ویزای EB2 آمریکا؛ مهاجرت مبتنی بر استخدام

13
ویزای EB2 آمریکا؛ مهاجرت مبتنی بر استخدام

افراد فعال در حرفه یا شغلی که دارای مدرک پیشرفته یا معادل آن هستند یا افراد برخوردار از توانایی استثنایی ممکن است واجد شرایط دریافت ویزای EB2 آمریکا باشد. در زیر دسته‌بندی‌ها و الزامات شغلی برای دریافت ویزای کاری EB2 آمده است.

قوانین واجد شرایط بودن برای ویزای EB2 آمریکا

زیر‌مجموعه‌ها شرح شواهد

 

مدرک پیشرفته

 

این شغلی که برای آن درخواست می‌دهید باید به مدرک پیشرفته نیاز داشته باشد و شما باید مدرک تحصیلی از آمریکا یا معادل خارجی آن را داشته باشید ( لیسانس یا مدرک معادل آن از دانشگاه خارجی به اضافه ۵ سال سابقه کار پس از اتمام دوره لیسانس در زمینه رشته تحصیلی) . باید از سایر الزامات تعیین شده در گواهی کار مطابق با تاریخ اولویت برخوردار باشد.

 

اسنادی مانند سوابق تحصیلی رسمی که نشان می‌دهد مدرک پیشرفته از آمریکا یا مدرک خارجی معادل آن دارید، یا اینکه سوابق علمی رسمی که نشان دهد مدرک لیسانس از آمریکا یا مدرک معادل آن از دانشگاه خارجی دارید و نامه‌ای از کارفرمایان فعلی و قبلی که نشان‌دهنده سابقه کاری شما باشد. دارندگان مدرک لیسانس باید در تخصص مورد‌نظر حداقل ۵ سال سابقه کار داشته باشید.

اگر برای اشتغال به مدرک دکترا نیاز دارید باید مدرک دکترا را از آمریکا دریافت کنید یا مدرک خارجی معادل آن داشته باشید.

 

توانایی استثنایی یا خارق‌العاده متقاضی باید توانایی خارق‌العاده‌ای در علوم، هنر یا تجارت داشته باشد. توانایی استثنایی به معنای درجه‌ای از تخصص است که به‌طور قابل‌توجه بالاتر از چیزی است که به‌صورت عادی در رشته‌های علوم، هنر و تجارت وجود دارد. در صورت لزوم شما باید هر یک از الزامات تعیین شده در گواهی کار را رعایت کنید. متقاضی باید حداقل مورد از معیارهای زیر را داشته باشد.

 

ضوابط و معیارهای ویزای EB2 آمریکا

  • سوابق تحصیلی رسمی که نشان دهد متقاضی دارای مدرک دیپلم، گواهینامه یا جایزه‌ای مشابه از کالج، دانشگاه، مدرسه و سایر موسسات آموزشی مرتبط با حوزه توانایی خارق‌العاده خود است.
  • نامه کارفرمایان فعلی یا قبلی که نشان دهد متقاضی حداقل ۱۰ سال تجربه کار تمام وقت در شغل مورد‌نظر دارد
  • ارائه شواهدی مبنی بر اینکه متقاضی از توانایی استثنایی برخوردار است. اگر حقوقی دستمزد دیگری دریافت کرده‌اید باید مدارک را ارائه کنید
  • عضویت در یک انجمن حرفه‌ای
  • ارائه مدارک مبنی بر قدردانی از دستاوردها و کمک‌های قابل‌توجه شما به صنعت یا حوزه مورد‌نظر توسط همتایان، نهادهای دولتی، سازمآن‌های حرفه‌ای یا تجاری
  • ارائه سایر شواهد قابل‌مقایسه در مورد واجد شرایط بودن متقاضی نیز قابل قبول است.

ضوابط و معیارهای ویزای EB2 آمریکا

گواهی کار و توانایی پرداخت دستمزد

درخواست‌های اولویت دوم مبتنی بر استخدام باید با یک نامه تایید‌شده برای گواهی اشتغال دائم از وزارت کار یا DOL در فرم ETA 9089 همراه باشد؛ با‌این‌حال، وزارت کار شرایط خاص یک گواهینامه دیگر با نام برنامه A ارائه می‌دهد. به‌عنوان بخشی از برنامه درخواست ویزای مبتنی بر کار، کارفرمای شما باید توانایی پرداخت دستمزد در مورد شغل پیشنهادی را از تاریخ مورد‌نظر داشته باشد و باید فرآیند پرداخت حقوق تا زمانی که متقاضی به اقامت دائمی و قانونی دست پیدا کند، ادامه یابد.

کارفرما می‌تواند برای اثبات توانایی مستمر خود در پرداخت دستمزد متقاضی از گزارش‌های سالانه، اظهارنامه مالیات بر درآمد فدرال یا صورت مالی حسابرسی استفاده کند. در نهایت، اگر درخواست خود را به سازمان شهروندی و مهاجرت آمریکا ارائه دهید از این بخش معاف خواهید شد. به دلیل اینکه، بر اساس قانون منافع ملی، متقاضیان از ارائه پیشنهاد شغلی معاف هستند و نیازی به اثبات توانایی کارفرما برای پرداخت دستمزد وجود ندارد.

انواع معافیت از ارائه گواهی کار

 

شرح کلی

 

گواهینامه عمومی کار دائمی

 

کارفرما قبل از تکمیل فرم I-140 باید درخواست تایید‌شده به‌منظور ارائه گواهی اشتغال دائم کارگر خارجی یا DOL را از سازمان شهروندی و مهاجرت آمریکا دریافت کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گواهینامه کار دائم به دفترچه راهنمایی سیاست‌های صادر‌شده از سوی سازمان شهروندی و مهاجرتی آمریکا جلد ۶، قسمت E و فصل ۶ مراجعه کنید.

 

برنامه‌ریزی برای گواهی کار

 

برای کسانی که توانایی استثنایی تعریف‌شده توسط وزارت کار (تحسین گسترده و به رسمیت شناخته شدن به‌صورت بین‌المللی) دارند یا برخی از پرستاران حرفه‌ای و فیزیوتراپ‌ها، کارفرما باید درخواست را با فرم ETA تایید‌نشده به USCIS ارسال کند تا به‌عنوان جدول A در نظر گرفته شود. برای بررسی خط مشی سازمان به جلد ۶، قسمت E، فصل ۷ موجود در دفترچه راهنمای سیاست‌های سازمان شهروندی و مهاجرت آمریکا مراجعه کنید.

 

معافیت به دلیل منافع ملی

 

افرادی که به دنبال دریافت معافیت از طریق منافع ملی هستند، باید درخواست کنند که ارائه پیشنهاد شغلی و در نتیجه گواهی کار برای آن‌ها لغو شود؛ زیرا، اشتغال آن‌ها به نفع آمریکا است. شغل‌ها و اقداماتی که واجد شرایط معافیت از طریق منافع ملی هستند توسط قانون تعریف نشده‌اند. بلکه سازمان شهروندی و مهاجرت آمریکا عوامل زیر را در نظر می‌گیرد تا شخص را معاف کند. کسانی که به دنبال شرکت در برنامه معافیت از طریق منافع ملی هستند باید درخواست خود را ارائه دهند (آن‌ها بعد از معافیت به کارفرما برای حمایت نیاز ندارند).

عواملی که برای اعطای معافیت از طریق منافع ملی توسط سازمان مهاجرت و شهروندی آمریکا در نظر گرفته می‌شود؛ عبارتند از:

  • مشاغل و تلاش‌های شغلی که دارای ارزش سیاسی و اهمیت ملی هستند.
  • متقاضی موقعیت خوبی برای پیشبرد اهداف شغلی دارد.
  • در مجموع برای آمریکا سودمند است که از الزاماتی مانند پیشنهاد شغلی و در نتیجه گواهی کار چشم‌پوشی کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این عوامل و اینکه چگونه USCIS، افراد در STEM را معاف می‌کند و شرط‌هایی که برای کارآفرینان در نظر گرفته شده، در بخش D از راهنمای سیاست سازمان مهاجرت و شهروندی آمریکا جلد ۶، قسمت F، فصل ۵ بخش مربوط به مدرک پیشرفته یا توانایی استثنایی متقاضیان را بخوانید.

برای کسب اطلاع در مورد هزینه‌های بایگانی نیز به بخش هزینه‌های تشکیل پرونده مراجعه کنید.

خانواده دارندگان ویزای EB2 آمریکا

خانواده دارندگان ویزای EB2 آمریکا

اگر درخواست شما برای فرم I140 تایید شود همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال واجد شرایط درخواست پذیرش در آمریکا بر اساس وضعیت مهاجرت E21 و E22 خواهند بود.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به آمریکا

منبع: uscis.gov

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها