پدر و مادر من شهروند کانادا هستند اما من در خارج از کانادا متولد شدم. آیا میتوانم شهروند کانادا شوم؟

52
شهروندی کانادا

منبع: cicnews.com

اتباع خارجی یا حداقل یکی از والدین بیولوژیکی یا قانونی که در زمان تولد شهروند کانادا بوده‌اند، خودشان واجد شرایط دریافت شهروندی کانادا از طریق اثبات شهروندی هستند. به عبارت دیگر امکان گرفتن تابعیت کانادا برای افرادی که خارج از این کشور متولد شده‌اند و حتی هرگز به کانادا نرفته‌اند، وجود دارد. با این حال گرفتن شهروندی و مهاجرت به کانادا، فرآیند سختگیرانه‌ای دارد.

حتما بخوانید: مهاجرت به کانادا

برای اثبات شهروندی و واجد شرایط بودن برای دریافت آن به عنوان یک شهروند خارجی، باید فرزند یک شهروند کانادایی باشید و مدارک لازم را نیز به همراه داشته باشید تا بتوانید ارتباط نسبی خود را اثبات کنید. اگر پدربزرگ یا مادربزرگ و یا عمو یا خاله شما شهروند کانادا باشند، شما شامل این قانون نیستید و نمی‌توانید از این طریق شهروند کانادا شوید. همچنین اگر یک تبعه خارجی باشید که پس از تولد توسط یک شهروند کانادایی به فرزندخواندگی گرفته شده‌اید نیز واجد شرایط دریافت شهروندی کانادا نیستید.

در نتیجه فقط فرزندان یک شهروند کانادایی می‌توانند شهروند این کشور شوند و پاسپورت دریافت کنند. البته دریافت شهروندی از این طریق نیازمند مدارک معتبر است که می‌توانید به صورت آنلاین ارائه کنید. در شرایطی نیز باید به صورت حضوری به اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید و برای دریافت شهروندی اقدام کنید. در ادامه بیشتر درباره شرایط دریافت شهروندی کانادا صحبت می‌کنیم.

اثبات صلاحیت دریافت شهروندی کانادا

اثبات صلاحیت دریافت شهروندی کانادا

روند تایید صلاحیت یک فرد برای اثبات شهروندی و دریافت آن، با پر کردن فرم درخواست مرتبط آغاز می‌شود. اتباع خارجی واجد شرایط این قانون می‌توانند در هر زمانی برای دریافت شهروندی درخواست دهند، خواه والدین شهروند کانادایی آنها زنده باشند یا فوت کرده باشند. اداره مهاجرت مدارکی را درخواست می‌کند که باید همراه با هر یک از اسناد زیر که متعلق به والدین شما هستند، ارائه کنید. این اسناد اثبات می‌کند که حداقل یکی از والدین، در زمان تولد شما شهروند کانادا بوده‌است.

  • یک شناسنامه
  • کارت شهروندی کانادا
  • گواهی شهروندی کانادا

1.اگر والدین شهروند کانادایی شما در 15 فوریه 1997 یا پس از آن در کانادا به دنیا آمده‌اند، می‌توانید مدرک درخواست شهروندی خود را به صورت آنلاین ارسال کنید.

2. اگر به والدین شما در تاریخ 17 آوریل 2009 یا پس از آن شهروندی داده شده است نیز می‌توانید درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید.

3. اگر هیچکدام از این تاریخ‌ها برای وضعیت شما صدق نمی‌کند باید یک درخواست کاغذی به اداره مهاجرت ارسال کنید.

در هر صورت درخواست برای اثبات شهروندی شامل هزینه‌ای 75 دلاری است. متقاضیان موفق پس از تایید اداره مهاجرت، گواهی شهروندی کانادا را دریافت خواهند کرد که طبق آخرین تخمین‌ها، زمان پردازش تقریبا 10 ماه طول می‌کشد.

اخذ شهروندی کانادا چه فایده‌ای دارد؟

اخذ شهروندی کانادا چه فایده‌ای دارد؟

تبدیل شدن به یک شهروند کانادا امکان دسترسی به تمام مزایایی را می‌دهد که در حال حاضر برای متولدین کانادا در دسترس است. یکی از مزایا، دریافت پاسپورت کانادایی است که در اوایل سال جاری توسط Henley and partners به عنوان هفتمین پاسپورت قوی جهان با دسترسی به 186 کشور بدون نیاز به ویزا رتبه‌بندی شد.

سایر مزایای داشتن شهروندی کانادا :

  • حق رای در انتخابات فدرال
  • امکان دریافت شماره بیمه اجتماعی (SIN)

شهروند کانادا

نظر نهایی

قانون کانادا تلاش می‌کند شرایط مختلف را پیش‌بینی کرده و با وضع قوانین آن‌ها را کنترل کند. یکی از این شرایط تولد فرزند یک کانادایی در خارج از کشور است. کانادا به این فرزندان متولد شده در خارج از کشور، شهروندی کانادا و پاسپورت قوی این کشور را می‌دهد. البته همیشه امکان سوء استفاده از قوانین این چنینی وجود دارد و به همین دلیل نیز در کشور ایران، به فرزندانی که مادر ایرانی و پدر خارجی دارند، شناسنامه یا مدرک هویتی داده نمی‌شود.

پیچیدگی موضوع باعث شده تغییر قوانین سخت به نظر برسد. اما می‌توان از تجربه سایر کشورها در اجرای قوانین و بسترسازی مناسب استفاده نمود تا شرایط را به نفع اکثریت تغییر داد. در این مقاله به طور کامل درباره این قانون در کانادا صحبت کردیم.

حتما بخوانید: ICT کانادا

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها