مهاجرت از طریق مشاغل STEM

67
مشاغل STEM

منبع: cicnews.com

در 31ام ماه می، شان فریزر وزیر مهاجرت، خبر راه‌اندازی قرعه‌کشی بر اساس دسته‌بندی را برای داوطلبان اکسپرس اینتری اعلام کرد. اداره مهاجرت کانادا تاییده کرده است که اولین دور قرعه کشی بر اساس دسته‌بندی حرفه‌های STEM در این هفته برگزار می‌شود.

هفته گذشته اداره مهاجرت اولین دور قرعه کشی اکسپرس اینتری مبتنی بر دسته بندی را برگزار کرد و به کارکنان حوزه مراقبت‌های بهداشتی دعوت‌نامه ارسال کرد. داوطلبان اکسپرس اینتری که تسلط قوی به زبان فرانسوی یا تجربه کاری در زمینه‌های زیر دارند، در اولویت اداره مهاجرت هستند.

 • مراقبت‌های بهداشتی
 • حرفه‌های علوم فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM)
 • مشاغلی مانند نجاری، لوله کشی و پیمانکاری
 • حمل و نقل
 • کشاورزی و مواد غذایی

این دسته‌ها بر اساس اطلاعات مربوط به کمبودها، پیش بینی‌های بازار کار و ورودی‌های دریافتی از شرکای اداره مهاجرت، استان‌ها، مناطق و سهامداران در سراسر کشور انتخاب شده‌اند.

اهمیت مشاغل STEM

اهمیت مشاغل STEM

مرکز آمار کانادا در پایان سال 2022 گزارشی منتشر کرد؛ مبتی بر اینکه شکافی در مهارت‌های مورد نیاز نیرو کار STEM کانادا وجود دارد. این شکاف به دلیل نرخ بالای بازنشستگی، پیشرفت تکنولوژی، اتوماسیون مشاغل و زندگی روزمره است.

در پایان سه ماهه چهارم سال 2022، رده خدمات حرفه‌ای علمی و فناوری دارای 56915 شغل خالی در کانادا بود.

یکی از اجزای بودجه فدرال 2023، سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری برای حمایت از ساخت پروژه‌های زیر ساختی بزرگ برق پاک و رشد است که به نوبه خود منجر به افزایش تقاضا برای کارگران در بخش فناوری می‌شود.

بخش هوش مصنوعی کانادا نیز در حال رشد است که باعث می‌شود افزایش تقاضا برای متخصصان فناوری شده است. شاخص جهانی هوش مصنوعی نشان می‌دهد که کانادا به دلیل رقابت پذیری جهانی در نوآوری، اجرا و سرمایه گذاری IV رتبه چهارم دارد.

علاوه بر این، بسیاری از مشاغل STEM در مقایسه با سایر بخش‌ها حقوق رقابتی ارائه می‌دهند. در سال 2021 متوسط درآمد در این بخش 90252 دلار بود که بسیار بالاتر از میانگین ملی 69311 دلار کانادا است. علاوه بر این در پایان 3 ماهه چهارم سال 2022 متوسط دستمزد در بخش STEM، 35.80 دلار بود که در بخش‌های دیگر مانند مسکن و خدمات غذایی بیش از دو برابر بود.

شرایط مشاغل STEM

چه کسانی واجد شرایط مشاغل STEM هستند؟

برای واجد شرایط بودن تحت این دسته‌بندی باید:

 1. واجد شرایط یکی از برنامه‌های اکسپرس اینتری یعنی برنامه نیروی کار فنی ماهر فدرال، کلاس تجربه کانادایی و یا برنامه نیروی متخصص ماهر فدرال باشید.
 2. در 3 سال گذشته، حداقل 6 ماه سابقه کار مداوم در یکی از مشاغل ذکر شده را داشته باشید.

این مشاغل شامل موارد زیر است:

 • معماران
 • مهندسین عمران
 • دانشمندان داده
 • مدیران مهندس
 • نقشه برداران
 • ریاضیدانان، آمار دانان و اکچوئرها
 • توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان نرم‌افزار
 • برنامه‌ریزان شهری و کاربری اراضی
 • توسعه‌دهندگان وب و برنامه‌نویسان

حتما بخوانید: اکسپرس انتری چیست

معیارهای دعوت در دسته‌بندی اکسپرس اینتری

برای دوره‌های دعوت‌نامه‌های مبتنی بر دسته‌بندی، اداره مهاجرت دعوت‌نامه‌هایی را برای داوطلبان ارسال می‌کند تا در صورت واجد شرایط بودن برای یک دسته خاص، برای اقامت دائم درخواست دهند. این معیارها شامل:

 • کار و سابقه در یک دسته بندی خاص در طبقه‌بندی ملی مشاغل
 • توانایی زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • تحصیلات

سیستم اکسپرس اینتری

اهمیت رتبه‌بندی در سیستم اکسپرس اینتری

قرعه کشی‌های مبتنی بر دسته‌بندی، با دعوت از نامزدهای دارای رتبه برتر که می‌توانند به اهداف اقتصادی کانادا کمک کنند، در اولویت قرار دارند.

کاندیداها در استخر اکسپرس اینتری با استفاه از یک سیستم مبتنی بر امتیاز به نام سیستم رتبه بندی جامع، رتبه‌بندی می‌شوند. این سیستم داوطلبان را بر اساس سن، تحصیلات، مهارت‌های زبانی، تجربه کاری و موارد دیگر رتبه‌بندی می‌کند.

امتیاز نامزدها همچنان برای قرعه کشی‌های دسته‌بندی بسیار مهم است. اداره مهاجرت کانادا دعوت‌نامه‌هایی را برای نامزدهایی که دارای رتبه‌های برتر هستند و همچنین واجد شرایط قرعه کشی بر اساس دسته‌بندی نیز هستند، ارسال می‌کند.

نظر نهایی

مشاغل STEM مخفف علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است. این مشاغل به طور گسترده‌ای به عنوان مشاغل با رشد سریع و با درآمد بالا شناخته می‌شوند. کشور کانادا نیز به دنبال جذب متخصصان STEM از سراسر جهان است. براساس اداره آمار کانادا، تقاضا برای مشاغل STEM در کانادا در حال افزایش است و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030، تقاضا برای مشاغل STEM در کانادا 20 درصد افزایش یابد. همچنین حقوق و مزایای مشاغل STEM در کانادا به طور کلی بالاتر از سایر مشاغل است. به عنوان مثال، طبق گزارش اداره آمار کانادا، متوسط درآمد سالانه یک مهندس در کانادا 80,000 دلار است.

حتما بخوانید: وکیل مهاجرت

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها