آیا امتیاز اکسپرس انتری (CRS) در سال 2024 کاهش می‌یابد؟

52
امتیاز اکسپرس انتری (CRS)

منبع: cicnews.com

سال 2023 سالی ویژه برای متقاضیان مهاجرت به کانادا بود. در این سال سیاست‌های جدیدی اعمال شد و تغییرات زیادی نسبت به سال‌های گذشته صورت گرفت. در سال گذشته، در قرعه‌کشی‌های اکسپرس انتری امتیازات CRS بالاتری نسبت به میانگین انتخاب شدند که در برخی موارد به 791 می‌رسد. این امتیازات بالا باعث شده این سوال ایجاد شود که آیا امتیازات اکسپرس انتری افزایش می‌یابند یا خیر؟

پیش‌بینی امتیاز اکسپرس انتری (CRS) در سال 2024

پیش‌بینی سطح امتیاز اکسپرس انتری (CRS) کانادا در سال 2024 دشوار است؛ زیرا تحت تاثیر عوامل مختلفی است. از جمله تغییراتی که در طول سال، در سیستم اکسپرس انتری ایجاد می‌شوند و به طور مستقیم بر امتیازهای CRS تأثیر می‌گذارند.

معرفی قرعه‌کشی‌های مبتنی بر دسته‌بندی در سال 2023، نمونه‌ای از این تغییرات است که پیش‌بینی امتیاز اکسپرس انتری (CRS) را در سال 2024 دشوار می‌سازد. این قرعه‌کشی‌ها به شیوه هدفمندی بر اساس دسته‌های اکسپرس انتری صورت می‌گیرند تا نیازهای بازار کار و جمعیت کانادا را تامین کنند. این دسته‌بندی‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • مشاغل بهداشتی و درمانی
  • مشاغل STEM
  • مشاغل تجاری
  • مشاغل حمل و نقل
  • کشاورزی و مواد غذایی
  • تسلط به زبان فرانسه

این دسته‌بندی‌ها نمایانگر گروه‌های هدفی هستند که اداره مهاجرت کانادا (IRCC) آن‌ها را به عنوان اهداف اصلی در پذیرش متقاضیان تعیین کرده است. در همین راستا، متقاضیان انتخاب شده در این دسته، دعوت نامه (ITAs) برای دریافت اقامت دائم دریافت می‌کنند.

این مساله بدون توجه به امتیازهای نسبتاً پایین CRS انجام می‌شود که به همین دلیل نیز ممکن است پیش‌بینی سطح امتیازها در آینده دشوارتر شود. با این وجود، بهتر است متقاضیان امتیاز پروفایل اکسپرس انتری خود را به حداکثر ممکن برسانند تا شانس دریافت دعوت‌نامه را افزایش دهند.

عامل دیگری که پیش‌‌بینی امتیازها را دشوار می‌کند، اضافه شدن برنامه مهاجرت استانی به کانادا و متقاضیان برنامه نامزد استانی (PNP) به قرعه‌کشی اکسپرس انتری است. متقاضیان برنامه نامزدی استانی، نامه خود را از طریق جریان‌های PNP هماهنگ با اکسپرس انتری دریافت می‌کنند و از این طریق، 600 امتیاز به مجموع امتیازهای آن‌ها اضافه می‌شود.

قرعه کشی عمومی - امتیاز اکسپرس انتری (CRS)

قرعه کشی عمومی

قرعه‌کشی‌های عمومی شامل همه برنامه‌ها، متقاضیان برنامه نیروی فنی فدرال (FSTP)، برنامه نیروی کار متخصص فدرال (FSWP) و کلاس تجربه کانادایی (CEC) است. پیش از معرفی قرعه‌کشی‌های مبتنی بر دسته‌بندی در اوایل سال 2023، این برنامه‌ها، قالب استاندارد قرعه‌کشی‌های اکسپرس اینتری بودند که متقاضیان تنها بر اساس رتبه‌بندی امتیاز CRS انتخاب می‌شدند.

در طول سال، 19 قرعه‌کشی در دسته همه برنامه‌ها انجام شد و 76.700 دعوت‌نامه دریافت اقامت دائم ارسال شد که بالاترین امتیاز CRS آن، 561 امتیاز و کمترین آن، 481 امتیاز بود.در سال 2023 پنج قرعه کشی PNP انجام شد که کمترین امتیاز اکسپرس انتری (CRS) برای این گروه 691 و بالاترین آن 791 بود.

امتیاز اکسپرس انتری (CRS) - مشاغل بهداشتی و درمانی

مشاغل بهداشتی و درمانی

مشاغل مراقبت‌های بهداشتی و درمانی شامل پرستاری، پزشکی و سایر عناوین شغلی مرتبط می‌شود که در سال 2023، سه قرعه‌کشی در این حوزه برگزار شد. در طی قرعه‌کشی‌ها در مجموع 5600 نفر دعوت شدند و بالاترین امتیاز CRS ثبت شده برای این گروه 476 و کمترین آن 431 بود.

مشاغل STEM

مشاغل مهندسی، فناوری، علوم و ریاضیات به عنوان مشاغل STEM شناخته می‌شوند که افراد دارای تحصیلات و تجربه در این مشاغل می‌توانند در اکسپرس ثبت نام کنند. مانند مهندسان عمران، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، ریاضیدانان، طراحان وب و  غیره. در سال 2023، دو قرعه‌کشی STEM برگزار شد که 6400 دعوت‌نامه نیز ارسال شد.

مشاغل فنی

مشاغل فنی شامل متقاضیانی است که در حرفه‌هایی مثل نجاری، لوله‌کشی، برق، مکانیک و غیره تجربه دارند. در سال 2023 دو قرعه کشی انجام شد و به 2500 نفر دعوت‌نامه ارسال شد.

مشاغل حمل و نقل

حوزه حمل و نقل شامل متقاضیانی است که در شغل‌هایی مانند رانندگان کامیون، ناظران ترافیک هوایی، مونتاژکنندگان هواپیما، مدیران حوزه حمل و نقل و موارد دیگر دارای تجربه هستند. در سال 2023، دو قرعه‌کشی در زمینه حمل و نقل برگزار شد که 1670 نفر به مصاحبه برای دریافت اقامت دائم دعوت شدند.

مشاغل کشاورزی  

حوزه کشاورزی و مواد غذایی شامل افرادی است که در زمینه‌هایی مانند قصابی، پیمانکار خدمات کشاورزی، سرپرست مزرعه و سایر حوزه‌ها دارای تجربه حرفه‌ای هستند. در سال 2023، دو قرعه‌کشی در حوزه کشاورزی و مواد غذایی برگزار شد که 1000 نفر دعوت‌نامه دریافت کردند.

تسلط به زبان فرانسه

تسلط به زبان فرانسه

میزان تسلط به زبان فرانسه بر اساس سیستم درجه‌بندی زبانی کانادا به نام Niveaux de Compétence Linguistique Canadiens (NCLC)، انجام می‌شود. متقاضیانی که به زبان فرانسوی مسلط هستند و مدرکی معادل سطح 7 در هر چهار مهارت زبان (خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن) دارند، شامل این برنامه هستند. در سال 2023، شش قرعه‌کشی زبان فرانسه برگزار شد که 8700 نفر به مصاحبه دعوت شدند وکمترین امتیاز CRS 375 و بالاترین ۴۸۵ بود.

نظر نهایی

سال ۲۰۲۳ یک دوره طلایی برای مهاجرت به کشور کانادا بود. متقاضیان بسیاری در این سال از طریق اکسپرس انتری به کانادا مهاجرت کردند. این افراد دارای مهارت و تجربه در حوزه‌های شغلی مختلف مانند کشاورزی، حمل و نقل و بهداشت و درمان بودند. حتی افراد مسلط به زبان فرانسه نیز توانستند با تکیه بر این مهارت خود، راهی برای مهاجرت به کانادا بیابند.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها