با شبکه‌های اجتماعی، قبل از مهاجرت کار پیدا کن!

30
استفاده از شبکه‌های اجتماعی قبل از مهاجرت به کانادا

منبع: cicnews.com

تازه واردانی که قبل از ورود به کانادا از شبکه‌های اجتماعی برای کاریابی و ایجاد ارتباطات استفاده می‌کنند، به احتمال بیشتری در یافتن شغل عالی، موفق می‌شوند. طبق مطالعه‌ای که توسط دانشگاه متروپولیتن تورنتو (TMU) در سال 2023 انجام شد، 65 درصد از متقاضیان مهاجرت به کانادا، قبل از آمدن به کانادا از شبکه‌های اجتماعی برای یافتن فرصت‌های شغلی استفاده کرده‌اند.

علاوه بر این، این مطالعه نشان داد کسانی که قبل از ورود به کانادا از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کردند، شانس بیشتری داشتند که شغلی مطابق با مدارک تحصیلی و شغلی خود و با درآمد بالاتر پیدا کنند.

تاثیر استفاده از شبکه‌های اجتماعی قبل از مهاجرت به کانادا

مطالعه سال گذشته TMU به استفاده از شبکه‌های اجتماعی توسط مهاجران، قبل از ورود به کانادا، در چندین زمینه می‌پردازد. از تأثیر استفاده از شبکه‌های اجتماعی بر “جستجو و ایجاد ارتباطات قبل از ورود به کانادا” گرفته تا اینکه چگونه استفاده از پلتفرم‌های مختلف بر “یافتن شغل پس از ورود به کانادا” تأثیر می‌گذارد. در ادامه، به شرح نتایج این مطالعه، با تمرکز بر نحوه استفاده از شبکه‌های اجتماعی مختلف توسط تازه واردان به کانادا، می‌پردازیم.

جستجو و ایجاد ارتباط قبل از ورود به کانادا

82٪ از پاسخ دهندگان نظرسنجی، قبل از ورود به کانادا در مرحله “جستجو و ارتباط”، با یک فرد یا گروه در حوزه مهاجرت ارتباط برقرار کرده‌ بودند. طبق این مطالعه، قبل از تقسیم بندی بر اساس جنسیت، هفت پلتفرم زیر به ترتیب محبوب‌ترین پلتفرم برای کسب اطلاعات در مورد آینده شغلی، قبل از آمدن به کانادا هستند.

 •  ایمیل/تلفن
 •  فیس بوک
 •  لینکدین
 •  پلتفرم QZone
 •  پیام رسان‌های فوری
 •  تالارهای بحث و گفتگو
 •  توییتر

علاوه بر نتایج کلی بالا، نظرسنجی TMU نشان داد که سه پلتفرم برتر انتخابی مردان به ترتیب ایمیل/تلفن، فیس بوک و لینکدین است و در بین زنانی که در این مطالعه شرکت کردند نیز فیس بوک، ارتباط ایمیل/تلفن و QZone انتخاب برتر آن‌ها بوده است.

آمار استفاده از پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی- استفاده از شبکه‌های اجتماعی قبل از مهاجرت به کانادا

آمار استفاده از پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی

در نظرسنجی TMU با تجزیه و تحلیل پلتفرم‌های برتر تازه واردان، با توجه به فرآیند جستجوی اطلاعات، شش نوع مختلف اطلاعاتی را که تازه واردان به دنبال آن هستند مورد بررسی قرار گرفت. در نتیجه مشخص شد که لینکدین منبع اطلاعاتی تازه واردان برای مشاوره جستجوی شغل، مشاوره مصاحبه شغلی و اطلاعات حقوق و دستمزد است.

توجه: علاوه بر موارد فوق، مطالعه TMU همچنین محبوب‌ترین پلتفرم‌ها و منابع شبکه‌های اجتماعی در میان تازه‌واردان را بررسی کرد. آن‌ها به‌دنبال اطلاعات مربوط به مجوزهای شغلی، آموزش‌های بیشتر مهارت‌ها و آموزش انگلیسی یا فرانسوی بودند.

بر اساس این مطالعه، بسته به نوع اطلاعاتی که مدنظر تازه واردان بوده است، در سه منبع اطلاعاتی برتر که پیشتر ذکر کردیم، اختلاف اندکی وجود دارد. در ادامه پلتفرم‌های برتر در اهداف جستجوی مختلف را معرفی می‌‌کنیم.

مشاوره کاریابی:

 • لینکدین
 • آژانس‌های خدمات تسویه حساب
 • ایمیل/تلفن

مشاوره مصاحبه شغلی:

 • لینکدین
 • آژانس‌های خدمات تسویه حساب
 • فیس بوک و انجمن‌های گفتگو

اطلاعات حقوق و دستمزد:

 • لینکدین
 • ایمیل/تلفن
 • تالارهای بحث و گفتگو

الزامات مجوزهای شغلی:

 • ایمیل/تلفن
 • تالارهای بحث و گفتگو
 • آژانس‌های خدمات تسویه حساب

آموزش بیشتر و کسب مهارت:

 • ایمیل/تلفن
 • لینکدین
 • تالارهای بحث و گفتگو

آموزش زبان انگلیسی یا فرانسه:

 • تالارهای بحث و گفتگو
 • پیام رسانی فوری
 • آژانس‌های خدمات تسویه حساب و اینستاگرام / اسنپ چت / TikTok

 نتیجه جستجوها و ارتباطات ایجاد شده پس از ورود به کانادا

نتیجه جستجوها و ارتباطات ایجاد شده پس از ورود به کانادا

نتیجه مطالعه TMU نشان داد، میان یافتن شغل و سطح درآمد و استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای جستجوی شغل و ایجاد ارتباطات قبل از ورود به کانادا، ارتباط مستقیم و مثبت وجود دارد. به طور خاص، حدود 75 درصد از شرکت‌کنندگان که کاری «بسیار» یا «کاملاً» مربوط به مهارت‌هایشان پیدا کرده‌اند، قبل از ورود به کانادا از شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده‌اند.

یافتن کار مرتبط با سابقه شغلی در کشور مبدا مهاجران، یک دغدغه مهم برای آن‌ها است که این مطالعه نشان داد، با استفاده از شبکه‌های اجتماعی قبل از ورود به کانادا، می‌توانند در یافتن کار مرتبط پس از ورود به کانادا موفق شوند.

تقریبا 80 درصد مهاجران که شغلی با درآمد بالا داشتند، قبل از ورود به کانادا، از طریق شبکه‌های اجتماعی در جستجوی شغل و ایجاد ارتباط بودند. از سوی دیگر، تقریباً 75 درصد از مهاجرانی که شغلی نامطمئن و کم درآمد پیدا کرده‌اند، قبل از آمدن به کانادا از شبکه‌های اجتماعی استفاده نکردند. در مقاله 10 شغل پردرآمد در کانادا می‌توانید جزییات بیشتری درباره مشاغلی که درآمد بالایی در کانادا دارند، به دست آورید.

به طور خاص، اعداد زیر تفاوت‌های درآمد بین شرکت‌کنندگانی که قبل از ورود، از شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده‌اند و کسانی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده نکرده‌اند را نشان می‌دهد.

1. شرکت‌کنندگانی که 15000 دلار یا کمتر درآمد داشتند:

76.5٪ قبل از ورود از شبکه‌های اجتماعی استفاده نکردند و 23.5٪ استفاده کردند.

2. شرکت‌کنندگانی که بین 15000 تا 29999 دلار درآمد داشتند:

75٪ قبل از ورود از شبکه‌های اجتماعی استفاده کردند و 25٪ این کار را نکردند.

3. شرکت‌کنندگانی که بین 30000 تا 49999 دلار درآمد داشتند:

73.3٪ قبل از ورود از شبکه‌های اجتماعی استفاده کردند و 26.7٪ این کار را نکردند.

4. شرکت‌کنندگانی که بین 50000 تا 74999 دلار درآمد داشتند:

81.6% قبل از ورود از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کردند و 18.4% این کار را نکردند.

5. شرکت‌کنندگانی که بین 75000 تا 99999 دلار درآمد داشتند:

75٪ قبل از ورود از شبکه‌های اجتماعی استفاده کردند و 25٪ این کار را نکردند.

6. شرکت‌کنندگانی که بین 100000 تا 150000 دلار درآمد داشتند:

81.1٪ قبل از ورود از شبکه‌های اجتماعی استفاده کردند و 18.9٪ این کار را نکردند.

تجربیات متفاوت مهاجران در استفاده از شبکه‌های اجتماعی به عنوان منبع اطلاعاتی - استفاده از شبکه‌های اجتماعی قبل از مهاجرت به کانادا

تجربیات متفاوت مهاجران در استفاده از شبکه‌های اجتماعی به عنوان منبع اطلاعاتی

اگرچه بسیاری از تازه واردان قبل از ورود به کانادا از شبکه‌های اجتماعی استفاده کردند، بسیاری از شرکت‌کنندگان نظرسنجی TMU نیز گفتند که به دلایل مختلف، شبکه‌های اجتماعی را به عنوان یک منبع اطلاعاتی معتبر در نظر نمی‌گیرند.

عدم اعتماد به اطلاعات: 99 نفر به اطلاعات موجود در شبکه‌های اجتماعی در مورد بازار کار کانادا، اعتماد نداشتند.

اطلاعات نادرست: 166 نفر اطلاعات نادرست یا اخبار جعلی درباره بازار کار کانادا دریافت کرده‌اند.

کلاهبرداری: 67 نفر نیز برای دریافت اطلاعات بازار کار کانادا، تجربه کلاهبرداری، سرقت هویت، حریم خصوصی یا تهدیدات امنیتی را داشتند.

نداشتن مهارت لازم: 99 نفر برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای کسب اطلاعات در مورد بازار کار کانادا، مهارت، دانش یا آموزش مناسبی نداشتند.

نظر نهایی

شبکه‌های اجتماعی منبع عظیمی از اطلاعات هستند که متقاضیان مهاجرت می‌توانند با جستجو و برقراری ارتباط با افراد ساکن کانادا و دارای تجربه مهاجرت، اطلاعات کاربردی و واقعی کسب کنند. همچنین مسیر یافتن شغل مرتبط با تخصص و سابقه شغلی خود را هموار کنند.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها