتر را پیشنهاد می‌دهند که در میان متقاضیان، دانشجویان شانس بیشتری برای مهاجرت دارند.

سوالات متداول ویزای اکسپرس انتری کانادا

برای دریافت اقامت موقت کانادا به چه مدارکی نیاز داریم؟

باید آزمایش‌های پزشکی لازم را انجام دهید تا پزشک معتمد سلامت جسمانی و ذهنی شما را تایید کند. گواهی عدم سوءپیشنه دیگر مدرک ضروری برای دریافت ویزای اقامت کوتاه کانادا است. همچنین باید بتوانید از پس هزینه‌های مدت اقامت خود در کانادا بربیایید و برای برگشتن به کشور مبدا مشکل مالی نداشته باشید. مهم‌ترین موضوع این است که افسر پرونده را از بازگشتن به کشور مطمئن کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها