کاهش تورم در کانادا؛ اولین کاهش نرخ بهره در بین G7 در کانادا

9
کاهش تورم در کانادا؛ اولین کاهش نرخ بهره در بین G7 در کانادا

کاهش تورم در کانادا اولویت دولت این کشور است. در همین راستا، بانک کانادا اولین بانک مرکزی در گروه ۷ (G7) بود که نرخ بهره را کاهش می‌دهد. پیش بینی اقتصاددانان کاهش بیشتر در ماه جولای است. کاهش نرخ بهره روز چهارشنبه بانک کانادا – اولین کاهش از سوی یک بانک مرکزی در بین کشورهای G7 از سال ۲۰۲۰ – به طور گسترده توسط اقتصاددانان و بازارها پیش بینی می‌شد.

بانک کانادا روز چهارشنبه نرخ بهره خود را ۲۵ واحد پایه به ۴.۷۵ درصد کاهش داد که اولین کاهش نرخ بهره در بیش از چهار سال گذشته است و اعلام کرد که در صورت کاهش تورم، ممکن است کاهش‌های بیشتری نیز اعمال شود.

کاهش تورم در کانادا

اقدام روز چهارشنبه – اولین کاهش نرخ بهره از سوی یک بانک مرکزی در بین کشورهای گروه ۷ از سال ۲۰۲۰ – به طور گسترده توسط اقتصاددانان و بازارها پیش بینی می‌شد. طبق گزارش رویترز، بسیاری از اقتصاددانان کاهش بیشتری را در ماه جولای پیش بینی کرده‌اند، در حالی که بازارها پس از انتشار این تصمیم، ۳۵ درصد احتمال کاهش نرخ به ۴.۵ درصد در ماه آینده را پیش بینی کرده‌اند.

تیف مکلم، رئیس بانک کانادا در بیانیه افتتاحیه آماده شده گفت: «ما در مبارزه با تورم راه درازی را پیموده‌ایم و در ماه‌های اخیر، اطمینان ما از اینکه تورم به هدف ۲ درصد نزدیک خواهد شد، افزایش یافته است.»

وی افزود: «اگر تورم همچنان کاهش یابد و اطمینان ما از اینکه تورم به طور پایدار به سمت هدف ۲ درصد پیش می‌رود، افزایش یابد، انتظار می‌رود که کاهش بیشتری در نرخ بهره سیاستی ما صورت گیرد. اما ما تصمیمات نرخ بهره خود را به صورت جداگانه در هر جلسه اتخاذ می‌کنیم.»

کاهش تورم در کانادا

تیف مکلم، رئیس بانک مرکزی کانادا

اولین کاهش نرخ بهره “مهم‌ترین” است.

اگر چه کاهش ۲۵ واحدی نرخ بهره برای وام گیرندگان با بیشترین فشار مالی کمک قابل توجهی نخواهد کرد، اما این کاهش نقطه عطفی در یکی از تهاجمی‌ترین چرخه‌های انقباضی در تاریخ بانک کانادا است. از مارس ۲۰۲۲، بانک نرخ بهره خود را ۴۷۵ واحد پایه به ۵ درصد افزایش داده است.

داگلاس پورتر، اقتصاددان ارشد BMO در یک یادداشت تحقیقاتی نوشت: «اولین کاهش لزوماً عمیق‌ترین نخواهد بود، اما مهم‌ترین است، زیرا نقطه عطف رسمی پس از بیش از دو سال سیاست محدودکننده را نشان می‌دهد.»

«این کاهش نرخ بهره در واقع به احتمال زیاد اولین مورد از یک سری کاهش است، اگرچه این سری کاهش‌ها، به هیچ وجه یک خط مستقیم به پایین نخواهد بود. لحن بانک کمی محتاطانه‌تر از حد انتظار است، اما هر کاهش در سال جاری به شواهدی نیاز دارد که نشان دهد تورم در حال کاهش است.»

مکلم روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی بارها تاکید کرد که بانک مرکزی تصمیمات نرخ بهره خود را «تک تک در هر جلسه» اتخاذ خواهد کرد. او خاطرنشان کرد که پیشرفت بیشتر در مورد تورم «احتمالاً ناهموار خواهد بود» و خطرات تورم برای آینده همچنان وجود دارد، از جمله در صورت افزایش تنش‌های جهانی، افزایش سریع‌تر از حد انتظار قیمت مسکن و بالا ماندن رشد حقوق‌ها.

اما اگر نرخ بهره سیاستی خود را خیلی سریع کاهش دهیم، می‌توانیم پیشرفتی را که به دست آورده‌ایم به خطر بیندازیم.

کاهش تورم در کانادا -
بانک مرکزی کانادا

مکلم گفت:«ما نمی‌خواهیم سیاست پولی محدودکننده‌تر از حد لازم برای بازگرداندن تورم به هدف باشد. اما اگر نرخ بهره سیاستی خود را خیلی سریع کاهش دهیم، می‌توانیم پیشرفتی را که به دست آورده‌ایم، به خطر بیندازیم.»

بانک مرکزی همچنین اعلام کرد که تحولات تورم هسته، تعادل بین عرضه و تقاضا در اقتصاد، انتظارات تورمی، رشد دستمزد و رفتار قیمت گذاری شرکت‌ها را به دقت زیر نظر خواهد گرفت.

مکلم گفت: «اگر اقتصاد به طور کلی همانطور که انتظار داشتیم به پیشرفت خود ادامه دهد، اگر همچنان شاهد کاهش فشارهای تورمی باشیم، انتظار می‌رود که کاهش‌های بیشتری در نرخ بهره وجود داشته باشد. اما زمان بندی آن کاهش‌ها یا هر گونه کاهش بیشتر به داده‌های ورودی و ارزیابی ما بستگی دارد. این داده‌ها نشان می‌دهند که مسیر آینده تورم چگونه خواهد بود.»

«کار تمام نشده. ما می‌خواهیم ببینیم که اوضاع چگونه پیشرفت می‌کند و تصمیمات خود را جلسه به جلسه می‌گیریم.»

شواهدی برای حمایت از تصمیم بانک مرکزی کانادا برای کاهش نرخ بهره جمع آوری شده است.

تورم کاهش یافته و از ۳.۴ درصد در دسامبر به ۲.۷ درصد در آوریل رسیده است. معیارهای تورم هسته‌ای که به دقت توسط بانک مرکزی رصد می‌شود نیز کاهش یافته و در آوریل به زیر ۳ درصد رسیده است.

همزمان، بازار کار نیز با سرعت کمتری نسبت به جمعیت رشد کرده است و بانک مرکزی اعلام کرد که فشار افزایش حقوق به تدریج در حال تعدیل است.

رشد اقتصادی در سه ماهه اول کندتر از پیش بینی بانک بود. با این حال، با از سرگیری رشد و نشانه‌هایی از استحکام در مصرف، سرمایه‌گذاری تجاری و مسکن، مکلم گفت که «فرود نرم» مورد نظر برای اقتصاد کانادا در دسترس است.

مکلم گفت: «تا به حال به نظر می‌رسد یک فرود نرم خواهیم داشت. اما هواپیما هنوز فرود نیامده است، بنابراین برای جشن گرفتن زود است. اما من می‌گویم باند فرود در حال نزدیک شدن است.»

کاهش تورم در کانادا --

چند کاهش نرخ بهره در کانادا رخ خواهد داد؟

در حالی که بسیاری از اقتصاددانان انتظار دارند بانک مرکزی در جولای نرخ بهره را کاهش دهد، اما در مورد اینکه کانادایی‌ها تا پایان سال چند کاهش دیگر را شاهد خواهند بود، عدم اطمینان وجود دارد.

کلر فان از RBC، اندرو گرانتهام از CIBC و تیلور شلیچ و وارن لاولی از National Bank اعلام کردند که انتظار سه کاهش دیگر در سال ۲۰۲۴ را دارند.

راجر علیاگا-دیاز، اقتصاددان ارشد ونگارد، پیش بینی یک یا دو کاهش نرخ اضافی را دارد.

جیمز اورلاندو، اقتصاددان ارشد TD گفت: «ما معتقدیم که مسیر پیش روی بانک مرکزی کانادا کند خواهد بود.»

بانک مرکزی در سال جاری چهار تصمیم گیری نرخ بهره باقی مانده دارد.

راندال بارتلت، مدیر ارشد اقتصاد کانادا در Desjardins در یادداشت تحقیقی روز چهارشنبه نوشت: «تعداد کاهش نرخ‌ها و سرعت آن‌ها به شدت به همکاری داده‌ها بستگی دارد.»

«به هر حال، نرخ‌ها باید به تدریج کاهش یابند، زیرا تمدیدهای جاری وام‌ها و کندتر شدن رشد جمعیت بر فعالیت‌های اقتصادی تأثیر می‌گذارد، احتمالاً به میزان بیشتری نسبت به آنچه بانک در حال حاضر پیش‌بینی می‌کند.»

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

منبع: ca.finance.yahoo.com

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها