رتبه 3 دانشگاه کانادا در رتبه بندی دانشگاه های جهانی برای سال 2024

21
رتبه 3 دانشگاه کانادا در رتبه بندی دانشگاه های جهانی برای سال 2024

 • منبع: cicnews
 • نوشته شده توسط ویمال سیواکومار
 • منتشر شده در ۲۳ اکتبر ۲۰۲۳

دانشجویانی که می‌خواهند در کانادا تحصیل کنند، معمولا از رتبه‌بندی‌ها و ارزیابی‌های معتبر استفاده می‌کنند تا بهترین دانشگاه را برای خود انتخاب کنند.

یکی از این ارزیابان معتبر، کواکوارلی سیموندز (QS) است که به عنوان یک رهبر در زمینه تحلیل دانشگاه‌های جهانی شناخته شده است.

در واقع، QS در سال ۲۰۱۳ اولین سازمانی بود که رتبه‌بندی جهانی و منطقه‌ای دانشگاه‌های خود را توسط گروه متخصصان رتبه‌بندی بین‌المللی (IREG) تأیید کرد. IREG یک انجمن بین‌المللی غیرانتفاعی است که از سازمان‌های رتبه‌بندی، دانشگاه‌ها و سایر نهادهای مرتبط با رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و کیفیت علمی تشکیل شده است.

این مقاله به بررسی جایگاه سه دانشگاه کانادایی (دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل و دانشگاه بریتیش کلمبیا) در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های QS برای سال ۲۰۲۴ می‌پردازد.

نتایج: رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های QS ۲۰۲۴

در رتبه‌بندی جدید دانشگاه‌های جهانی برای سال ۲۰۲۴، QS سه دانشگاه کانادایی را در میان بهترین‌های جهان شناسایی کرده است. این سه دانشگاه در استان‌های انتاریو، کبک و بریتیش کلمبیا قرار دارند که سه مقصد محبوب مهاجران کانادایی هستند. این دانشگاه‌ها در میان ۳۴ دانشگاه برتر جهان رتبه‌بندی شده‌اند.

توجه کنید که رتبه‌بندی QS برای سال ۲۰۲۴ شامل بیش از ۱۴۰۰ دانشگاه در سراسر جهان است و بیشترین امتیاز ممکن ۱۰۰ است.

در زیر هر دانشگاه، این مقاله نمره کلی آن و همچنین نمره آن در هر یک از پنج عامل کلیدی (که در بخش بعدی مقاله درباره روش‌شناسی QS توضیح داده خواهد شد) که نمره نهایی را مشخص می‌کنند، را ارائه می‌دهد.

۲۱: دانشگاه تورنتو (نمره کلی: ۸۶٫۳)

دانشگاه تورنتو (UofT) با صعود از رتبه ۳۴ در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های QS در سال ۲۰۲۳، بالاترین دانشگاه کانادایی در لیست به‌روز شده ۲۰۲۴ است. این دانشگاه با کسب امتیازات بالا در زمینه شهرت علمی، شهرت کارفرما و نسبت بین‌المللی، دارای سه پردیس در استان انتاریو است و به عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشرو جهان شناخته می‌شود.

این بالاترین رتبه‌ای است که QS از سال ۲۰۱۵ (۲۰ام) به UofT داده است.

 • شهرت علمی: ۹۹٫۷
 • نسبت استاد به دانشجو: ۵۴٫۲
 • استناد به هر استاد: ۵۷٫۲
 • شهرت کارفرما: ۹۶
 • نسبت بین‌المللی استادان / دانشجویان: ۹۵٫۷ (استادان) و ۹۶٫۴ (دانشجویان)

۳۰: دانشگاه مک‌گیل (نمره کلی: ۸۳٫۷)

دانشگاه مک‌گیل یکی از دانشگاه‌های برتر جهان است که در استان کبک کانادا واقع شده است. این دانشگاه دو پردیس دارد و از سال ۲۰۱۲ همیشه در میان ۳۵ دانشگاه اول جهان قرار داشته است. در سال ۲۰۲۳، رتبه‌ی این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های QS ۳۱ بوده است. این دانشگاه در زمینه‌های شهرت علمی، شهرت کارفرما و نسبت بین‌المللی استادان و دانشجویان نمرات بالایی کسب کرده است. نمرات این دانشگاه به شرح زیر است:

 • شهرت علمی: ۹۳٫۷
 • نسبت استاد به دانشجو: ۶۴
 • استناد به هر استاد: ۶۲٫۱
 • شهرت کارفرما: ۸۷٫۶
 • نسبت بین‌المللی استادان: ۸۸٫۹
 • نسبت بین‌المللی دانشجویان: ۹۳٫۳

۳۴: دانشگاه بریتیش کلمبیا (نمره کلی: ۸۱٫۵)

دانشگاه بریتیش کلمبیا یا UBC یک دانشگاه عمومی است که در استان بریتیش کلمبیا کانادا قرار دارد. این دانشگاه دو پردیس در شهرهای ونکوور و کلونا دارد. در سال ۲۰۲۴، این دانشگاه ۱۳ رتبه صعود کرده و به رتبه‌ی ۳۴ در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های QS رسیده است. این دانشگاه در زمینه‌های شهرت علمی، شهرت کارفرما و نسبت بین‌المللی استادان نمرات عالی گرفته است. نمرات این دانشگاه به شرح زیر است:

 • شهرت علمی: ۹۸٫۲
 • نسبت استاد به دانشجو: ۴۴٫۴
 • استناد به هر استاد: ۵۷
 • شهرت کارفرما: ۹۳٫۵
 • نسبت بین‌المللی استادان: ۹۶٫۴
 • نسبت بین‌المللی دانشجویان: ۷۴٫۱

روش‌شناسی رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های QS

رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های QS یک رتبه‌بندی سالانه است که بر اساس پنج عامل مختلف دانشگاه‌های جهان را ارزیابی می‌کند. این پنج عامل عبارتند از:

۱. شهرت علمی: این عامل با نظرسنجی از هزاران نفر از اساتید و پژوهشگران در زمینه‌های مختلف تعیین می‌شود. این نظرسنجی از کسانی که در آموزش عالی تدریس و تحقیق می‌کنند سوال می‌کند که چه دانشگاه‌هایی را برای کیفیت تحقیقاتشان می‌شناسند. این عامل ۴۰ درصد از نمره کلی را تشکیل می‌دهد.

۲. نسبت استاد به دانشجو: این عامل با تقسیم تعداد دانشجویان به تعداد اساتید محاسبه می‌شود. این عامل نشان می‌دهد که چقدر دانشگاه به تعلیم و تربیت دانشجویان اهمیت می‌دهد و چقدر محیط یادگیری شخصی‌تر و مشارکتی را فراهم می‌کند. این عامل ۲۰ درصد از نمره کلی را تشکیل می‌دهد.

۳. استناد به هر استاد: این عامل با تقسیم تعداد استنادات به مقالات تولید شده توسط اساتید به تعداد اساتید محاسبه می‌شود. این عامل نشان می‌دهد که چقدر دانشگاه در تولید دانش و انتشار آن موفق بوده است و چقدر مقالات آن توسط دیگران مورد توجه قرار گرفته‌اند. این عامل ۲۰ درصد از نمره کلی را تشکیل می‌دهد.

۴. شهرت کارفرما: این عامل با نظرسنجی از کارفرمایان در سراسر جهان تعیین می‌شود. این نظرسنجی از کارفرمایان سوال می‌کند که چه دانشگاه‌هایی را برای تربیت برخی از فارغ‌التحصیلان قابل استخدام دارند. این عامل ۱۰ درصد از نمره کلی را تشکیل می‌دهد.

۵. نسبت بین‌المللی استادان و دانشجویان: این عامل با تقسیم تعداد استادان و دانشجویان بین‌المللی به تعداد استادان و دانشجویان داخلی محاسبه می‌شود. این عامل نشان می‌دهد که چقدر دانشگاه در جذب استعدادهای بین‌المللی و ایجاد تنوع فرهنگی موفق بوده است.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

 

بروز رسانی 6 دی 1402

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها