راه‌های ارتباط با اداره مهاجرت کانادا

347
راه‌های ارتباط با اداره مهاجرت کانادا

منبع: cicnews.com

پس از طی کردن مراحل مهاجرت به کانادا، بسیاری از متقاضیان ممکن است در روند رسیدگی به درخواست ویزا با تاخیر مواجه شوند. اگر چه اداره مهاجرت در تلاش برای کاهش این تاخیرهاست و پیشرفت‌هایی نیز کرده است، زمان انتظار طولانی یک تجربه رایج میان متقاضیان است. با این حال، راه‌های ارتباطی رسمی وجود دارند که متقاضیان می‌توانند برای پرسیدن سوالات در مورد وضعیت مهاجرتی خود استفاده کنند. در ادامه با راه‌های ارتباط با اداره مهاجرت کانادا آشنا می‌شویم.

راه‌های ارتباط با اداره مهاجرت کانادا

مرکز پشتیبانی مشتری IRCC در حال حاضر تعداد زیادی از مکاتبات را از طریق کانال‌های مختلف برقرار می‌کند. بین آوریل و اکتبر 2022 (آخرین داده های موجود) این بخش 8.3 میلیون گفتگو شامل مکاتبات تلفنی (6.6 میلیون) و ایمیل (1.5 میلیون) را انجام داده است. انتظار می‌رود این تعداد در سال‌های بعدی افزایش یابد. در ادامه با راه‌های ارتباط با اداره مهاجرت کانادا آشنا می‌شویم که به شما کمک می‌کنند وضعیت پرونده خود را به‌روز کنید و یا از دلیل تاخیر در رسیدگی‌ها مطلع شوید.

 فرم وب- راه‌های ارتباط با اداره مهاجرت کانادا

فرم وب

فرم وب IRCC یک فرم آنلاین است که اداره مهاجرت از آن برای پاسخ به هرگونه سؤال متقاضیان در مورد پرونده درخواست ویزای خود، استفاده می‌کند. این مسیر به طور خاص برای کسانی است که مدت زمان پردازش درخواست ویزای آن‌ها با تاخیر مواجه شده است و همچنین کسانی که می‌خواهند جزئیات مهمی در پرونده خود را به روز کنند و یا در مورد آن سوال کنند. علاوه بر این، این فرم برای افراد و اهداف زیر نیز قابل استفاده است:

 • افرادی که مایل به افزودن/تغییر/به‌روزرسانی در یک برنامه هستند و قصد دارند مدارک مورد نیاز را ارائه کنند.
 • افرادی که به دلیل شرایط خاص، نیاز به پردازش فوری یا جایگزینی کارت اقامت دائم خود دارند.
 • افرادی که قصد دارند یک مشکل فنی را به خدمات آنلاین IRCC گزارش دهند.

به طور متوسط، دریافت پاسخ از IRCC از طریق این راه ارتباطی، تقریباً 30 روز طول می کشد. این مدت بسته به نوع درخواست و اطلاعات مورد نیاز ممکن است بیشتر نیز شود. اگر درخواست شما هنوز در محدوده زمانی پردازش رسمی باشد، IRCC به درخواست فرم وب شما پاسخ نخواهد داد. همچنین، توجه داشته باشید که ممکن است تا پنج روز کاری طول بکشد تا درخواست شما در فرم وب به روز شود.

پست الکترونیک (ایمیل)

همچنین می‌توان با IRCC، به طور محدود، از طریق ایمیل ارتباط برقرار کرد. این روش برای کسانی است که سوالات عمومی یا فنی دارند که می‌خواهند از دپارتمان بپرسند. اداره مهاجرت معمولاً توصیه می‌کند قبل از تماس از طریق ایمیل، صفحه وب سؤالات رایج سایت اداره مهاجرت را بررسی کنید. اگر پاسخ درخواست خود را نیافتید، می‌توانید ایمیل زیر را ارسال کنید:

 •  question@cic.gc.ca برای سؤالات عمومی
 •  web-tech-support@cic.gc.ca برای سؤالات اختصاصی

نکته مهم این است که این شیوه ارتباطی می‌تواند هدف کلاهبرداری نیز قرار بگیرد. متقاضیان مهاجرت به کانادا باید به خاطر داشته باشند که موارد خاصی هست که IRCC هرگز از طریق ایمیل آن‌ها را درخواست نخواهد کرد. معمولاً 2 تا 5 روز کاری طول می‌کشد تا اداره مهاجرت پاسخ ایمیل شما را ارسال کند. به این نکته باید توجه داشت که توانایی آن‌ها برای پاسخ به سؤالات اختصاصی در مورد پرونده شما از طریق ایمیل، محدود است.

تماس تلفنی- راه‌های ارتباط با اداره مهاجرت کانادا

تماس تلفنی

روش نهایی برای دسترسی به IRCC از طریق تلفن است. اما این راه ارتباطی فقط برای کسانی که در کانادا هستند، در دسترس است.  IRCC دارای یک خط تلفن خودکار و انسانی است که امکانات و شرایط متفاوتی دارند.

نماینده مرکز پشتیبانی مشتری (خط تلفن IRCC) که از دوشنبه تا جمعه از ساعت 8 صبح تا 4 بعد از ظهر قابل دسترسی است. این خط که پاسخگویی آن به دو زبان انگلیسی و فرانسوی انجام می‌شود، به متقاضیان این امکان را می‌دهد که در مورد مسائل عمومی و خاص کمک بگیرند.

تازه واردها باید به خاطر داشته باشند که اگر شما واجد شرایط پردازش فوری نباشید، مسؤل پشتیبانی نمی‌تواند در مورد وضعیت شما تصمیم بگیرد و حتی نمی‌تواند به پردازش سریع‌تر برنامه‌ها کمک کند.

از سوی دیگر، خدمات تلفن خودکار، 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته در دسترس است و به متقاضیان اجازه می‌دهد تا وضعیت درخواست خود را بررسی کنند و به اطلاعات از پیش ضبط شده در مورد برنامه‌های IRCC گوش دهند.

تازه واردان می‌توانند برای تماس با IRCC (فقط از داخل کانادا) از شماره تلفن زیر (برای هر دو خط) استفاده کنند:

1-888-242-2100

GCMS

یادداشت‌های GCMS؛ کسب اطلاعات بیشتر در مورد درخواست خود

متقاضیان همچنین می‌توانند اسنادی به نام یادداشت‌های سیستم مدیریت پرونده جهانی (GCMS) سفارش دهند.  GCMS سیستم نرم افزار جهانی IRCC برای ذخیره و پردازش برنامه‌های کاربردی است که یادداشت‌ها را دریافت می‌کند. یادداشت‌های GCMS اطلاعاتی هستند که بر روی این نرم‌افزار، هم به‌طور خودکار توسط خود نرم‌افزار و هم توسط افسران مهاجرت که در حال پردازش آن‌ها هستند، ذخیره می‌شوند.

بنابراین یادداشت‌های GCMS می‌توانند اطلاعات دقیقی را در مورد موارد زیر به متقاضیان ارائه دهند:

 • یک درخواست خاص؛ شامل زمان دریافت، زمان مشاهده توسط مسؤل مربوطه، کد افسر مهاجرت مسئول رسیدگی به درخواست، وضعیت درخواست، دلیل وضعیت و غیره.
 • هر اطلاعاتی که IRCC در مورد متقاضی جمع آوری کرده است.
 • هر گونه اطلاعات ارسال شده توسط نماینده شخص ثالث به IRCC

یادداشت‌های GCMS شکلی از درخواست دسترسی به اطلاعات و حریم خصوصی (ATIP) است. ATIP وسیله‌ای است که دولت کانادا برای کانادایی‌ها یا کسانی که داخل کانادا هستند برای دسترسی به اطلاعات جمع آوری شده در مورد آنها توسط دولت است.

تمام درخواست های ATIP به دولت کانادا باید ظرف 30 روز پاسخ داده شوند. با این حال، ممکن است با این پاسخ مواجه شوید که به زمان بیشتری برای پردازش درخواست نیاز هست. اگر افراد خارج از کانادا بخواهند برای یادداشت‌های GCMS درخواست دهند، باید نماینده‌ای از طرف آن‌ها این کار را انجام دهد و می‌تواند یکی از افراد زیر باشد:

 •  یک شهروند کانادایی
 •  مقیم دائم کانادا
 •  یک فرد یا شرکتی که در حال حاضر در کانادا است.

نظر نهایی

طولانی شدن روند دریافت ویزا و مهاجرت به کانادا، همچنین رخ دادن شرایط‌های خاص و پیچیده، باعث شده است که اداره مهاجرت کانادا راه‌های ارتباطی مختلفی از جمله ایمیل، تماس تلفنی، فرم وب و غیره را برای افراد فراهم کنند. مهاجران، متقاضیان مهاجرت خارج از کانادا، حتی کانادایی‌ها می‌توانند از این راه‌ها برای یافتن پاسخ سوالات و راه‌حل مشکلات خود استفاده کنند.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها