ويزای I آمریکا؛ ‌نماينده رسانه‌های خارجی

6
ويزای I آمریکا؛ ‌نماينده رسانه‌های خارجی

ويزای I آمریکا یک از ویزاهای موقت این کشور است که شما مي‌توانيد واجد شرایط دریافت ویزای غیر مهاجرتی I، نماینده رسانه‌های خارجی باشید، اگر:

  • نمایندگی یک رسانه اطلاعاتی خارجی (مطبوعات، رادیو، فیلم یا سایر رسانه‌های اطلاعاتی خارجی) را در اختيار داريد.
  • به ایالات متحده آمده‌ايد تا صرفاً در این حرفه مشغول به كار شويد.
  • یک دفتر کار در یک کشور خارجی داريد.

مشاغل این دسته شامل خبرنگاران، گروه فیلمبرداری، سردبیر و مشاغل مشابه مي باشند و همسر و فرزندان زير 21 سال نيز مي‌توانند براي اين ويزا درخواست دهند.

شرایط دریافت ويزای I آمریکا

شما باید نشان دهید که نماینده واجد شرايط رسانه‌های خارجی‌اي هستید که فعالیت‌هايشان برای عملکرد سازمان‌تان ضروری است. افسر کنسولی در سفارت آمريكا تعیین خواهد کرد که آیا فعاليتي واجد شرایط دریافت ویزای غیر مهاجرتی است یا خیر.

فرآیند درخواست ويزای I آمریکا

شما می‌توانید برای ویزای I در سفارت یا کنسولگری آمريكا با صلاحیت قضایی محل اقامت دائم خود اقدام کنید. وزارت امور خارجه هزینه‌های پردازش درخواست و صدور ویزا را تعیین می‌کند. شما نمی‌توانید به عنوان نماینده رسانه‌های خارجی، بدون ویزای غیر مهاجرتی I به آمريكا سفر کنید و به حرفه خود مشغول شوید، حتی اگر شهروند کشوری باشید که در برنامه لغو روادید ایالات متحده (VWP) مشارکت می‌کند.

اگر می‌خواهید بدون ویزای مناسب به آمريكا سفر کنید، ممکن است وزارت امنیت داخلی (DHS) در بندر ورودی (فرودگاه، بندر دریایی یا مرز زمینی) از پذیرش شما خودداری کند. در پاره‌اي موارد محدود، ممکن است به عنوان نماینده رسانه خارجی، واجد شرایط سفر با ویزای بازدیدکننده باشید.

مدت اقامت با ويزای I آمریکا

مدت اقامت با ويزای I آمریکا

افسر گمرک و حفاظت مرزی آمريكا (CBP) در بندر ورودی، تعیین خواهد کرد که آیا شما می‌توانید در اين كشور پذیرفته شوید یا خیر. افسر فرم I-94، سوابق ورود/خروج را که حاوی مدت اقامت مجاز شماست، بررسی و مهر خواهد زد. پذیرش شما به عنوان يك غيرمهاجر عموماً تا مدت زماني مشخصي مجاز است. و تا زماني كه نماینده رسانه به کار برای همان کارفرما در همان رسانه اطلاع رسانی ادامه می‌دهد، هیچ درخواستی برای تمدید اقامت ارائه نمی‌شود.

در همان رسانه اطلاع رسانی اگر فرم I-94 تاریخ پایان خاصی را برای دوره مجاز اقامت‌تان نشان بدهد، و شما بخواهيد فراتر از آن تاریخ پایان مشخص شده بمانید، باید فرم I-539، درخواست تمدید/تغییر وضعیت غیرمهاجر را همراه  با ارائه دستورالعمل‌ها، و هرگونه شواهد مورد نیاز و هزینه‌های قابل اجرا ارسال كنيد.

هشدار

در يازدهم مه 2020، سازمان گمرکات و حفاظت مرزی آمريكا (DHS) قانوني نهایی منتشر کرد مبني بر اينكه حداکثر مدت اقامت براي غيرمهاجران دارنده ويزاي I، از جمهوري خلق چين محدود شود. بر اساس این قانون، غیرمهاجران واجد شرایط از جمهوری خلق چین كه ويزاي I دارند،(به استثنای آنهايي که پاسپورت منطقه ویژه اداری هنگ کنگ (SAR) و ماکائو (SAR) را دارند)، فقط تا مدت زمان رسيدن به اهداف مجاز، مي‌توانند پذيرفته شده يا بهشان وضعیت غیرمهاجر اعطا شود. اين افراد نمي‌توانند بيشتر از 90 روز در آمريكا اقامت داشته باشند.

اگر شما به عنوان يك غيرمهاجر با ويزاي I قصد داريد در آمريكا بمانيد،‌ تا به فعالیت‌هایتان بیش از تاریخ مشخص شده در فرم I-94، سوابق ورود/خروج خود ادامه دهید، باید با پر کردن فرم I-539 درخواست تمدید اقامت دهيد. درخواست تمدید/تغییر وضعیت غیرمهاجر، برای دوره‌ای که جهت تکمیل فعالیت‌های شما ضروری است، نبايد بیش از 90 روز باشد. اگر بتوانید فعالیت‌ها یا تکالیفی را مطابق با طبقه‌بندی I برای دوره(های) درخواستی نشان دهید، می‌توانید درخواست‌های تمدید اقامت متعدد، متوالی و به‌موقع را جهت تمدید تا ۹۰ روز ارسال کنید.

ويزای I آمریکا

شايد بخواهيد تا وقتي که درخواست تمدید اقامت ثبت شده به موقع‌تان در حال بررسی است در آمريكا بمانيد،‌ اگر در حالی که درخواست تمدید اقامت شما در حال بررسی است، آمريكا را ترک کنید، USCIS ممکن است درخواستتان را رد کند.

از نظر اشتغال، در حالی که درخواست تمدید اقامت به موقع ارائه شده شما در حال بررسی است، می‌توانید به مدت 90 روز از تاریخی که فرم I-94 شما منقضی شده، به کار رسانه‌‌اي خود با همان کارفرما و در همان رسانه ادامه دهید.

به عنوان یک دستورالعمل کلی، اگر بیش از 90 روز از انقضای فرم I-94 شما گذشته باشد و درخواست تمدید اقامت ثبت شده به موقع شما در حال بررسی باشد، باید کار را متوقف کنید. در صورت تایید درخواست معلق، می‌توانید کار خود را از سر بگیرید، اما فقط برای مدت زمان باقی مانده از آن درخواست. در هر زمانی پس از انقضای فرم I-94، رد درخواستِ تمدید اقامت شما را ملزم می‌کند که فعالیت‌های کاری خود را متوقف کرده و فوراً آمريكا را ترک کنید

درخواست تغییر وضعیت به غیرمهاجر I یا تغییر کارفرما یا رسانه اطلاعاتی

اگر در حال حاضر در آمريكا هستید و می‌خواهید براي تغيير از  دسته غيرمهاجر به غيرمهاجر I درخواست دهيد،‌ یا چنانچه در حال حاضر وضعیت I را دارید و می‌خواهید براي تغییر کارفرما یا رسانه اطلاعاتی درخواست دهيد، باید فرم I-539 را برای تمدید/تغییر وضعیت غیرمهاجر، مطابق با دستورالعمل‌های پر کردن فرم و هزینه های مناسب، ارسال کنید.

درخواست شما باید همراه با مدرکی مبنی بر وضعیت فعلي‌تان و نامه‌ای از سازمان رسانه‌های خارجی استخدام کننده در مورد شرح استخدام و اثبات این واقعیت باشد که شما نماینده آن سازمان رسانه‌ای مي‌باشيد.

خانواده دارندگان ويزای I آمریکا

خانواده دارندگان ويزای I آمریکا

همسر و فرزندان زیر 21 سال نيز مي‌توانند واجد شرایط درخواست ویزای غیر مهاجرتی I باشند. اگر همسر یا فرزندان شما بعداً برای ویزا درخواست دهند، باید یک نسخه از ویزای غیر مهاجرتی I شما را همراه با درخواست خود ارسال کنند. همسر و فرزندان شما واجد شرایط کار با ویزای غیر مهاجرتی I نیستند، اما می‌توانند بدون درخواست ویزای تحصیلی غیرمهاجرتی F-1 در آمريكا تحصیل کنند.

اگر همسر و فرزندان‌تان فقط قصد سفر برای تعطیلات را دارند و قصد ندارند همراه شما در آمريكا اقامت كنند،‌ مي‌توانند با ویزای غیرمهاجرتی B-2 به آمريكا سفر کنند، یا در صورتی که واجد شرایط لغو روادید ایالات متحده (VWP)  باشند، بدون ویزای غیر مهاجرتی سفر کنند.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به آمریکا

منبع: uscis.gov

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها