ويزای TN آمریکا

8
ويزای TN آمریکا

قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) روابط اقتصادی و تجاری ویژه‌ای را برای كشورهاي ایالات متحده، کانادا و مکزیک ایجاد کرده است. ويزای TN آمریکا شهروندان کانادایی و مکزیکی واجد شرایط را مجاز مي‌كند كه برای شرکت در فعالیت‌های تجاری در سطح حرفه‌ای وارد آمریکا شوند.

از بين انواع حرفه‌اي‌هايي که واجد شرایط پذیرش به عنوان غیرمهاجر TN هستند، مي‌توان به حسابداران، مهندسان، وکلا، داروسازان، دانشمندان و معلمان اشاره كرد. شما هم مي‌توانيد  واجد شرایط وضعیت غیرمهاجر TN باشید، اگر:

 • شهروند کانادا یا مکزیک هستيد.
 • طبق مقررات واجد شرایط مي‌باشيد.
 • ایالات متحده به یک متخصص نفتا نیاز داشته باشد.
 • شما یک کار تمام وقت یا پاره وقت از پیش تعیین شده با یک کارفرمای ایالات متحده داشته باشيد (خوداشتغالی مشمول اين قانون نمي‌شود.)
 • واجد شرایط لازم برای تمرین در حرفه مورد نظر باشيد.

شرایط ويزای TN آمریکا

بر خلاف شهروندان مکزیکی، شهروندان کانادایی به طور کلی واجد شرایط پذیرش به عنوان غیر مهاجر بدون ویزا هستند. طبقه بندی TNغیر مهاجر، به سادگی این معافیت کلی از شرایط ویزا را منعکس می کند. نفتا مشخص می‌کند که چه مدارکی برای اثبات حرفه‌ای بودن یک شهروند کانادایی یا مکزیکی در یک حرفه واجد شرایط لازم است.

ويزای TN آمریکا - کانادا

شهروندان کانادایی

اگر شهروند کانادا هستید، نیازی به درخواست ویزای TN در کنسولگری ایالات متحده ندارید.

شما می‌توانيد هر وقت که به دنبال پذیرش در ایالات متحده باشيد، با ارائه مدارک مورد نیاز به یک افسر گمرک و حفاظت مرزی (CBP) در برخی از بنادر ورودی ایالات متحده تعیین شده توسط CBP یا ایستگاه بازرسی پرواز واجد شرایط پذيرش ويزاي TN باشيد. در اين صورت شما باید مدارک زیر را به افسر CBP ارائه دهید:

 • مدرک شهروندی کانادا
 • نامه‌ای از کارفرمای احتمالی که جزئیاتی از قبیل ظرفیت حرفه‌ای که در ایالات متحده در آن کار خواهید کرد، هدف از استخدام، مدت اقامت و مدارک تحصیلی شما را شرح می‌دهد.
 • ارزیابی مدارک (در صورت وجود)، همراه با هر گونه هزینه‌های قابل اعمال

اگر یک افسر CBP شما را واجد شرایط پذیرش بداند، به عنوان یک غیر مهاجر TN پذیرفته خواهید شد.

از طرف دیگر، یک کارفرمای آینده نگر TN ممکن است از طرف یک شهروند کانادایی که خارج از ایالات متحده است، با ارسال فرم I-129، مخصوص کارگران غیرمهاجر به USCIS، تشکیل پرونده دهد. خدمات پردازش حق بیمه نيز در دسترس است.

اگر USCIS فرم I-129 را تأیید کند، شما، کارگر احتمالی، می‌توانید با ارائه مدارک زیر به یک افسر CBP در برخی از بنادر ورودی ایالات متحده یا در یکی از بنادر ایستگاه بازرسی قبل از ترخیص یا قبل از پرواز تعیین شده توسط CBP، برای پذیرش در ایالات متحده به‌عنوان غیرمهاجر TN از CBP درخواست دهید:

 • مدرک شهروندی کانادا
 • نامه تأیید از USCIS برای فرم I-129

بعلاوه، هنگام درخواست پذیرش، باید یک کپی از فرم I-129 و تمام مدارک پشتیبان ارائه شده به USCIS برای پاسخ به سؤالات مربوط به واجد شرایط بودن خود در اختیار داشته باشید.  شما همچنین باید آماده باشید که هر گونه هزینه بازرسی قابل اعمال را در زمان درخواست پذیرش بپردازید. اگر افسر CBP شما را واجد شرایط پذیرش بداند، به عنوان یک غیر مهاجر TN پذیرفته خواهید شد.

ويزای TN آمریکا - مکزیک

شهروندان مکزیکی

اگر شما یک شهروند مکزیکی هستید، برای ورود به ایالات متحده به عنوان یک غیرمهاجر TN ملزم به اخذ ویزا هستید. شما باید مستقیماً در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در مکزیک برای ویزای TN اقدام کنید.

پس از تایید ویزای TN، می توانید برای پذیرش در برخی از بنادر ورودی ایالات متحده تعیین شده توسط CBP یا در یک ایستگاه بازرسی پیش از ترخیص/پیش از پرواز، درخواست پذیرش دهید. اگر یک افسر CBP شما را واجد شرایط پذیرش بداند، به عنوان یک غیر مهاجر TN پذیرفته خواهید شد.

مدت اقامت / تمدید اقامت

دوره اولیه اقامت تا سه سال خواهد بود.

اگر می‌خواهید بیش از دوره اولیه اقامت خود بدون خروج از ایالات متحده در ایالات متحده بمانید، باید به دنبال تمدید اقامت باشید. اگر در ایالات متحده هستید، کارفرمای شما ممکن است فرم I-129 را از طرف شما ارسال کند.

از طرف دیگر، می‌توانید قبل از پايان تاریخ انقضای وضعیت خود از ایالات متحده خارج شوید، و سپس، پس از خارج شدن از کشور، می‌توانید در یک بندر ورودی ایالات متحده تعیین‌شده توسط CBP یا در یک ایستگاه بازرسی قبل از ترخیص یا قبل از پرواز با استفاده از همان، مراحل درخواست و مدارک مورد نیاز در زمان درخواست اولیه شما برای پذیرش به عنوان یک غیر مهاجر TN درخواست دهید.

خانواده دارندگان ويزای TN آمریکا

همسر و فرزندان زیر 21 سال به عنوان همراهان ممکن است واجد شرایط وضعیت غیرمهاجر TD باشند. همسر و فرزندان:

 • اجازه کار در ایالات متحده را ندارند، اما اجازه تحصیل دارند.
 • به آنها وضعیت TD اعطا می‌شود که بیش از دوره زمانی اعطا شده به TN اصلی غیرمهاجر نیست.

اطلاعات درخواست برای وابستگان یا همسران غیرمهاجر

برای اطلاعات خاص در مورد نحوه درخواست وضعیت غیرمهاجر TD جدول زیر را ببینید.

همسر یا افراد وابسته

 

آيا نياز به ويزا دارد؟

 

مداركي كه بايد ارائه دهد

 

برای پذیرش در ایالات متحده کجا باید درخواست داد

 

 

شهروندان کانادا یا مکزیک نیستند

بستگي دارد. اثبات رابطه صمیمانه همسر یا والدین و فرزند با غیرمهاجر TN و اثبات اینکه TN غیرمهاجر وضعیت خود را حفظ می‌كند. در یک بندر ورودی ایالات متحده تعیین شده توسط CBP یا در یک ایستگاه بازرسی پیش از ترخیص/پیش از پرواز تعیین شده.
شهروندان كانادايي نياز نيست مدرک شهروندی کانادا؛

اثبات رابطه با غیرمهاجر TN، مانند گواهی ازدواج یا گواهی تولد.

فتوکپی مدارک پذیرش غیرمهاجر TN؛ و

اثبات اینکه TN غیرمهاجر وضعیت خود را حفظ می کند.

در یک بندر ورودی ایالات متحده تعیین شده توسط CBP یا در یک ایستگاه بازرسی قبل از ترخیص / قبل از پرواز تعیین شده.
شهروندان مکزیکی بله، باید برای ویزای غیر مهاجرتی TD در سفارت یا کنسولگری آمریکا درخواست دهید اثبات اینکه غیرمهاجر TN وضعیت غیرمهاجر TN خود را حفظ می کند. در یک بندر ورودی ایالات متحده تعیین شده توسط CBP یا در یک ایستگاه بازرسی قبل از ترخیص / قبل از پرواز تعیین شده.

تمدید مدت اقامت ويزای TN آمریکا

تمدید مدت اقامت ويزای TN آمریکا

اگر یک غیرمهاجر TN کانادایی یا مکزیکی برای تمدید اقامت در ایالات متحده در پایان دوره پذیرش یا مجوز خود به عنوان یک TN درخواست دهد، هر یک از اعضای خانواده TD واجد شرایط نیز می تواند برای تمدید وضعیت خود بدون نیاز به مسافرت به خارج از كشور اقدام کند.

اگر یکی از افراد وابسته به TD مکزیکی بخواهد پس از تایید هرگونه تمدید اقامت و انقضای ویزای TD به خارج از کشور سفر کند، اعضاي خانواده باید قبل از اجازه بازگشت به آمریکا برای ویزای TD جدید در یک سفارت یا کنسولگری ایالات متحده درخواست دهد.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به آمریکا

منبع: uscis.gov

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها