رفع ریجکتی ویزای کانادا

429
رفع ریجکتی ویزای کانادا

رفع ریجکتی ویزای کانادا با برطرف کردن ایرادات پرونده به راحتی انجام می‌شود. اگر دلایل ریجکتی ویزای کانادا غیرمنصفانه باشد، مانند سابقه سفر ضعیف، می‌توان با طرح شکایت علیه اداره مهاجرت کانادا، پرونده درخواست ویزا را مجددا ارسال کرد که در این صورت آفیسر جدیدی مسؤل پرونده خواهد شد و با احتمال بالا موفق به دریافت ویزا خواهید شد. در این مقاله به طور مفصل درباره رفع ریجکتی ویزای کانادا صحبت خواهیم کرد.

رفع ریجکتی ویزای کانادا

ریجکت شدن درخواست ویزای کانادا پایان راه نیست. اگر مشکل پرونده شما اساسی نباشد، می‌توانید برای رفع ریجکتی ویزای کانادا اقدام کنید و با موفقیت ویزای مورد نظر خود را دریافت کنید.

برای رفع ریجکتی کانادا باید چند اقدام انجام دهید.

 • اشکالاتی که در پرونده وجود دارد را بررسی و برطرف کنید.
 • مجددا درخواست ویزا را ارسال کنید.
 • به اداره مهاجرت کانادا، از طریق ارسال ریکانسیدرشن ویزا اعتراض کنید.
 • به دادگاه فدرال کانادا (کورت) اعتراض خود را اعلام کنید.

رفع ریجکتی کانادا

زمانی که درخواست ویزای شما ریجکت می‌شود، می‌توانید با طرح شکایت از اداره مهاجرت کانادا، نسبت به ریجکت شدن درخواست ویزای خود اعتراض کنید. البته باید دلایل منطقی و کافی داشته باشید. اگر اشتباهی از سوی آفیسر رخ داده باشد یا درخواست شما با اجحاف ریجکت شده باشد، قاضی دادگاه فدرال کانادا در مورد پرونده شما بازنگری خواهد کرد.

در دادگاه فدرال کانادا یا اصطلاحا کورت، فقط خودتان و یا وکیلتان می‌تواند دفاع کند. اگر بخواهید خودتان دفاع کنید، باید در مقابل وکلای خبره کانادایی دفاع کنید. در این شرایط می‌توانید از یک وکیل کمک بگیرید. وکیل موردنظر باید وکیل حقوقی و عضو کانون وکلای یکی از استان‌های کانادا باشد و در مورد رفع ریجکتی ویزای کانادا در دادگاه فدرال، وکیل ایرانی نمی‌تواند به شما کمک کند.

البته مشاور رسمی مهاجرت می‌تواند در دادگاه ویژه مهاجرت از شما نمایندگی کند اما در دادگاه فدرال شرایط متفاوت است.

مراحل رفع ریجکتی ویزای کانادا

مراحل رفع ریجکتی ویزای کانادا

مواجه شدن با پیام ریجکت درخواست ویزا بسیار ناامیدکننده و دلسردکننده است. اما نباید امید خود را از دست بدهید. اگر ایراد اساسی وجود نداشته باشد، می‌توانید با رفع ایرادات و طرح شکایت و طی کردن مراحل رفع ریجکتی ویزای کانادا، ویزای تحصیلی، توریستی، کاری و هر نوع دیگر را با موفقیت دریافت کنید. مراحل اعتراض به ریجکت شدن ویزای کانادا به ترتیب زیر است:

 1. مدت زمان طرح شکایت و آغاز پروسه کورت، برای متقاضی خارج از کانادا 60 روز و متقاضی داخل کانادا، 15 روز است. در مواردی ممکن است قاضی این مدت را تمدید کند.
 2. در ابتدا، قاضی باید تشخیص دهد پرونده شما صلاحیت بررسی دارد یا خیر. به همین منظور شما باید پرونده خود را برای leave در کورت فایل کنید. Leave به معنی اجازه ورود به کورت با تایید قاضی است.
 3. پیام “leave is granted” به معنی تایید ورود پرونده شما به کورت از سوی قاضی است.
 4. در مدت 10 روز بعد از فایل شدن پرونده شکایت شما، دادگاه فدرال با ارسال ابلاغیه، 30 روز به اداره مهاجرت فرصت می‌دهد تا دلایل ریجکت شدن درخواست پرونده را ارسال کنند. این یک دعوی حقوقی است و طرف دیگر این دعوی، اداره مهاجرت و وکیل آن است.
 5. در این مرحله، وکیل شما دلایل ریجکت شدن درخواست ویزا را دریافت می‌کند و حداکثر 40 روز فرصت دارید تا مدارک لازم برای دفاع از خود را ارائه کنید.
 6. وکیل شما باید تجربه کافی و مهارت لازم برای به چالش کشیدن دلایل ریجکت شدن ویزا را داشته باشد و قاضی را برای تجدید نظر قانع کند.
 7. در مقابل وکیل اداره مهاجرت تلاش می‌کند از تصمیم آفیسر دفاع کرده و با بزرگ کردن نقاط ضعف پرونده، به قاضی نشان دهد پرونده نیازی به بررسی مجدد ندارد.
 8. به مدت 10 روز فرصت دارید تا پاسخ قانع کننده نسبت به ادعاهای وکیل اداره مهاجرت ارائه کنید.
 9. در این مرحله قاضی بررسی‌های اولیه را انجام می‌دهد تا تصمیم خود را درباره صلاحیت پرونده بگیرد.
 10. اگر تصمیم قاضی تجدید نظر در پرونده باشد، بین 30 تا 90 روز بعد، تاریخی را برای جلسه استماع تعیین می‌کند.
 11. اما اگر وکیل اداره مهاجرت موفق شده باشد قاضی را قانع کند که پرونده صلاحیت تجدیدنظر ندارد، قاضی پرونده را مختومه اعلام خواهد کرد.

اگر تاریخی برای جلسه استماع تعیین شود، قاضی در مدت 90 دقیقه به صحبت‌ها و دفاعیه‌های طرفین گوش می‌دهد و سپس حکم نهایی را صادر می‌کند. جزییات این جلسه ثبت و ضبط می‌شود تا در اختیار عموم قرار بگیرد.

اگر قاضی به نفع شما رای بدهد، پرونده شما مجددا به اداره مهاجرت ارسال و توسط آفیسر دیگری بررسی خواهد شد. سپس اداره مهاجرت درخواست آپدیت مدارک را ارسال خواهد کرد. 30 روز فرصت دارید این مدارک آپدیت شده را ارسال کنید:

 • نامه آپدیت شده پذیرش
 • مدارک آپدیت شده مالی
 • اگر تغییری در وضعیت شما ایجاد شده است، باید مدارک آپدیت شده آن‌ها را ارائه کنید.

آفیسر جدید پرونده شما را بررسی کرده و در صورت عدم نقص، با موفقیت می‌توانید ویزای خود را دریافت کنید.

ستل شدن (صلح و سازش ) پرونده (Settlement)

اگر وکیل اداره مهاجرت تشخیص دهد که شما برنده پرونده خواهید شد، برای اینکه شکستی در سابقه اداره مهاجرت ثبت نشود، پیشنهاد ستل شدن پرونده یا صلح و سازش را ارائه می‌کند. این پیشنهاد ممکن است در هر مرحله از رفع ریجکتی ویزای کانادا ارائه شود اما معمولا بعد از ارسال دفاعیه وکیل شما، ارائه می‌شود. قبول این پیشنهاد می‌‌تواند در وقت و هزینه شما صرفه جویی کند و پرونده مجددا برای بررسی دوباره به اداره مهاجرت ارسال می‌شود. شما با قبول پیشنهاد ستل در واقع شکایت خود را پس می‌گیرید. البته اگر یک بار این پیشنهاد را پذیرفته‌اید و درخواست ویزای شما مجددا ریجکت شده است، می‌توانید پیشنهاد صلح را نپذیرید.

دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا

دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا

ریجکت شدن ویزای توریستی می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. آفیسر با بررسی عوامل مختلفی مانند دلایل کافی برای بازگشت به کشور مبدأ، تصمیم می‌گیرد که با درخواست ویزا موافقت کند و یا آن را ریجکت کند. برخی از دلایل ریجکت شدن ویزای توریستی کانادا شامل موارد زیر است:

 1. افرادی که سابقه خروج از کشور ندارند و یا تجربه سفر خارجی بسیار کمی دارند، با احتمال بیشتری با ریجکت شدن ویزای توریستی کانادا مواجه می‌شوند. البته افرادی که سابقه مسافرت زیادی نیز دارند ممکن است در این مورد با مشکل مواجه شوند. داشتن سابقه چند سفر به کشورهای اروپایی در موافقت با درخواست ویزای توریستی بسیار تاثیرگذار است.
 2. هدف سفر مبهم و کلی برای آفیسر قانع کننده نیست. به عنوان مثال اینکه بگویید هدفتان از ورود به کانادا، دیدار با دوستانتان است، کافی نیست. اما اگر برای شرکت در مراسم ازدواج دوستتان قصد ورود به کانادا را دارید، با ضمیمه کردن کارت دعوت می‌توانید آفیسر را قانع کنید.
 3. حضور عضوی از خانواده در کانادا می‌تواند دلیل ریجکت شدن ویزای توریستی کانادا باشد. زیرا ممکن است فرد پس از پایان اعتبار ویزای توریستی، کشور کانادا را ترک نکند. ارائه دلیل قانع کننده برای بازگشت به کشور مبدا اهمیت بسیاری در رفع ریجکتی کانادا دارد.
 4. تکمن مالی و توانایی پرداخت هزینه‌های شخصی در مدت زمان حضور در کانادا بسیار مهم است. متقاضی باید مدارک وجوه قابل دسترس و کافی برای اثبات توانایی مالی خود ارائه کند.
 5. اداره مهاجرت در مورد منبع مالی متقاضی نیز سختگیری دارد و باید ثابت کند از کدام منبع توانایی مالی خود را به دست می‌آورد. بهترین راه برای اثبات تمکن مالی شاغل بودن و درآمد حاصل از شغل است. به این ترتیب آفیسر دیگر با احتمال تلاش شما برای استخدام در شرکت کانادایی ویزای توریستی شما را ریجکت نخواهد کرد.
 6. حداکثر مدت زمان اعتبار ویزای توریستی کانادا 6 ماه است و اکثر متقاضیان این زمان را به طور کامل به عنوان مدت اقامت پیشنهادی در فرم درخواست مهاجرت، می‌نویسند. اینکه متقاضی تصمیم دارد از تمام فرصت خود برای اقامت در کانادا استفاده کند، به نظر آفیسر معقول نیست و ممکن است باعث ریجکت شدن ویزای توریستی کانادا شود.

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

دلايل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. زمانی که برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام می‌کنید، باید به طور قانع‌کننده‌ای درباره بازگشت به کشور خود صحبت کنید. برای آفیسر بسیار مهم است که مطمئن شود شما به کشور خود بازخواهید گشت. البته این مساله فقط تا دریافت ویزای تحصیلی اهمیت دارد و پس از فارغ التحصیلی می‌توانید برای ویزای کاری اقدام کنید.
 2. در این مورد، حضور یکی از خویشاوندان در کانادا می‌تواند آفیسر را در مورد بازگشت شما به کشورتان دچار تردید کند و از دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا شود.
 3. اگر مشغول به کار هستید، با ارائه نامه از طرف کارفرمای خود می‌توانید به آفیسر نشان دهید بعد از پایان تحصیلات به کشور خود بازخواهید گشت تا دانش حاصل از تحصیل در دانشگاه کانادایی را در کشور خود به کار بگیرید.
 4. نداشتن سابقه سفر هوایی و خروج از کشور می‌تواند یکی از دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا باشد. اما تجربه کم در سفر خارجی نمی‌تواند به تنهایی عامل ریجکت شدن ویزای کانادا باشد. اگر پرونده‌ای به این دلیل ریجکت شده باشد، با طرح شکایت می‌توان برای رفع ریجکتی ویزای کانادا با احتمال موفقیت بالا اقدام کرد.
 5. ارائه مدارک تمکن مالی برای سال اول تحصیلی کافی نیست و باید توانایی مالی برای تامین هزینه‌ها در مدت زمان بیشتر را ثابت کنید. منبع تامین مالی نیز اهمیت ویژه‌ای برای آفیسر دارد.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

منابع: YLG fct-cf.gc.ca
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها