مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای آیا امکان پذیر است؟

278
مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای چگونه ممکن است؟

مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا است که با هدف جذب نیروی کار ماهر انجام می‌شود. اگر در مشاغل فنی و حرفه‌ای فعالیت می‌کنید، شانس مهاجرت به کانادا را دارید. در این مقاله به طور کامل درباره مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای، شرایط، مدارک، هزینه‌ها و مشاغل مورد نیاز صحبت خواهیم کرد. با وای ال جی اولین شرکت چند ملیتی ایرانی،‌ کانادایی، آمریکایی همراه باشید.

مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای

برنامه مهاجرت افراد دارای مهارت فنی و حرفه‌ای یا Federal Skilled Trades Program (FSTP) برای افرادی برنامه‌ریزی شده است که در یک شغل فنی مهارت و تجربه دارند و تصمیم دارند به کشور کانادا مهاجرت کنند. تجربه یا در واقع سابقه کار نکته مهم این برنامه مهاجرتی است که شرایط خاصی دارد و در صورت عدم سابقه کار، امکان مهاجرت وجود نخواهد داشت.

شرایط مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه‌ای

برنامه مهاجرتی کارکنان مشاغل فنی شامل شرایطی است که در صورت دارا بودن می‌توانید در کشور کانادا اقامت داشته باشید، حرفه خود را ادامه دهید و از مزایای زندگی در کانادا بهره‌مند شوید. این شرایط شامل موارد زیر هستند:

سابقه کار

همان‌طور که پیشتر گفتیم، سابقه کار بخش مهم این برنامه مهاجرتی است. اگر تصمیم دارید برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای اقدام کنید، باید در 5 سال گذشته قبل از درخواست ویزا، حداقل به مدت 2 سال در شغل فنی مورد نظر سابقه کار و تجربه داشته باشید. در صورتی که سابقه کار به صورت تمام وقت باشد، باید حداقل 30 ساعت در هفته و در مجموع 120/3 ساعت در طول 2 سال سابقه کار داشته باشید. در صورتی که به صورت نیمه وقت در شغل مدنظر فعالیت کرده باشید، این مدت باید 15 ساعت در هفته و در مجموع 120/3 ساعت در طول 4 سال باشد.

اگر در چند شغل فنی مهارت دارید، سابقه کار شما باید حداقل 30 ساعت در هفته و در مجموع 120/3 ساعت در طول 2 سال باشد.

نکته‌ای که باید در نظر بگیرید، مدت زمان سابقه کار است. به این معنی که شما حتما باید حداقل 2 سال در شغل مدنظر فعالیت کرده باشید. حتی اگر ساعات کاری شما از مجموع 120/3 بیشتر شود، تا زمانی که 2 سال سابقه کار شما تکمیل نشود، واجد شرایط این برنامه مهاجرتی نیستید و باید صبر کنید.

همچنین نمی‌توانید به صورت رایگان سابقه کار به دست بیاورید و باید مبلغی تحت عنوان حقوق یا کمیسیون دریافت کنید.

مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه_ای - جاب آفر

جاب آفر

داشتن جاب آفر یکی دیگر از شرایط مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه‌ای است. جاب آفری که برای این برنامه ارائه می‌کنید باید شامل موارد زیر باشد:

 • حقوق
 • تمام وقت
 • به مدت حداقل یک سال
 • 30 ساعت کار در هفته
 • دارای LMIA و یا معاف از LMIA

شما می‌توانید از دو کارفرمای کانادایی جاب آفر دارای شرایط بالا را دریافت کنید. دریافت LMIA نیز بر عهده کارفرماست.

اگر زمانی که برای برنامه مهارت فنی و حرفه‌ای یا FSTP درخواست می‌دهید، در کانادا حضور داشته و مشغول به کار هستید، باید برای کارفرمایی کار کنید که نامش در ورک پرمیت نوشته شده است. شما باید وضعیت حضور و کار قانونی خود را تا زمان دریافت اقامت دائم حفظ کنید.

گواهی احراز صلاحیت

یکی دیگر از شرایط لازم برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه‌ای گواهی احراز صلاحیت است. در صورتی که جاب آفر ندارید، می‌توانید از این روش اقدام کنید.

گواهی احراز صلاحیت با موفقیت در آزمون مربوطه برای شما صادر می‌شود. این گواهی نشان می‌دهد که شما مهارت لازم برای فعالیت در شغل فنی مدنظر را دارید. این آزمون در هر استان پروسه متفاوتی دارد و مراجع مربوطه در هر استان مسئول برگزاری آزمون و ارائه گواهی صلاحیت هستند که باید حضوری مراجعه کنید. آن‌ها ابتدا ارزیابی‌های لازم را انجام می‌دهند و در صورتی که واجد شرایط شرکت در آزمون بودید، می‌توانید در آزمون شرکت کنید.

مدرک تحصیلی

تجربه و مهارت در مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای مهم‌تر از مدرک تحصیلی است. در واقع شما به مدرک تحصیلی خاصی نیاز ندارید. اما این برنامه مهاجرتی نیز شامل امتیازاتی است که می‌تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد.

مدرک تحصیلی کانادایی یا گزارش ارزیابی مدرک تحصیلی غیرکانادایی (ECA) می‌تواند امتیاز CRS شما را افزایش دهد. مؤسسات مختلفی وجود دارند که می‌توانند ECA صادر کنند.

البته اگر در سیستم طبقه‌بندی مشاغل در کانادا و طبق ناک‌های شغلی که وجود دارد، شغل فنی مدنظر شما به گواهی مخصوص و یا سابقه کار ویژه‌ای نیاز داشته باشد، باید مدارک خود را در این زمینه نیز تکمیل کنید تا به درخواست شما رسیدگی شود.

تمکن مالی

اگر از کارفرما جاب آفر دریافت کرده‌اید و یا زمانی که برای این برنامه درخواست می‌دهید، به صورت قانونی در این کشور فعالیت می‌کنید، نیازی به اثبات تمکن مالی ندارید. اما اگر هیچ یک از این شرایط را ندارید، باید تمکن مالی مورد نیاز را داشته باشید.

توانایی مالی متقاضی به تنهایی باید 13.757 دلار کانادا باشد. به ازای هر همراه و عضو خانواده 3.706 دلار کانادا به این مبلغ افزوده می‌شود. به عنوان مثال خانواده 2 نفره باید 17.127 دلار کانادا تمکن مالی داشته باشند و خانواده 5 نفره به 28.994 دلار کانادا تمکن مالی نیاز دارد.

شرایط سنی

مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای محدودیت سنی ندارد اما هر چه زودتر برای مهاجرت اقدام کنید بهتر است. زیرا ممکن است با زمان‌بر شدن رسیدگی به درخواست‌ها، افزایش سن شما باعث کاهش امتیاز در سیستم اکسپرس انتری شود.

سطح زبان

از دیگر شرایط لازم برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای، تسلط به زبان کشور مقصد و داشتن مدرک زبان است که حداقل نمره آن 5 می‌باشد.

مشاغل فنی و حرفه_ای مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا

مشاغل فنی و حرفه‌ای مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا

در کانادا سیستم طبقه‌بندی مشاغل وجود دارد که شرایط لازم برای هر شغل در این سیستم ارائه شده است. طبق این سیستم مشاغل فنی زیر شامل برنامه مهاجرتی FSTP هستند و می‌توانید در صورت داشتن مهارت و تجربه در هر یک از این مشاغل، سایر مدارک خود را تکمیل کرده و برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید.

 • گروه اصلی کد 72 شامل مشاغل فنی نظیر پیمانکاران سیستم‌های برقی، نجاران، آهنگران
 • گروه اصلی کد 73 شامل مشاغل سطح متوسط حوزه ساخت و ساز و حمل و نقل نظیر پرداخت‌کار بتن، نقاش ساختمان، راننده کامیون و مهندس لوکوموتیو راه‌آهن
 • گروه اصلی کد 82 شامل مشاغل مختص به سرپرستان حوزه منابع طبیعی، کشاورزی و تولیدات مرتبط مانند سرپرست معدن، سرپرست جنگلداری، سرپرست و پیمانکار مزرعه و خدمات کشاورزی
 • گروه اصلی کد 92 شامل مشاغل مختص به سرپرستان تولید و فرآوری و تاسیسات مانند سرپرست فرآوری غذا و نوشیدنی، مهندس و اپراتور سیستم‌های قدرت
 • گروه اصلی کد 93 (به جز زیرگروه اصلی 932)شامل اپراتورهای کنترل و پردازش مرکزی مثل اپراتور کنترل و پردازش مرکزی حوزه فرآوری مواد معدنی و فلزات و اپراتور کاغذسازی
 • گروه 6320 شامل آشپزان، قصابان و نانوایان با عنوان آشپز، قصاب (برش دهنده لاشه)، نانوا (قناد)
 • گروه 62200 شامل سرآشپزان با عنوان سرآشپز شرکتی، سرآشپز قنادی

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای

مدارکی که پیش از اقدام برای ارسال درخواست باید تهیه کنید و پرونده خود تشکیل دهید، شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت
 • مدرک زبان
 • مدرک تحصیلی دانشگاه کانادایی و یا گواهی ارزیابی مدرک غیر کانادایی
 • جاب آفر یا گواهی احراز صلاحیت
 • مدارک اثبات سابقه کاری
 • مدارک اثبات تمکن مالی

پس از اینکه از فدرال دعوتنامه دریافت کردید، مدارک زیر را نیز باید ضمیمه کنید:

 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گزارش پزشکی
 • شناسنامه
 • تکمیل فرم‌های مورد نیاز

مراحل مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه_ای

مراحلی که باید برای‌ مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای طی کنید:

 1. ابتدا باید تمامی موارد لازم برای واجد شرایط بودن را تهیه کنید و سپس برای ایجاد پروفایل اقدام کنید.
 2. در سیستم امتیازی CRC کانادا می‌توانید امتیاز خود با توجه به سن، سابقه کار، نمره زبان و غیره محاسبه کنید.
 3. سپس دعوت‌نامه‌ای برای شرکت در این برنامه مهاجرتی (ITA) از فدرال دریافت می‌کنید.
 4. همان‌طور که پیشتر اشاره کردیم، در این مرحله باید مدارک خود را تکمیل کنید.
 5. اطلاعات خود را ثبت نهایی کنید و منتظر پاسخ فدرال باشید.

مدت زمان تصمیم‌گیری و پاسخ در این سیستم، کمتر از 6 ماه است.

سخن پایانی

دولت کانادا در میان برنامه‌های مهاجرتی مختلفی که ارائه کرده است، به دنبال جذب نیروی کار ماهر و باتجربه نیز هست. طبق برنامه مهاجرتی FSTP شاغلان در مشاغل فنی می‌توانند برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای اقدام کنند. سابقه کار و در واقع مهارت و تجربه نقش مهمی در پذیرفته شدن درخواست دارد. این برنامه مهاجرتی به مدرک تحصیلی خاصی نیاز ندارد اما گواهینامه‌های مهارت می‌تواند شانس موفقیت را افزایش دهد.

فرم ارزیابی مهاجرت به کانادا

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به آمریکا

منبع: canada.ca
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها