ويزای ‏L1-B‏ ‏آمریکا؛ انتقال درون شركتی نیروی متخصص

7
ويزای ‏L1-B‏ ‏آمریکا؛ انتقال درون شركتی نیروی متخصص

ويزای ‏L1-B‏ ‏آمریکا، کارفرمای آمریکایی را قادر می‌سازد كه یک کارمند حرفه‌ای با دانش تخصصی مرتبط با منافع سازمان را از یکی از دفاتر خارجی وابسته به آن به یکی از دفاتر خود در آمريكا منتقل کند. اين نوع ويزا،‌ همچنین به یک شرکت خارجی که هنوز دفتري در آمريكا ندارد، امكان مي‌دهد كه کارمندي با دانش تخصص خاص به آمريكا بفرستد تا دفتري در آنجا تاسيس كند. کارفرما باید فرم درخواست I-129 را همراه با هزينه آن براي نیروی کار غيرمهاجر از طرف كارمندش ارسال كند.

شرایط عمومی کارفرما و کارمند برای دریافت ويزای ‏L1-B‏ ‏آمریکا

برای واجد شرایط بودن  ويزاي L-1 ، کارفرما باید:

 • یک رابطه واجد شرایط با یک شرکت خارجی (شرکت مادر، شعبه، شرکت تابعه یا وابسته، که در مجموع سازمان‌های واجد شرایط نامیده می‌شود) داشته باشد و
 • در حال حاضر به عنوان یک کارفرما در آمريكا و حداقل یک کشور دیگر، مستقيماً یا از طریق یک سازمان واجد شرایط برای مدت اقامت ذینفع در آمريكا به عنوان غير مهاجرL-1 فعالیت تجاری داشته باشد. با اينكه لازم است كسب‌و‌كار كارفرما قابل دوام باشد ولي لزومي ندارد در حرفه‌‌هاي بين‌المللي مشغول باشد.

انجام تجارت به معنای ارائه منظم، سیستماتیک و مستمر کالاها و خدمات توسط یک سازمان واجد شرایط بوده و صرفاً شامل حضور یک نماینده یا دفتر سازمان واجد شرایط در آمريكا و خارج از کشور نمی‌شود.

كارمند انتخاب شده نيز براي واجد شرايط بودن، بايد:

 • عموماً به مدت یک سال مستمر برای یک سازمان واجد شرایط در خارج از کشور طي مدت سه سال قبل از پذیرش خود در آمريكا كار كرده باشد.
 • به دنبال ورود به آمريكا برای ارائه خدمات در ظرفیت‌های دانش تخصصی به شعبه‌ای از همان کارفرما یا یکی از سازمان‌های واجد شرایط آن باشد.

دانش تخصصی به معنای دانش ویژه‌ای است که یک فرد از محصولات، خدمات، تحقیقات، تجهیزات، تکنیک ها، مدیریت یا سایر علائق سازمان درخواست کننده و کاربرد آن در بازارهای بین‌المللی یا سطح پیشرفته دانش یا تخصص در فرآیندها و رویه‌های سازمان در اختیار دارد.

قانون اصلاح ویزای L-1 در سال 2004

قانون اصلاح ویزای L-1 در سال 2004 براي همه درخواست‌هایی اعمال می‌شود که در تاریخ ششم  ژوئن 2005 یا پس از آن ارسال شده‌‌اند، و به ویژه در مورد درخواست‌هايي است که از طرف کارمندان L-1B ارائه شده‌اند. كارمنداني که عمدتاً در محل کار یک کارفرما غیر از کارفرمای درخواست کننده یا وابسته و شرکت تابعه مستقر خواهند شد.

برای اینکه چنين كارمندي واجد شرایط ويزاي L-1B شود، کارمند درخواست کننده باید نشان دهد که:

 • اساساً توسط چنین کارفرمای غیروابسته‌ای کنترل یا نظارت نخواهد شد.
 • کار ارائه شده توسط کارمند، به عنوان کار جهت استخدام توسط چنین کارفرمای غیر وابسته در نظر گرفته نمی‌شود.

دفاتر جدید

آن دسته از کارفرمایان خارجی که به دنبال اعزام کارمندی با دانش تخصصی به آمريكا جهت استخدام در یک دفتر جدید واجد شرایط هستند، بايد نشان دهند كه:

 • مكان‌هاي امني از نظر فيزيكي براي ساخت دفتر جديد در نظر گرفته و
 • توانایی مالی برای جبران غرامت به کارمند و شروع تجارت در آمريكا را دارند.

مدت اقامت با ويزای ‏L1-B‏ ‏آمریکا

کارمندان واجد شرایطی که برای تاسيس دفتر جدید وارد آمريكا مي‌‌شوند، مي‌توانند حداكثر يك سال در آنجا اقامت داشته باشند. تمام کارمندان واجد شرایط دیگر حداکثر سه سال اجازه اقامت خواهند داشت. درخواست تمدید اقامت برای تمام کارمندان دارنده ويزاي L-1B، مي‌تواند تا دو سال دیگر يعني تا زماني كه مدت اقامت کارمند به حداکثر سقف پنج سال برسد، اعطا شود.

اعضای خانواده کارمندان دارنده ويزای ‏L1-B‏ ‏آمریکا

اعضای خانواده کارمندان دارنده ويزای ‏L1-B‏ ‏آمریکا

کارمندي كه قرار است براي تاسيس دفتر به آمريكا عزيمت كند،‌ مي‌تواند همسر و فرزندان زير 21 سال را نيز همراه خودش ببرد. همسر و فرزندان او اگر به دنبال پذیرش در گروه‌هاي غیرمهاجر L-2 باشند؛ در صورت تایید، معمولاً مي‌توانند يك سال اقامت داشته باشند.

اگر این اعضای خانواده قبلا در آمريكا بوده‌اند و حالا به دنبال تغییر وضعیت یا تمدید اقامت در طبقه‌بندی L-2 هستند، می‌توانند با پرداخت هزینه در فرم I-539، درخواست تمدید/تغییر وضعیت، دهند.

همسران کارمندان L-1 در وضعیت غیرمهاجر L-2S معتبر در نظر گرفته مي‌‌شوند. مدارک صادر شده توسط DHS مبنی بر چنین مجوز استخدامی که برای تکمیل فرم I-9 و تأیید صلاحیت اشتغال قابل قبول است، شامل موارد زیر مي‌باشد:

 • فرم I-94 منقضی نشده با نمادي که وضعیت غیرمهاجر L-2S را منعکس می‌کند. USCIS و CBP از 30 ژانویه 2022، شروع به صدور فرم I-94 با کد پذیرش جدید برای همسران کارمندان L-1 کردند: L-2S.

فرم I-94 منقضی نشده که منعکس کننده این کد جدید است به عنوان مدرکی مبنی بر مجوز استخدام برای همسران L در فهرست C از فرم I-9 قابل قبول است.

 • فرم I-94 منقضی نشده با نمادی که وضعیت غیرمهاجر L-2 را منعکس می‌كند، همراه با اخطاری از USCIS در رابطه با کد پذیرش جدید ارائه شده است. USCIS به همسران L با فرم I-94 صادر شده توسط USCIS قبل از 30 ژانویه 2022، که با وضعیت غیرمهاجر L-2 مشخص شده بود، یک اخطار در مورد کد پذیرش جدید که همراه با فرم I-94 منقضی نشده ارسال می‌کند. وضعیت غیر مهاجر، به عنوان مدرکی مبنی بر مجوز استخدام برای چنین همسرانی در فهرست C از فرم I-9 عمل می‌کند.
 • سند مجوز اشتغال منقضی نشده (EAD). همسران L ملزم به درخواست مجوز استخدام با پر کردن فرم I-765، درخواست مجوز اشتغال نیستند، اما همچنان می‌توانند فرم I-765 را همراه با هزینه، به منظور دریافت مدرک مجوز استخدام (فرم I-766 یا EAD) ارسال کنند. EADها شواهد قابل قبولی برای هویت و مجوز استخدام تحت فهرست A از فرم I-9 هستند.
 • یک EAD منقضی شده با مستندات اضافی برای بيان اينكه EAD به طور خودکار تمدید خواهد شد.

برخی از همسران L غیرمهاجر، در صورتی که شرایط زیر را داشته باشند، واجد شرایط تمدید خودکار فرم I-766 EADهای موجود خود مي باشند:

 • اگر به موقع و به درستی فرم تمدید I-765، درخواست مجوز استخدام، بر اساس همان وضعیت L غیرمهاجر، را ارسال کرده باشند. و
 • فرم I-94 منقضی نشده‌ای داشته باشند که وضعیتشان را به عنوان یک L-2 یا L-2S غیرمهاجر نشان می‌دهد.

مقررات DHS به طور معمول، یک دوره تمدید خودکار را تا 180 روز از تاریخ انقضای ذکر شده در EAD در نظر می‌گیرد. در ماه مه 2022، DHS یک قانون نهایی موقت منتشر کرد که دوره تمدید خودکار را به طور موقت تا 540 روز افزایش داد. افزایش دوره تمدید خودکار تحت لايحه  CFR 274a.13(d)(5) در دسترس متقاضیان تمدید واجد شرایطی بود که درخواست تمدید EAD را به موقع و به درستی ثبت کرده بودند يعني از از 4 مه 2022 تا 26 اکتبر 2023.

تمدیدهای خودکار افزایش یافته تحت قانون نهایی موقت مه 2022 تا زمانی که درخواست تمدید آنها تأیید یا رد شود یا دوره حداکثر 540 روزه منقضی شود (از تاریخ انقضای مجوز استخدام و/یا EAD آنها محاسبه می‌شود) یا تا پایان تاریخ وضعیت غیر مهاجر L-2/L-2S، معتبر باقي مي‌ماند.

DHS در هشتم آوریل 2024، دومین قانون نهایی موقتش را منتشر کرد که دوره تمدید خودکار را برای متقاضیان تمدید واجد شرایط تا 540 روز افزایش داد. این دومین قانون نهایی موقت، لايحه  CFR 274.13(d)(6) را ایجاد کرد، که دوره تمدید خودکار را تا 540 روز برای متقاضیان تمدید واجد شرایط که به موقع و به درستی درخواست تمدید EAD را یا بعد از 27 اکتبر 2023 يا قبل از  30 سپتامبر 2025 ارسال كرده‌اند،‌ افزايش مي‌دهد.

بنابراین، پسوند خودکار EAD تحت هر یک از قوانین نهایی موقت و تا وقتي كه هرکدام زودتر بیاید، ادامه خواهد داشت:

 • تاریخ پایان در فرم I-94 همسر تحت تکفل که در صورت لزوم؛ وضعیت غیرمهاجر L-2 یا L-2S معتبر را نشان می‌دهد،
 • تاریخی که ما درخواست آنها را برای تمدید EAD قبلی تایید یا رد می‌کنیم.
 • 540 روز از تاریخ “انقضای کارت” در قسمت ابتدايي EAD قبلی.

همسران واجد شرایط كارمندان دارنده ويزاي L مي‌توانند برای تحقق اهداف فرم I-9 ، شواهد زیر را در مورد گسترش خودکار EAD به کارفرمایان ارائه دهند:

 • فرم I-94 که وضعیت L-2 یا L-2S منقضی نشده را نشان می‌دهد.
 • فرم I-797C که درخواست تمدید EAD به موقع را برای فرم I-765 نشان مي‌دهد و «طبقه‌بندي درخواستی» را به‌عنوان «(a)(18)» بیان می‌کند.
 • EAD منقضی شده را كه تحت همین دسته، رده A18 صادر شده است.

ويزای ‏L1-B‏ ‏آمریکا - برنامه آزمایشی فرم I-129 برای غیرمهاجران L-1 کانادا

برنامه آزمایشی فرم I-129 برای غیرمهاجران L-1 کانادا

از 30 آوریل 2018 تا 30 آوریل 2020، مرکز خدمات کالیفرنیا و بندر بارگيري اداره گمرک و محافظت مرزی واشنگتن آمريكا، در یک برنامه آزمایشی تحت عنوان  قرارداد تجارت آزاد (نفتا) برای شهروندان کانادایی که به دنبال ويزاي غیرمهاجر L-1 تحت قوانين آمریکای شمالی هستند شرکت كرده‌اند.

درخواست‌های جامع

برخی از سازمان‌ها ممکن است قبل از ثبت درخواست‌های فردی L-1 روابط درون شركتي مورد نیاز را با پر کردن یک درخواست جامع، برقرار کنند. واجد شرایط بودن برای صدور گواهینامه جامع L در صورتي ايجاد مي‌شود كه:

 • درخواست کننده و هر یک از سازمان‌های واجد شرایط در تجارت یا خدمات تجاری مشغول باشند.
 • خواهان یک دفتر در آمريكا داشته باشد كه يك سال يا بيشتر تجارت كرده باشد.
 • خواهان دارای سه یا چند شعبه داخلی و خارجی، شرکت‌های تابعه و وابسته باشد و
 • متقاضی به همراه سایر سازمان‌های واجد شرایط، مجموعاً دارای یکی از معیارهای زیر باشند:

–  حداقل ده  تاییدیه L-1 را در دوره 12 ماهه قبلی کسب کرده‌ باشند

–  شرکت‌های تابعه یا وابسته با مجموع فروش سالانه حداقل 25 میلیون دلار در آمريكا داشته باشند؛ یا

–  نیروی کار آمريكا بوده و حداقل هزار كارمند داشته باشد.

تأیید درخواست جامع L تضمین نمی‌کند که ويزاي L-1B حتماً به یک کارمند داده شود. با این حال، این انعطاف‌پذیری را برای کارفرما فراهم می‌کند تا کارمندان واجد شرایط را به آمريكا منتقل کند، بدون اینکه نیازی به ارائه درخواست فردی به USCIS باشد. کارمندی که دانش تخصصی دارد، برای واجد شرایط بودن تحت فرآیند درخواست عمومی، مي‌بايست حرفه‌اي نيز باشد.

در چه مواردی ويزای L-1 لازم است؟

در بیشتر موارد، پس از تأیید درخواست عمومی، کارفرما فقط باید فرم I-129S، را  بر اساس درخواست جامع L تکمیل کند و آن را به همراه يك كپي از اعلامیه تأیید درخواست عمومی و سایر شواهد مورد نیاز به کارمند بفرستد طوری که کارمند بتواند آن را در ارتباط با درخواست ویزای L-1 به افسر کنسولی آمريكا ارائه کند.

کانادایی‌هايي كه درخواست جامع تایید شده دارند و به دنبال ويزاي L-1 مي‌باشند.

شهروندان کانادایی که از داشتن ویزای L-1 معاف‌اند، می‌توانند فرم تکمیل‌شده I-129S و مدارک پشتیبان را به افسر گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده (CBP) در برخی از بندرهاي بارگيري مرز زمینی آمريكا-کانادا یا ایستگاه بازرسی پیش از ترخیص / قبل از پرواز آمريكا در کانادا، ارائه دهند.

ويزای ‏L1-B‏ ‏آمریکا - پر کردن اختیاری فرم I-129S در USCIS

پر کردن اختیاری فرم I-129S در USCIS

اگر کارمند احتمالی L-1 معاف از ويزا باشد، کارفرما می‌تواند فرم I-129S و مدارک پشتیباني او را به جای ارسال مستقيم فرم و اسناد پشتیبان به CBP, آن‌ها را به مرکز خدمات USCIS که درخواست کلی را تأیید کرده، بفرستد.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به آمریکا

منبع: uscis.gov

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها