آمار مهاجرت از کانادا به آمریکا به بالاترین رقم در ۱۰ سال گذشته رسید!

12
-مهاجرت از کانادا به آمریکا

بر اساس داده‌های گردآوری شده توسط CBC News، تعداد افرادی که کانادا را به مقصد آمریکا ترک کرده‌اند در سال ۲۰۲۲ به ۱۲۶،۳۴۰ نفر رسیده است که این رقم نسبت به یک دهه قبل، حدود ۷۰ درصد افزایش یافته است.

این موضوع که کانادایی‌ها به خاطر کار یا هوای گرمتر به جنوب خط ۴۹ درجه شمالی نقل مکان کنند، چیز جدیدی نیست. اما آخرین آمار از نظرسنجی جامعه آمریکا (ACS) نشان می‌دهد که این اتفاق اکنون با نرخی بسیار بالاتر از میانگین تاریخی در حال رخ دادن است.

جدیدترین آمار مهاجرت از کانادا به آمریکا

بر اساس ACS که توسط اداره آمار آمریکا انجام می‌شود، تعداد افرادی که در سال ۲۰۲۲ از کانادا به آمریکا نقل مکان کرده‌اند به ۱۲۶،۳۴۰ نفر رسیده است. این رقم نسبت به ۷۵،۷۵۲ نفری که در سال ۲۰۱۲ مهاجرت کرده بودند، تقریباً ۷۰ درصد افزایش یافته است.

از ۱۲۶،۳۴۰ نفری که در آن سال از کانادا به آمریکا مهاجرت کردند، ۵۳،۳۱۱ نفر در کانادا به دنیا آمده بودند، ۴۲،۵۹۵ نفر آمریکایی‌هایی بودند که از کانادا به کشور خود بازگشتند و ۳۰،۴۳۴ نفر مهاجران خارجی کانادا بودند که تصمیم گرفتند به عنوان مهاجرت دوم، به آمریکا بروند.

اکنون آمار مربوط به کانادایی‌ها به طور قابل توجهی بالاتر از گذشته است. این رقم تقریباً ۵۰ درصد نسبت به میانگین تعداد کانادایی‌های متولد کانادا که در دوره پیش از کووید به آمریکا مهاجرت کرده‌اند، افزایش یافته است.

داده‌های سازمان ملل متحد که توسط اداره آمار کانادا گردآوری و توسط CBC News به اشتراک گذاشته شده‌اند، نشان می‌دهد که آمریکا با اختلاف زیاد، محبوب‌ترین مقصد برای مهاجران کانادایی است.

طبق آخرین آمار سازمان ملل متحد، حدود ۸۰۰،۰۰۰ کانادایی از سال ۲۰۲۰ در آمریکا زندگی می‌کنند که این رقم هشت برابر بیشتر از ۱۰۰،۰۰۰ نفری است که در بریتانیا زندگی می‌کنند.

برای کمک به مهاجرت کانادایی‌ها گروه‌های فیسبوکی زیادی راه‌اندازی شده است. افراد تازه وارد از این گروه‌ها برای به اشتراک گذاشتن نکاتی در مورد دریافت ویزا یا گرین کارت، محل زندگی و نحوه دریافت بیمه درمانی استفاده می‌کنند.

یک گروه به نام “Canadians Moving to Florida & USA” بیش از ۵۵،۰۰۰ عضو دارد و هر هفته ده‌ها عضو جدید به آن اضافه می‌شود.

بنگاه‌های معاملات ملکی و وکلای مهاجرتی که به کانادایی‌ها برای مهاجرت کمک می‌کنند، می‌گویند افزایش ناگهانی مهاجرت تا حدی به دلیل تمایل به زندگی با هزینه مناسب‌تر است.

همچنین این افراد می‌گویند که با توجه به رهبری نخست وزیر جاستین ترودو، امید خود به بهبود شرایط زندگی در کانادا را از دست داده‌اند و به جای آن می‌خواهند رویای آمریکایی را دنبال کنند.

“از سیاست اینجا متنفرم”

مارکو ترمینسی، بازیکن سابق فوتبال حرفه‌ای است که در وودبریج، انتاریو بزرگ شده است و اکنون در یک بنگاه معاملات ملکی در پالم بیچ کانتی فلوریدا فعالیت می‌کند و مشتریان او عمدتا مهاجران کانادایی هستند.

ترمینسی گفت که در ۱۸ ماه گذشته، تلفن او به طور مداوم زنگ خورده است و کانادایی‌هایی که می‌خواهند به فلوریدای آفتابی نقل مکان کنند با او تماس گرفته‌اند.

ترمینسی به CBC News گفت: « به من می گویند، ‘با ترودو، باید از اینجا بروم.’ آنها به من می‌گویند، ‘مارکو، با چه کسی باید صحبت کنم تا از اینجا بروم؟’

“نفرت زیادی وجود دارد، تماس‌های عصبانی زیادی وجود دارد. شنیدن همه اینها برای من واقعاً شوکه کننده بود.

“و مطمئن نیستم که همه این افراد به دلایل درستی نقل مکان می‌کنند. مردم می گویند، ‘از سیاست اینجا متنفرم، کل خانواده‌ام را از اینجا بیرون می‌آورم و به آمریکا نقل مکان می‌کنم،’ و من می‌گویم، ‘خب، این مشکل ممکن است در عرض یک یا دو سال حل شود.'”

مارکو ترمینسی در وودبریج، انتاریو بزرگ شد، اما اکنون در جنوب فلوریدا زندگی می‌کند و املاک – عمدتا به کانادایی‌ها – در شهرستان پالم بیچ می‌فروشد. او می‌گوید بسیاری از خریداران بالقوه به دلیل مسائل سیاسی انگیزه خروج از کانادا را دارند.”

ترمینی گفت که او سیاست کانادا را به دقت دنبال نمی‌کند، بنابراین مطمئن نیست که چه چیزی باعث عصبانیت برخی از خریداران احتمالی در فلوریدا شده است. «سال گذشته، پنجاه برابر بیشتر از یک دهه گذشته تماس دریافت کردم. و تقریباً همه آن تماس‌گیرندگان می‌گویند سیاست دلیل تمایل آنها برای ترک کانادا است.»

او گفت: «من کنجکاوی نمی کنم، فقط پاسخ می دهم، ‘اوه، متاسفم که این را می شنوم. امیدوارم بهتر شود.'” در حالی که آمریکا، مانند کانادا، با تورم دست و پنجه نرم می‌کند، هزینه زندگی در برخی ایالت‌ها می‌تواند ارزان‌تر باشد.

میانگین قیمت خانه در آمریکا نسبت به کانادا پایین‌تر است – ۵۸۰,۷۰۰ دلار کانادا در آمریکا، در مقایسه با ۷۰۳,۵۰۰ دلار در کانادا. این مبلغ پس از تعدیل نرخ ارز ۲۰ درصد پایین‌تر است.

از تورنتو به فلوریدا

این شکاف قیمتی در برخی ایالت‌ها حتی بیشتر است. مونیکا آبراموف در ایننیسفیل، انتاریو، شمال تورنتو زندگی می‌کند، اما در چند ماه آینده به همراه همسر آمریکایی و سه پسرش به فورت لادردیل، فلوریدا نقل مکان می‌کند. او گفت که برای خانواده و دوستانش و هوای زیبای تابستان در جنوب انتاریو دلتنگ خواهد شد، اما او مشتاق خرید خانه‌ای با قیمت مناسب و مواد غذایی ارزان‌تر است. پسران او، طرفداران پر و پا قرص هاکی، برای تیم فلوریدا پانتر بازی خواهند کرد. در حالی که آنها 15 سال گذشته به مهاجرت فکر می‌کردند، آبراموف گفت که او اکنون می‌خواهد به آمریکا مهاجرت کند زیرا احساس می‌کند کانادا، به ویژه منطقه تورنتو بزرگ، در سراشیبی است.

آبراموف گفت که سیستم خدمات درمانی و بهداشتی با زمان انتظار طولانی در اورژانس و دسترسی ضعیف به پزشکان خانواده، ناامیدکننده است. او گفت که مالیات‌ها در حال افزایش است و افزایش نرخ جرائم به یک نگرانی دائمی تبدیل شده است.

نظرسنجی گسترده جدید نشان دهنده ناامیدی گسترده از دسترسی به خدمات درمانی و بهداشتی اولیه است «دلیلی وجود دارد که بسیاری از مردم در حال مهاجرت هستند. این یک زنگ هشدار برای کانادا است که سعی کند ساکنان خود را نگه دارد.»

آبراموف به CBC News گفت. «من هرگز اینقدر آدم ندیده‌ام که مهاجرت می‌کنند یا قبلاً مهاجرت کرده‌اند، به‌خصوص به فلوریدا. من فکر می‌کنم که متاسفانه در مسیر اشتباه حرکت می کنیم. افزایش میزان جرم، سرقت ماشین و عملکرد ضعیف سیستم خدمات درمانی و بهداشتی. کانادا دیگر آن چیزی نیست که قبلا بود.»

میترا ساوندرس در اکتبر ۲۰۲۱ پس از اخراج از شغلش در تورنتو در دوران پاندمی کووید 19، به همراه همسر و دخترش به شهر پولک در فلوریدا  مهاجرت کرد. ساندرس به دلیل اینکه همسرش صاحب یک کسب و کار فروش شیرآلات است، واجد شرایط ویزای سرمایه گذاری معاهده E-2 شد.

آنها بیشتر کارهای خود را از راه دور انجام می‌دهند و زمان خود را بین تورنتو و فلوریدا تقسیم می‌کنند. این ویزا به آنها انعطاف پذیری رفت و آمد هر طور که می‌خواهند را می‌دهد. «من اصلاً کسی نیستم که بخواهم از کانادا فرار کنم. مردم قطعاً از سیاست عصبانی هستند. اما من یک پناهنده سیاسی نیستم که بگویم، ‘از ترودو متنفرم’.»

مالیات کمتر در فلوریدا؛ چرا اینجا نمانیم؟

ساوندرس گفت. «ما فقط به آنجا رفتیم و گفتیم، ‘اینجا خیلی گرم است. ما می‌مانیم.’ و همین کار را کردیم. «می‌توانیم روی لپ‌تاپ‌هایمان بنشینیم و به محیط‌های زیبا نگاه کنیم، یا به ساحل برویم. چرا اینطور نباشد؟ رقابت با زمستان‌های کانادا سخت است.»

دستمزدها اغلب در آمریکا برای مشاغل مورد تقاضا در زمینه‌هایی مانند فناوری اطلاعات و خدمات درمانی و بهداشتی بسیار بالاتر است.

بار مالیاتی در بسیاری از ایالت‌ها کمتر است. به عنوان مثال، در ایالت فلوریدا مالیاتی برای درآمد دریافت نمی‌شود.

در آریزونا، یک مقصد محبوب برای مهاجران غربی کانادا، نرخ مالیات ثابت 2.5 درصد وجود دارد.

برخی از مواد اولیه ضروری زندگی در آمریکا بسیار ارزان‌تر هستند، به دلیل مالیات‌های پایین‌تر بر روی الکل و دخانیات که در برخی ایالت‌ها با عنوان مالیات “گناه” شناخته می‌شوند.

ساوندرز می‌گوید: «من یک مرد کانادایی اصیل هستم که عاشق آبجو هستم و می‌توانم به شما بگویم که قیمت آن در آمریکا بسیار کمتر است.»

چالش‌های مهاجرت از کانادا به آمریکا

با این حال، افزایش نرخ بیمه خانه و مالیات‌های بالاتر بر املاک در برخی از حوزه‌های قضایی آمریکا می‌تواند بخشی از این صرفه‌جویی‌ها را جبران کند.

همچنین کانادایی‌هایی که به آمریکا نقل مکان می‌کنند، هزینه‌های عمده خدمات درمانی و بهداشتی را نیز باید در نظر بگیرند.

طبق داده‌های دولت فدرال آمریکا، حدود ۵۴.۵ درصد از جمعیت آمریکا از طریق محل کار خود بیمه درمانی دارند. ۱۸.۸ درصد دیگر از آمریکایی‌ها به Medicaid وابسته به درآمد متکی هستند، در حالی که ۱۸.۷ درصد دارای پوشش Medicare وابسته به سن هستند.

تقریباً ۱۰ درصد از آمریکایی‌ها مستقیماً از یک شرکت بیمه خرید می‌کنند و حق بیمه‌ها می‌توانند بسیار گران باشند.

طبق بررسی گزینه‌های موجود در سیستم تبادل خدمات درمانی و بهداشتی آن ایالت، یک مرد مجرد ۵۵ ساله که در ناپل، فلوریدا بدون برنامه محل کار زندگی می‌کند، می‌تواند انتظار داشته باشد که سالانه حدود ۱۰ هزار دلار هزینه کند.

بیمه درمانی خصوصی نیز هزینه‌های دیگری مانند فرانشیز و کسر اقساط دارد.

«من شاهد هجوم گسترده کانادایی‌ها به آمریکا هستم»

لن ساوندرز یک وکیل مهاجرتی کانادایی تبار است که در بلین، واشنگتن زندگی می‌کند. او می‌گوید که از موکلانش در ساحل غربی سخنان ضد ترودو زیادی نشنیده است – اکثر آنها فقط می‌خواهند برای خرید خانه ارزان‌تر یا پرداخت مالیات کمتر به آمریکا مهاجرت کنند.

ساوندرز می‌گوید که آمریکایی‌هایی که در کانادا زندگی می‌کنند و می‌خواهند همسران کانادایی خود را برای زندگی در آمریکا بیاورند، افزایش قابل توجهی داشته‌اند. او گفت که این رقم حدود ۸۰ درصد از فعالیت شرکت او را تشکیل می‌دهد.

او گفت: «اوه، من در هفته ده‌ها تماس دریافت می‌کنم و من فقط یک وکیل در بلین کوچک هستم.»

«مردم به ترودو اعتراض می‌کنند و از او راضی نیستند، اما این یک عامل محرک برای موکلان من نیست. من شاهد هجوم گسترده کانادایی‌ها به آمریکا هستم و نکته اصلی فقط هزینه مسکن است و زوج‌های جوان زیادی هستند که با مشکل جدی در خرید مسکن مواجه‌اند.»

برای سرمایه‌گذاران ثروتمند کانادایی و افرادی با همسران آمریکایی، دریافت گرین کارت فرآیند نسبتاً ساده‌ای است.

برای یک فرد طبقه متوسط ​​عادی، دریافت اسناد و مدارک لازم بدون داشتن شغل مرتبط با یک کارفرمای آمریکایی یا حرفه‌ای که واجد شرایط ویزای معاهده نفتا یا E-2 باشد، بسیار دشوارتر است.

کمل کارامالی از شبکه سی تی وی، به ما می‌گوید کدام کشورها بیشترین جمعیت مهاجران کانادایی را دارند و آن‌ها با چه چالش‌هایی روبرو هستند.

هر روزه تعداد بیشتری از کانادایی‌ها با سرزمین مادری خود خداحافظی می‌کنند. تعداد قابل توجهی از کانادایی‌ها را در هر کجایی که بروید، خواهید دید.

مهاجرت به خارج از کشور به دلایل مختلفی از جمله مسکن و خدمات درمانی و بهداشتی انجام می‌شود.

«پیشرفت کردن در کانادا بسیار سخت‌تر از آمریکا است.»

آخرین داده‌ها نشان می‌دهند که حدود ۴ میلیون کانادایی در خارج از کشور زندگی می‌کنند که تقریباً ۱۱ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد.

این تعداد نسبت به سال ۱۹۹۰ افزایش قابل توجهی داشته است، یعنی ۳۶ درصد بیشتر. بیش از یک میلیون کانادایی، که معادل یک‌سوم کل مهاجران است، در آمریکا زندگی می‌کنند. همچنین ۳۰۰ هزار نفر در هنگ کنگ و بیش از ۷۰ هزار نفر در بریتانیا ساکن هستند.

گزارشی از موسسه مک‌گیل می‌گوید، کانادایی‌های خارج از کشور از خدمات کنسولی گرفته تا جبران مالیات مراقبت‌های بهداشتی و شهرسازی، نتوانسته‌اند کمکی دریافت کنند و به این بخش از جامعه کانادا توجهی نمی‌شود.

«خدمات کنسولگری کانادا باید ارتقا پیدا کند. آن‌ها نیاز به کارکنان بیشتری دارند. اما برخی دیگر معتقدند که مسئولیت بر عهده افراد است.»

اکنون برخی از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که بحران‌های مسکن و بهداشت و درمان، در صورت عدم تغییر سریع، همچنان کانادایی‌ها را به سمت کشورهای دیگر سوق خواهد داد.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به آمریکا

منبع: cbc.ca

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها