چگونه شهروند کانادا شوم؟

40
شهروند کانادا

منبع: cicnews.com

امسال کانادا پذیرای 465000 مقیم دائمی جدید خواهد بود. رکورد جدید جذب سالانه مهاجر، همانطور که برنامه سطوح مهاجرت این کشور نشان می‌دهد، احتمالا در سال‌های آینده افزایش می‌یابد.

علاوه‌بر این، داده‌های سال 2021 نشان می‌دهد که از هر 5 مقیم دائمی واجد شرایط، تقریبا 4 نفر برای شهروندی کانادا اقدام می‌کنند. با چنین هجوم قابل توجهی از مهاجران جدید و کانادایی‌های آینده، بسیاری در مورد شرایط و مسئولیت‌های وضعیت اقامت دائم خود سوالاتی خواهند داشت.

در حالی که مقیمان دائم کانادا از اکثر حقوقی که شهروندان کانادایی دارند، برخوردارند، آنها هنوز از نظر فنی اتباع کشورهای دیگر محسوب می‌شوند. اگر در حال حاضر PR دارید، مجبور نیستید شهروند کانادا شوید. با این حال مقیمان دائمی مشمول شرایطی در مورد وضعیت خود در کانادا هستند و همچنین با پیامدهای بالقوه در کشور خود در هنگام پیگیری شهروندی کانادا مواجه می‌شوند.

تفاوت شهروندی کانادا و اقامت دائم

تفاوت‌های شرایط مقیم دائم و شهروند کانادا

مقیم دائم کسی است که به او فرصت زندگی و کار دائمی در کانادا داده شده است. از سوی دیگر یک شهروند کانادایی مراحل واجد شرایط بودن درخواست و به رسمیت شناخته شدن به عنوان شهروند توسط دولت فدرال را طی کرده است.

تفاوت‌های اصلی بین ساکنان دائمی و شهروندان کانادایی شامل موارد زیر است:

  • مقیمان دائمی مجاز به رای دادن و داشتن مناصب دولتی یا کار در مشاغلی که نیاز به مجوزهای امنیتی خاص دارند، نیستند.
  • مقیمان دائم باید حداقل 730 روز (غیر متوالی ) در یک دوره 5 ساله در کانادا اقامت داشته باشند. در غیر این صورت ممکن است اقامت دائم خود را از دست بدهند.
  • اگر توسط کسی حمایت مالی شوند، مقیمان دائم ممکن است به برخی خدمات دولتی دسترسی نداشته باشند؛ مگر اینکه اسپانسر هزینه‌ها را باز پرداخت کند.
  • مقیم دائمی در مقایسه با شهروندان کانادایی شرایط سفر متفاوتی دارند و مقیمان دائم اسناد سفر و امتیازات سفر متفاوتی دارند.

شرایط اقامت دائم

در حالی که مقیمان دائم مجبور نیستند شهروند کانادا شوند، اما شرایط خاصی وجود دارد که آنها باید برای حفظ وضعیت اقامت دائم خود در کانادا رعایت کنند. یعنی یک مقیم دائم باید حداقل 730 روز در مدت 5 سال را در کانادا اقامت داشته باشد. این زمان لزوما نباید پیوسته باشد.توجه داشته باشید که وضعیت PR شخص همزمان با تاریخ کارت منقضی نمی‌شود.

اخذ شهروندی کانادا

پیامدهای اخذ شهروندی کانادا در سایر کشورها

یکی از بزرگ‌ترین دلایلی که افراد اقامت دائم کانادا را به جای دنبال کردن تابعیت، انتخاب می‌کنند، این است که کشورشان تابعیت دوگانه را نپذیرفته است. این بدان معناست که بسیاری از افراد باید بین ملیت اصلی خود و پاسپورت جدید کانادایی یکی را انتخاب کنند. این تغییر می‌تواند پیامدهای گسترده‌تری برای یک فرد داشته باشد. آنها بسته به قوانین کشور خود ممکن است با چالش‌هایی مواجه شوند:

  • حقوق مالکیت آنها در کشور خود به ویژه در مورد مالکیت بزرگ‌تر مانند املاک تجاری یا مشاغل
  • توانایی آنها برای بازدید از کشور خود ( و بیشتر از آن دوستان و خانواده‌هایشان ) به همان میزان آزادی
  • دسترسی آنها به فرصت‌های شخصی و حرفه‌ای در کشور خود از جمله چشم‌اندازهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و یا سایر جنبه‌های زندگی شخصی یا حرفه‌ای آنها

به همین دلیل ایده خوبی است که پیامدهای تصمیم خود را بررسی کرده و به طور کامل درک کنید. حتی اگر می‌خواهید از PR کانادا به شهروندی منتقل شوید، از کمک یک وکیل مهاجرت استفاده کنید.

قانون تابعیت دوگانه در کشورهای مختلف

در زیر فهرستی از برخی از کشورهای مبدا اصلی مهاجران جدید به کانادا آمده است. با توضیح اینکه آیا شهروندان آنها مجاز به دریافت تابعیت دوگانه در کانادا هستند یا خیر. اگر کشور شما در اینجا فهرست نشده است، بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتری به صفحه وب دولت یا کنسولگری کشور مبدا خود مراجعه کنید.

افغانستان: تابعیت مضاعف در افغانستان به طور قانونی به رسمیت شناخته نشده است. اگر مقامات محلی در افغانستان شما را شهروند افغانستان بدانند، ممکن است از خدمات کنسولی کانادا محروم شوید. با این حال به طور سنتی در عمل شهروندان افغان می‌توانند تابعیت مضاعف را دریافت کنند، بدون هیچ تبعیضی برای فردی که دارای دو پاسپورت است. قابل ذکر است که این افراد بدون انصراف از تابعیت دوم خود اجازه ندارند در افغانستان مناصب سیاسی داشته باشند.

چین: تابعیت مضاعف از نظر قانونی در چین به رسمیت شناخته نشده است. اگر در چین بازداشت شده‌اید و مقامات محلی شما را شهروند تلقی می‌کنند، ممکن است از دسترسی شما به خدمات کنسولی کانادا خودداری کنند و از کمک دولت کانادا به شما جلوگیری کنند. کودکانی که در کانادا از حداقل یکی از والدین شهروند چینی متولد می‌شوند، ممکن است طبق قانون شهروند چین در نظر گرفته شوند که به طور بالقوه منجر به عدم شناسایی آنها به عنوان شهروند کانادایی می‌شود. علاوه بر این ممکن است خانواده، مشمول مقررات تنظیم خانواده شود.

فرانسه: شهروندان فرانسوی مجاز به داشتن تابعیت دوگانه با کانادا هستند. هیچ قانونی در فرانسه وجود ندارد که شهروندان فرانسوی را از پذیرش تابعیت کشور دیگر منع کند. اتباع فرانسوی دیگر هیچ تعهدی برای اعلام تابعیت دوم به دولت فرانسه ندارند.

هند: طبق قانون شهروندی هند در سال 1955، داشتن تابعیت مضاعف در هند مجاز نیست. همچنین درخواست داشتن یا اخذ پاسپورت هندی پس از اخذ تابعیت خارجی تخلف محسوب می‌شود. اتباع هندی که شهروند کانادا می‌شوند واجد شرایط شهروندی مضاعف نیستند.

ایران: ایران به طور رسمی تابعیت مضاعف را با هیچ کشور دیگری به رسمیت نمیشناسد. اگر یک شهروند کانادایی با تابعیت اصالتا ایرانی بخواهد به ایران سفر کند، باید با پاسپورت ایرانی خود این کار را انجام دهد. علاوه بر این، این افراد در صورت بازداشت در ایران ممکن است از خدمات کنسولی کانادا محروم شوند.

مهاجرت به کانادا

نیجریه: نیجریه تابعت مضاعف با سایر کشورها را مجاز می‌کند و به اتباع نیجریه اجازه می‌دهد پاسپورت نیجریه را نیز در حالی که تابع کشور دیگری هستند، داشته باشند. با این حال اتباع خارجی که تابعیت کشور دیگری را دریافت کرده‌اند، نمی‌توانند تابعیت نیجریه را دریافت کنند. اتباع نیجریه‌ای که به دنبال شهروندی کانادا هستند، می‌توانند دو پاسپورت داشته باشند.

پاکستان: اتباع پاکستانی مقیم خارج از کشور نمی‌توانند تابعیت مضاعف داشته باشند. اگرچه پاکستان با 19 کشور از جمله کانادا قراردادهای تابعیت دوگانه دارد، شهروندان پاکستانی که تابعیت کشور دیگری را دریافت می‌کنند، باید تابعیت پاکستانی خود را رها کنند.

فیلیپین: فیلیپین اجازه تابعیت مضاعف را با کانادا می‌دهد. اتباع فیلیپینی که تابعیت کشورهای دیگر را دریافت کرده‌اند، در صورتی که قبل از سال 1973 متولد شده باشند و حداقل یکی از والدینشان در زمان تولد فیلیپینی باشد، می‌توانند برای حفظ یا بازپس‌گیری تابعیت فیلیپینی خود اقدام کنند. افرادی که در کانادا با حداقل یکی از والدین فیلیپینی متولد شده‌اند، از قبل تابعیت دوگانه محسوب می‌شوند. اتباع فیلیپینی که برای شهروندی کانادا درخواست می‌کنند، می‌توانند هر دو گذرنامه را حفظ کنند.

سوریه: تابعیت مضاعف تحت قوانین سوریه به رسمیت شناخته شده است. به این معنی که یک شهروند سوری میتواند تابعیت دوگانه در کانادا نیز داشته باشد. با این حال طبق قوانین سوریه با این افراد قبل از هر چیز به عنوان شهروند سوری رفتار می‌شود. به این معنی که اگر یک شهروند دوتابعیتی در سوریه بازداشت شود، ممکن است از خدمات کنسولگری محروم شود.

آمریکا: ایالات متحده اجازه تابعیت مضاعف با سایر کشورها از جمله کانادا را می‌دهد. اتباع ایالات متحده می‌توانند آزادانه تابعیت کانادایی را بدون هیچ تاثیری بر ملیت امریکایی خود دنبال کنند.

 

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها