ویزاهای موقت و دائمی كارآفرينی در آمريكا

19
ویزاهای موقت و دائمی كارآفرينی در آمريكا

كشور آمريكا مدتهاست که مقصد استعدادهای برتر از سراسر جهان شده است. توانایی آمریکا در جذب کارآفرینان، نوآوری‌هاي سنت‌شكن را تحريک كرده و منجر به ایجاد مشاغل، صنایع جدید و فرصت‌های بيشمار برای همه آمریکایی‌ها شده است. در اين مقاله قصد داريم به معرفی برخی از ویزاهای موقت و دائمی كارآفرينی در آمريكا بپردازيم. همچنين، برخی از مهم‌ترین ملاحظات مربوط به مهاجرت را برای کارآفرینانی که قصد راه‌اندازی یا مدیریت کسب‌وکار در آمريكا دارند، توضیح دهيم.

ویزاهای موقت و دائمی كارآفرينی در آمريكا

برخی از گزينه‌ها، همچون قانون بین‌المللی کارآفرین، وادارتان می‌كند كه حداقل اندكی مالكيت در شرکت راه‌اندازی شده داشته باشید. راهكارهای دیگر، مانند ويزای E-2 آمریکا یا EB-5 Immigrant Investor، شما را ملزم به سرمایه‌گذاری می‌کند. در مورد برخی گزينه‌ها، هم می‌توان مالک و هم سرمايه‌گذار بود. اما الزامی در كار نيست.

آیا من موظفم كه نقش یا موقعیت خاصی در شرکت استارت‌آپی داشته باشم؟

برخی از گزينه‌های كارآفرينانی مستلزم این هستند که شما نقش یا موقعیت خاصی در بیزینس راه‌اندازی شده داشته باشید. قانون بین‌المللی کارآفرینی از شما می‌خواهد که نقشی مرکزی و فعال در پروژه داشته باشید. ويزای E-2 مستلزم داشتن ظرفیت توسعه و هدایت سازمان است. ويزای مدیر اجرایی یا مدیر انتقال‌گیرنده درون شرکتی L-1A شما رت ملزم مي‌كند که در یک موقعیت مدیریتی یا اجرایی باشید.

ويزای H-1B Specialty Occupation مجبورتان مي‌كند که در یک شغل تخصصی مرتبط با مدرک تحصیلی خود کار کنید. گزينه‌هاي دیگر، مانند ويزای O-1A آمریکا يا EB-1A، مناسب افرادي است كه توانايي‌هاي خاصي دارند و از آنها می‌خواهد که در زمینه تخصصی خود به کار ادامه دهند. ساير گزينه‌هاي بيشتر در ادامه اين مقاله به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است.

ویزاهای موقت و دائمی كارآفرينی در آمريكا - شرایط لازم برای راه‌اندازی بیزینس

شرایط لازم برای راه‌اندازی بیزینس

برخی از مسیرها الزاماتی برای شرکت راه‌اندازی شده دارند. مثلاً، قانون کارآفرین بین‌المللی، واحد تجاری را ملزم می‌کند كه به طور قانونی در آمريكا تجارت کند و ظرف پنج سال بلافاصله قبل از درخواست اولیه تشکیل شده باشد. همچنین باید پتانسیل قابل توجهی برای رشد سریع و ایجاد شغل داشته باشد.

ویزای غیرمهاجرتی L-1 مستلزم اين است که دفتر جدید دارای یک رابطه واجد شرایط (شرکت‌های تابعه یا وابسته) با یک تجارت خارجی باشد که شما را در خارج از کشور حداقل به مدت یک سال استخدام کرده‌اند. الزامات اضافی در زیر به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است.

شرایط مورد نیاز برای دریافت ویزاهای موقت و دائمی كارآفرينی در آمريكا

برخی از مسیرها و گزينه‌ها، همچون ویزای غیر مهاجرتی O-1A و EB-1A، مناسب افرادی‌اند که “توانایی فوق العاده‌اي” دارند. در چنين مواردي،‌ كارفرما بايستي در زمینه تخصص خود تحسین ملی یا بین المللی را به دست آورده باشد. ساير ويزاها مثل ويزاي H-1B، حداقل به مدرک لیسانس آمريكا در یک تخصص خاص یا معادل آن نياز دارند.

آیا به عنوان یک مقیم دائم قانونی در آمريكا کار خواهم کرد؟

برخی از فرصت‌ها زمینه‌ای برای افراد فراهم می‌کند تا بتوانند اقامت دائم قانونی در آمريكا را به دست بياورند. وضعیت اقامت دائم این امکان را می‌دهد که به طور دائم در آمريكا زندگی و کار کنید. با اين كار، رفته رفته به يك شهروند دائمي تبديل مي‌شويد. این فرصت‌ها به عنوان مسیرهای مهاجران يا پت‌وي‌هاي مهاجر شناخته می‌شوند.

گزينه‌هاي ديگر مانند وضعیت آزادی مشروط یا وضعیت غیرمهاجر، امکان می‌دهد که به طور موقت در آمريكا زندگی و کار کنید. اگر چه برخی از این مسیرهای غیرمهاجر را نمی‌توان به طور نامحدود تمدید کرد، اما می‌توانند زمان بیشتری را جهت اثبات واجد شرایط بودن برای مسیر اقامت دائم فراهم کنند.

خلاصه شرایط ویزاهای موقت و دائمی كارآفرينی در آمريكا

خلاصه شرایط ویزاهای موقت و دائمی كارآفرينی در آمريكا

(مسیرهای غیرمهاجرتی یا موقت)

مسير شرکت راه‌اندازی شده فعاليت در آمريكا مدت اعتبار
ويزاي قانون بین المللی کارآفرینی IER

 

کسب و کار نوپا باید سازماندهی شده و به طور قانونی فعاليت خود را در آمريكا انجام دهد و ظرف پنج سال بلافاصله قبل از درخواست اولیه شما تشکیل شود. همچنین باید پتانسیل قابل توجهی برای رشد سریع و ایجاد شغل داشته باشد.

شما باید مالکیت قابل توجهی داشته باشید که طبق قوانين،USCIS حداقل 10 درصد برای آزادی مشروط اولیه و حداقل 5 درصد برای آزادی مشروط مجدد در نظر گرفته شده است.

شما باید نقش محوری و فعالی در عملیات داشته باشید. حداکثر 30 ماه آزادی مشروط اولیه با امکان درخواست برای یک دوره اضافی (آزادی مشروط) تا 30 ماه.
ويزاي بازديد تجاري B-1 اين ويزا شايد زماني معتبر باشد كه نهادي قبلا تاسيس نشده باشد

 

فردي كه ويزاي B-1 دارد، ممکن است به منظور تامین بودجه یا فضای اداری، مذاکره در مورد یک قرارداد یا شرکت در جلسات کاری خاص در ارتباط با افتتاح یک کسب و کار جدید به آمريكا بیاید. با این حال، او از کار یا فعالیت در یک نهاد در حال حاضر تأسیس شده در آمريكا منع شده است. به طور مشابه، اين فرد ممکن است شروع به فعالیت یا کار برای یک کسب و کار جدید در آمريكا نکند. حداکثر شش ماه (حداقل یک ماه) برای اقامت اولیه؛ حداکثر تا شش ماه برای تمدید اقامت؛ حداکثر مجموع مدت زمان مجاز براي دارندگان ويزاي B-1 در هر سفر یک سال است.
ويزاي كشورهاي عضو معاهده E-2 شما باید مقدار قابل توجهی سرمایه گذاری کنید و حداقل 50 درصد مالکیت یا کنترل عملیاتی را در اختیار داشته باشید.

 

شرکت سرمایه‌گذاری ممکن است حاشیه‌ای نباشد. یک شرکت حاشیه‌ای، شرکتی است که ظرفیت فعلی یا آینده‌ای برای ایجاد درآمد بیش از حد کافی جهت تأمین حداقل زندگی شما یا خانواده تان را در مدت پنج سال ندارد.

شما باید شرکت سرمایه‌گذاری را توسعه  داده و هدایتش کنید. حداکثر تا دو سال تایید اولیه به اضافه دو سال تمدید، بدون حداکثر مدت وضعیت و بدون محدودیت عددی سالانه.
ويزاي آموزش عملی اختیاری (OPT) F-1 OPT دانشجوي دارنده ويزاي F-1 مي‌تواند یک کسب و کار راه اندازی کند. با این حال، برای واجد شرایط بودن برای تمدید STEM OPT، نهاد راه‌انداز ، باید یک کارفرما با وضعیت خوب E-Verify باشد، یک برنامه آموزشی را امضا کند (دانشجویان F-1 ممکن است گواهی‌های کارفرما را ارائه نکنند)، و منابع لازم مطابق با برنامه آموزشی پیشنهادی را در اختيار داشته باشد. شما باید کارهایی را انجام دهید که مستقیماً با حوزه اصلی تحصیلی‌تان مرتبط باشد. حداکثر 12 ماه برای ويزاي OPT  به اضافه 24 ماه تمدید STEM OPT (مجموع 36 ماه).
مشاغل تخصصي ويزاي H-1B مي‌توانيد در مقام نهاد درخواست دهنده منافع مالكيتي داشته باشيد. با این حال، به طور کلی نهاد باید دادخواست را به عنوان کارفرمای شما ثبت کند. موقعیت شما مستلزم کاربرد نظری و عملی مجموعه‌ای از دانش بسیار تخصصی و نيز کسب حداقل مدرک لیسانس یا بالاتر (یا معادل آن) در تخصص خاص برای ورود به شغلي خاص در آمريكا مي‌باشد. تایید اولیه سه ساله به اضافه تمدید تا سه سال دیگر.تمدیدهای بیش از حد شش ساله نيز برای افرادی که در حال دریافت وضعیت اقامت دائم قانونی هستند در دسترس مي‌باشند.

با توجه به سقف قانونی سالانه، معمولاً یک فرآیند انتخاب تصادفی وجود دارد تا مشخص شود که کدام دادخواست برای دوره اولیهH-1B واجد شرایط ثبت نام هستند (مگر اینکه از سقف معاف باشند). درخواست تمدید H-1B مشمول سقف نمی‌شود.

 

ويزاي انتقالي درون شركتي L1-A

 

نهاد آمريكايي باید با کارفرمای خارجی شما رابطه واجد شرایطی داشته باشد.

 

یک دفتر جدید باید در زمان تشکیل پرونده، به اندازه كافي محل را ايمن كند و ظرف مدت یک سال در آمريكا تجارت داشته باشد.

شما باید در یک موقعیت مدیریتی یا اجرایی باشید که در درجه اول وظایفی با ماهیت اجرایی یا مدیریتی انجام می دهید.

 

یک دفتر جدید باید ظرف یک سال از موقعیت مدیریتی یا اجرایی شما حمایت کند

تایید اولیه یک ساله برای یک دفتر جدید به اضافه دو سال تمدید تا مجموع هفت سال.
ويزاي O-1 براي افراد با توانايي‌هاي خاص کارفرما یا نماینده  آمريكايي باید درخواست ارائه دهد. در حالی که شايدخودتان درخواست نکنید، یک نهاد حقوقی جداگانه که متعلق به شما است، مي‌تواند واجد شرایط ارائه درخواست از طرف شما باشد. باید در حوزه توانایی‌های فوق العاده خود کار کنید. حداکثر تا سه سال تایید اولیه به اضافه یک سال تمدید، بدون حداکثر مدت وضعیت و بدون محدودیت عددی سالانه.

ویزاهای موقت و دائمی كارآفرينی در آمريكا - مسیرهای مهاجرت دائمی

مسیرهای مهاجرت دائمی

افراد مقیم دائم قانونی مي‌توانند بدون محدودیت در آمريكا کار کنند. قبل از اینکه اقامت دائم قانونی را به دست آورید، اگر درخواستی برای تغییر وضعیت خود به مقیم دائم قانونی ارائه دهید، شايد بتوانید مجوز استخدام درخواست کنید.

مسير شرکت راه‌اندازی شده فعاليت در آمريكا
ويزاي E-B 1-A

اولویت اول مبتنی بر اشتغال – توانایی فوق العاده

بدون نیاز به کارفرما، پیشنهاد شغلی، یا گواهینامه کار. برای واجد شرایط بودن، باید تحسین ملی یا بین‌المللی پایدار و دستاوردهایی را که در رشته‌تان به رسمیت شناخته شده، نشان دهید. شما باید قصد ادامه کار در این زمینه را داشته باشید و نشان دهید که در آینده برای آمریکا منفعت خواهید داشت.
ويزاي E-B2 چشم‌پوشي از منافع ملي

اولویت دوم مبتنی بر استخدام – توانایی استثنایی یا مدرک حرفه ای پیشرفته با چشم پوشی از منافع ملی از پیشنهاد شغلی و گواهینامه کار

در صورت اعطای معافیت از منافع ملی، هیچ کارفرما، پیشنهاد شغلی یا گواهی کار الزامی نیست. در صورت اثبات موارد زير، شايد ويزاي معافيت از منافع ملي شامل حالتان شود:

تلاش پیشنهادی‌تان هم شایستگی و هم اهمیت ملی دارد.

در موقعیت خوبی برای پیشبرد تلاش پیشنهادی قرار گرفته‌اید.

در مجموع، برای كشور آمريكا مفید خواهد بود که از پیشنهاد شغلی و در نتیجه الزامات گواهینامه کار دائمی صرف نظر کند.

همچنين مي‌بايست توانايي‌هاي استثنايي و تخصص بالاتر از حد معمول داشته باشيد يا اينكه كلاً فردي حرفه‌اي باشيد. همچنين بايد ‏دارنده حداقل مدرك كارشناسي و پنج سال سابقه كار مفيد در رشته كارشناسي‌تان باشيد.‏

ويزاي EB-5 مبتنی بر برنامه سرمایه‌گذاري مهاجر باید مقدار مشخصی از سرمایه قانونی به دست آمده را در یک شرکت تجاری جدید سرمایه گذاری کنید که حداقل ده فرصت شغل برای کارمندان واجد شرایط ایجاد کند.

 

این مبلغ به طور کلی 1.05 میلیون دلار یا 800000 دلار در صورت سرمایه گذاری در یک منطقه اشتغال هدفمند یا یک پروژه زیربنایی است. این مبالغ به‌طور خودکار در يكم ژانویه ۲۰۲۷ تنظیم می‌شوند.

شما باید در شرکت تجاری جدید، چه از طریق اعمال مسئولیت مدیریتی روزانه و چه از طریق تدوین خط مشی، مشغول شوید.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به آمریکا

منبع: uscis.gov

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها