مجوز کار کانادا LMIA چیست؟ + معرفی جامع و کامل

93
مجوز کار کانادا LMIA

مجوز کار کانادا LMIA


تاییدیه LMIA یکی از مدارک مورد نیاز برای کار کردن در کانادا است. اولویت دولت کانادا استخدام نیروی کار داخلی و بهبود نرخ بیکاری کشور است. به همین دلیل شرایط سخت و پیچیده‌ای برای استخدام نیروی کار خارجی ایجاد کرده است تا مطمئن شود استخدام یک نیروی کار خارجی به فرصت‌های شغلی نیروی کار داخلی آسیبی نمی‌زد و تاثیر منفی بر نرخ بیکاری کشور ندارد. در این مقاله به طور کامل درباره LMIA، شرایط و قوانین آن و مراحل دریافت ویزای کار بر پایه LMIA صحبت می‌کنیم.

مجوز کار کانادا LMIA

ارزیابی تاثیر بازار کار یا به اختصار  LMIA ( Labour Market Impact Assessment) در واقع نوعی تاییدیه است که توسط وزارت کار کانادا صادر می‎شود. کارفرماهای کانادایی اگر بخواهند نیروی کار خارجی استخدام کنند، باید از وزارت کار کانادا تاییدیه استخدام دریافت کنند. اولویت کانادا نیروی کار داخلی است. در این شرایط کارفرما باید به اداره کار و توسعه اجتماعی کانادا ثابت کند که صدور جاب آفر و ورود نیروی کار خارجی تاثیر منفی بر اشتغال نیروی کار داخلی ندارد و باعث بیکاری یا کاهش حقوق آن‌ها نمی‎شود.

شرایط دریافت LMIA کانادا

گرفتن تاییدیه LMIA توسط کارفرماها شرایط و قوانینی دارد که بدون آن‌ها نمی‌توان مجوز LMIA دریافت کرد. موارد زیر شرایط و قوانینی هستند که کارفرما باید آن‌ها را دارا باشد:

 • کسب و کار مورد نظر، کاملا قانونی باشد.
 • محصولات یا خدماتی به مردم ارائه کند.
 • توانایی پرداخت حقوق نیروی خارجی را داشته باشد.
 • نیاز به نیروی کار خارجی، واقعی باشد.
 • تا یک سال قبل از درخواست مجوز استخدام، کارکنان خود را اخراج نکرده باشد.

پیش‌نیازهای دریافت LMIA

پیش‌نیازهای دریافت LMIA

برای اینکه کارفرما بتواند LMIA دریافت کند، باید بتواند مسئول رسیدگی به مجوزهای استخدام در اداره کار و توسعه اجتماعی را در موارد زیر قانع کند:

 • استخدام نیروی کار خارجی مدنظر تاثیر مثبت و حتی خنثی در بازار کار و وضعیت اشتغال کانادا دارد.
 • استخدام این نیروی کار خارجی باعث نادیده گرفته شدن هیچ کانادایی واجد شرایط نشده است.
 • حقوق و مزایای نیروی کار خارجی مورد نظر طبق استانداردهای استانی است.

با در نظر گرفتن نکات زیر می‌توانید شانس دریافت LMIA را افزایش دهید:

کد NOC مرتبط

کد NOC یا دسته‌بندی ملی مشاغل در کانادا، سیستمی است که در آن مشاغل مختلف بر حسب تحصیلات و مهارت‌های لازم دسته‌بندی شده‌اند. کارفرما در درخواست مجوز استخدام باید کد شغل مورد نظر را صحیح انتخاب کند تا مسئول رسیدگی به درخواست‌ها بتواند به طور دقیق تاثیر استخدام فرد مورد نظر روی بازار کار کانادا را بررسی کند. اگر کد NOC و مسئولیت‌های نیروی کار خارجی مرتبط نباشند، درخواست مجوز استخدام رد خواهد شد.

آگهی‌های استخدام

کارفرما باید ثابت کند که نیروی کار کانادایی برای شغل مورد نظر پیدا نکرده است. در بسیاری از موارد مسئولان رسیدگی به درخواست‌ها، در این مورد قانع نمی‎شوند. در این شرایط کارفرما باید آگهی‌های استخدام مورد تایید دولت کانادا را منتشر کند و نشان دهد که تلاش کرده است نیروی کار کانادایی استخدام کند اما موفق نشده است. حداقل یک آگهی استخدام باید تا زمان تایید درخواست LMIA روی یک سایت کاریابی و یا سایت بانک کار کانادا وجود داشته باشد.

کامل بودن مدارک

دریافت تاییدیه LMIA فرآیند پیچیده‌ای داشته و به اسناد و فرم‌های دولتی زیادی نیاز دارد. هر گونه خطا و نقص مدارک باعث طولانی شدن فرآیند و حتی رد درخواست می‎شود.

رابطه‌ LMIA و حقوق دریافتی

رابطه‌ LMIA و حقوق دریافتی

میزان حقوق نیروی کار خارجی در دریافت تاییدیه LMIA نقش دارد. فرآیند دریافت مجوز در صورت حقوق بالا یا حقوق پایین متفاوت خواهد بود. نیروی کار خارجی بر اساس میزان حقوق دریافتی در دو دسته کارمندان با حقوق بالا و کارمندان با حقوق پایین تقسیم می‎شود.

دریافت LMIA برای نیروی کار خارجی با حقوق بالا

همان طور که پیشتر گفتیم، اولویت کانادا استخدام نیروی کار داخلی است و ترجیح این است که استخدام و حقوق بالا برای کانادایی‌ها ارائه شود. در این شرایط استخدام نیروی کار خارجی با حقوق بالا باید دلیل قانع‌کننده و مهمی داشته باشد. کارفرما باید به وزارت کار کانادا توضیح دهد که هدف از استخدام نیروی کار خارجی با حقوق بالا سرمایه‌گذاری در بخش آموزش تخصصی و استخدام کارآموزان کانادایی است تا بتواند در آینده نیاز به نیروی کار خارجی را کاهش دهد.

البته وزارت کار کانادا این ادعا را دنبال کرده و کارفرما باید گزارشی از نحوه عملکرد شرکت در این خصوص ارائه کند. همچنین کارفرما برای تمدید LMIA مجددا بازرسی شده تا مسئولان مطمئن شوند که کارفرمای کانادایی در جهت کاهش نیاز به نیروی کار خارجی با حقوق بالا  تلاش می‌کند.

دریافت LMIA برای نیروی کار خارجی با حقوق پایین

در این مورد نیز دولت کانادا اولویت را با کانادایی‌ها می‌داند و باید در این خصوص مطمئن باشد. درخواست تاییدیه LMIA  در برخی مشاغل با حقوق پایین پذیرفته نمی‎شود و مشاغل دیگر نیز محدودیت استخدام دارند.

کارفرمایی که تعداد 10 یا بیشتر کارمند داشته باشد، می‌تواند 10 درصد کارکنان خود را از نیروی کار خارجی با حقوق پایین تشکیل دهد، با رعایت شرایط زیر:

 • هزینه رفت و آمد نیروی کار خارجی مورد نظر را بپردازد.
 • از دسترسی نیروی کار خارجی به مسکن ارزان قیمت مطمئن شود.
 • بیمه درمانی نیروی کار خارجی را بپردازد تا زمانی که این نیروی کار تحت پوشش بیمه استانی قرار بگیرد.
 • این نیرو باید در هیئت ایمنی محل کار خود ثبت نام شود.
 • قرارداد رسمی بین نیروی کار خارجی و کارفرما وجود داشته باشد.

آگهی استخدام

کارفرمای کانادایی باید یک ماه قبل از درخواست تاییدیه LMIA، به سایت‌های کاریابی و بانک کار کانادا آگهی استخدام ارسال کرده باشد. اگر نیروی کار خارجی در دسته حقوق بالا باشد، کارفرما باید در سه مرجع آگهی استخدام منتشر کند و اگر در دسته حقوق پایین باشد، باید در 5 مرجع آگهی استخدام منتشر کند.

مشاغلی که در سیستم اکسپرس انتری به LMIA نیاز ندارند.

اگر شرایط زیر را داشته باشید، در سیستم اکسپرس انتری کارفرما نیازی به تاییدیه LMIA نخواهید داشت. البته همچنان به مجوز کار نیاز خواهید داشت.

 • حداقل یک سال تمام وقت برای کارفرما از طریق مجوز کار، کار کرده باشید.
 • جاب آفر معتبری به دست آورده باشید.
 • مجوز کار یا work permit معتبری که معاف از LMIA باشد. این مجوز می‌تواند بر اساس توافقنامه بین المللی، توافقنامه فدرال استانی یا گروه منافع کانادایی معاف از LMIA باشد.
 • در مشاغل فنی و حرفه‌ای 2 کارفرما می‌توانند جاب آفر بدهند که نیروی کار خارجی باید برای هر دو کارفرما کار کند.

هزینه دریافت تاییدیه LMIA

هزینه دریافت تاییدیه LMIA بر عهده کارفرماست. البته اگر نیازی به LMIA نباشد، کارفرما تنها هزینه انطباق را پرداخت می‌کند.

هزینه دریافت مجوز استخدام 1000 دلار و هزینه انطباق 230 دلار است. تاییدیه LMIA میانگین تا 21 روز کاری بررسی شده و نتیجه آن ارسال می‎شود. این مدت زمان برای مشاغل با حقوق بالا تا 31 روز و برای مشاغل با حقوق پایین تا 35 روز زمان می‌برد.

مشاغل معاف از LMIA توسط کارفرما

شغل مور دنظر تحت توافقنامه‌‌ای بین‌المللی مانند نفتا یا گتس یا توافقنامه‌های غیرتجاری باشد. مانند متخصصان، تاجران و سرمایه‌گذاران

 • شغل مورد نظر طبق توافقنامه‌ای بین دولت کانادا و یکی از استان‌ها باشد. مانند پروژه‌های سرمایه‌گذاری بزرگ
 • شغل مورد نظر دارای منفعت برای کانادایی‌ها باشد. این منفعت می‌تواند اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی باشد. مانند مهندسان، هنرمندان خلاق، کارکنان فنی و نیروهایی که با تجربه و دانش خود برای کانادا سودمند هستند.
 • مربیان حرفه‌ای و ورزشکارانی که برای تیم‌های کانادایی کار می‌کنند.
 • هیئت‌های علمی شامل محققان، سخنرانان مهمان و پروفسو‌رهای مدعو
 • پزشکان و رزیدنت‌های پزشکی
 • افراد دارای مجوز تحصیلی
 • کارکنان خیریه و امور مذهبی

مراحل دریافت ویزای کار با LMIA

مراحل دریافت ویزای کار با LMIA

برای اینکه بتوانید در کانادا کار کنید، باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا کارفرما باید درخواست تاییدیه LMIA را ارسال و آن را دریافت کند.
 2. سپس کارفرما برای نیروی کار خارجی جاب آفر ارسال می‌کند که شامل کپی LMIA، نامه جاب آفر و قرارداد کاری است.
 3. حالا نیروی کار خارجی باید برای دریافت ویزای کار درخواست ارسال کند.
 4. بعد از پذیرش درخواست، موسسه خدمات برون مرزی کانادا ویزای کار شما را صادر می‌کند که هنگام ورود به کانادا دریافت خواهید کرد.

ویزای کار، ویزای موقتی است که چند ماه تا چند سال اعتبار دارد. ویزای کار مختص همان شغل و همان کارفرماست. برای کار جدید باید ویزای کار جدید دریافت کنید. می‌توانید ویزای کار خود را با استفاده از روش‌های اکسپرس انتری به اقامت دائم تبدیل کنید.

سخن پایانی

تاییدیه LMIA نوعی مجوز استخدام است که کارفرمای کانادایی باید آن را دریافت کند تا بتواند نیروی کار خارجی استخدام کند. دریافت این مجوز استخدام قوانین و شرایط خاصی دارد. از جمله این که نباید باعث بیکاری کانادایی‌ها شود. چرا که اولویت دولت کانادا اشتغال‌زایی و کاهش بیکاری در کشور است. این تاییدیه با بازرسی و مسئولیت وزارت کار کانادا و اداره کار و توسعه اجتماعی صادر می‌شود و نیروی کار خارجی پس از دریافت جاب آفر می‌تواند برای اخذ ویزای کار کانادا اقدام کند.

فرم ارزیابی مهاجرت به کانادا

منابع: canada.ca , cic.gc.ca
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها