پذیرش 5500 مهاجر از طریق دو برنامه‌ی آزمایشی مهاجرتی جدید

4
پذیرش 5500 مهاجر از طریق دو برنامه‌ی آزمایشی مهاجرتی جدید

کانادا در تلاش برای تقویت اقتصاد و جوامع خود، دروازه‌های خود را به روی 5500 مهاجر جدید از طریق دو برنامه آزمایشی مهاجرتی نوآورانه می‌گشاید. این برنامه‌ها فرصتی طلایی برای کارگران ماهر در بخش کشاورزی و افراد فرانسوی زبان است تا به کانادا مهاجرت کرده و زندگی جدیدی را در این کشور پهناور آغاز کنند. در این مطلب درباره این دو برنامه‌ی آزمایشی مهاجرتی جدید کانادا صحبت خواهیم کرد.

پذیرش 5500 مهاجر از طریق دو برنامه‌ی آزمایشی مهاجرتی جدید

اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) اکنون درخواست‌های جامعه‌ای را برای دو برنامه‌ی آزمایشی مهاجرتی جدید می‌پذیرد. این دو برنامه که قبلا اعلام شده بودند، عبارتند از: برنامه‌ی آزمایشی مهاجرت جوامع روستایی و برنامه‌ی آزمایشی مهاجرت جوامع فرانسوی‌زبان.

قرار است که این دو برنامه‌ی آزمایشی به صورت رسمی در پاییز امسال، جذب و آموزش جوامع منتخب را آغاز کنند. بر اساس بیانیه مطبوعاتی IRCC، هر دوی این برنامه‌ها با هدف حمایت از «رشد بلندمدت و پویایی زبانی (کشور ما)» کانادا راه‌اندازی شده‌اند.

هر دوی این برنامه‌ها در ماه مارس سال جاری اعلام شدند و انتظار می‌رود که پذیرش درخواست‌های مهاجران جدید از پاییز امسال آغاز شود، اما تاریخ دقیق آن هنوز تأیید نشده است.

اداره مهاجرت کانادا می‌گوید که سالانه تا ۵۵۰۰ درخواست اقامت دائم را از طریق این برنامه‌ها پردازش خواهد کرد.

این اداره توضیح داد که در مجموع ۱۵ جامعه برای شرکت در برنامه‌های آزمایشی انتخاب خواهند شد که این انتخاب بر اساس «نیازهای اقتصادی آن‌ها، در دسترس بودن خدمات و برنامه‌هایی برای کمک به تازه‌واردان و ظرفیت سازمان‌های توسعه اقتصادی آن‌ها برای همکاری با IRCC» صورت می‌گیرد.

سازمان‌های علاقه‌مند می‌توانند تا تاریخ دوم جولای با استفاده از پرسشنامه‌ی IRCC به نمایندگی از جوامع خود درخواست دهند.

دو برنامه‌ی آزمایشی مهاجرتی جدید - برنامه‌ی آزمایشی مهاجرت جوامع روستایی

برنامه‌ی آزمایشی مهاجرت جوامع روستایی

بسیاری از برنامه‌های مهاجرتی کانادا به عنوان برنامه‌های آزمایشی معرفی می‌شوند. این بدان معناست که این اداره در حال آزمایش یک برنامه‌ی جدید است و نتایج آن را برای تصمیم‌گیری در مورد تأثیرگذاری کافی برای تبدیل برنامه‌ی آزمایشی به یک برنامه‌ی دائمی، همانطور که با برنامه‌ی مهاجرتی آتلانتیک اتفاق افتاد، ارزیابی می‌کند. برنامه‌های آزمایشی می‌توانند حداکثر برای پنج سال اجرا شوند.

برنامه‌ی آزمایشی مهاجرت جوامع روستایی جایگزین برنامه‌ی فعلی مهاجرت جوامع روستایی و شمالی (RNIP) خواهد شد. این برنامه یکی از مسیرهای مهاجرت اقتصادی کانادا برای دریافت اقامت دائم است.

از طریق RNIP، جوامع منتخب روستایی در غرب کانادا و انتاریو از IRCC برای جذب و نگه‌داشتن تازه‌واردانی که می‌توانند با افزودن مهارت‌های خود به اقتصاد محلی به شکوفایی این جوامع کمک کنند، حمایت دریافت می‌کنند. در مقابل، این جوامع برای کمک به تازه‌واردان برای تثبیت خودشان، از آن‌ها حمایت می‌کنند.

هنوز هیچ جزئیاتی در مورد معیارهای واجد شرایط بودن برای جوامع یا متقاضیان مهاجر جدید منتشر نشده است.

دو برنامه‌ی آزمایشی مهاجرتی جدید - برنامه‌ی آزمایشی مهاجرت جوامع فرانسوی‌زبان

برنامه‌ی آزمایشی مهاجرت جوامع فرانسوی‌زبان

اداره مهاجرت کانادا موظف است به ترویج زبان فرانسه در خارج از استان کبک، تنها استان فرانسوی‌زبان کانادا، کمک کند.

IRCC در این راستا می‌گوید: «این برنامه‌ی آزمایشی بر افزایش تعداد تازه‌واردان فرانسوی‌زبان که در جوامع اقلیت فرانسوی‌زبان خارج از کبک ساکن می‌شوند، تمرکز خواهد کرد و به اطمینان از توسعه اقتصادی جوامع اقلیت فرانسوی‌زبان، و همچنین کمک به احیا و افزایش وزن جمعیتی آن‌ها کمک خواهد کرد.»

این برنامه‌ی آزمایشی بخشی از استراتژی جاری IRCC برای افزایش تعداد فرانسوی‌زبانان در کانادا است. سایر اقدامات اخیر شامل معرفی یک دسته‌ی ورود سریع برای تازه‌واردان با مهارت زبان فرانسه است. انتظار می‌رود که امسال ۳۰ درصد از قرعه‌کشی‌های دسته‌بندی‌شده‌ی ورود سریع برای نامزدهای این دسته باشد که بیشتر از هر دسته‌ی دیگری است.

همچنین IRCC اشاره کرد که توانایی‌های قوی در یکی از دو زبان رسمی کانادا یا هر دوی آن‌ها، بهترین پیش‌بینی‌کننده‌ی موفقیت اقتصادی برای تازه‌واردان است.

در سال ۲۰۲۳، این اداره از هدف خود برای اطمینان از فرانسوی‌زبان بودن ۴.۴ درصد از کل تازه‌واردان عبور کرد و به رقم ۴.۷ درصد رسید. اکنون هدف تلاش برای اطمینان از ۶ درصد در سال ۲۰۲۴، ۷ درصد در ۲۰۲۵ و ۸ درصد در ۲۰۲۶ است.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

منبع: cicnews.com

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها