دریافت شهروندی کانادا آسان‌تر می‌شود؟

8
دریافت شهروندی کانادا آسان‌تر می‌شود؟

در سال 2024، وزیر مهاجرت کانادا لایحه جدیدی را برای اعطای شهروندی به افراد واجد شرایط معرفی کرد. هدف از ارائه این لایحه، تسهیل و تسریع روند تبدیل شدن به یک شهروند کانادایی برای افراد واجد شرایط و همچنین تنوع بخشیدن بیشتر به جمعیت این کشور است. در این مطلب به بررسی این لایحه می‌پردازیم.

دریافت شهروندی کانادا آسان‌تر می‌شود؟

مارک میلر، وزیر مهاجرت، لایحه‌ای را به پارلمان کانادا ارائه کرده است تا محدودیت نسل اول برای شهروندی از طریق تبار مجاز شود. این بدان معناست که در صورت تصویب این لایحه، فرزندان شهروندان کانادایی که در خارج از کشور متولد شده‌اند می‌توانند تابعیت خود را به فرزندان خود منتقل کنند.

این لایحه که به عنوان لایحه C-71 نیز شناخته می‌شود، قانون اصلاح قانون شهروندی (2024)، همچنین “شهروندی را به “کانادایی‌های گمشده” باز می‌گرداند. اینها افرادی هستند که به دلیل قوانین قبلی و قدیمی شهروندی کانادا را از دست داده یا هرگز نتوانسته‌اند به دست آورند.

وزیر گفت: «قوانین فعلی عموماً تابعیت از طریق تبار را به نسل اول محدود می‌کند، به استثنای برخی از افرادی که ارتباط واقعی با کانادا دارند.  «این عواقب غیرقابل قبولی برای خانواده‌ها دارد و بر انتخاب‌های زندگی تأثیر می‌گذارد، مانند جایی که افراد ممکن است زندگی، کار، تحصیل، یا حتی محل بچه‌دار شدن و تشکیل خانواده را انتخاب کنند.  هدف این تغییرات فراگیر بودن و محافظت از ارزش شهروندی کانادا است، زیرا ما متعهد هستیم که روند شهروندی را تا حد امکان منصفانه و شفاف کنیم.

با این حال، این قانون همچنین بیان می‌کند که «والدینی که در خارج از کشور متولد شده‌اند یا فرزندانی را به فرزندخواندگی می‌پذیرند، باید حداقل 1095 روز حضور فیزیکی در کانادا را قبل از تولد یا به فرزندخواندگی برای انتقال تابعیت خود در کانادا سپری کرده باشند».

 دریافت شهروندی کانادا -

به عبارت دیگر، فرزندانی که توسط شهروندان کانادایی متولد شده در خارج از کشور متولد شده یا به فرزندی پذیرفته شده‌اند، در صورتی که والدین آنها نتوانند ثابت کنند که در مجموع سه سال تقویمی قبل از تولد یا به فرزندخواندگی فرزند خود در کانادا زندگی کرده‌اند، واجد شرایط شهروندی نخواهند بود.

وزیر گفت: در صورت تصویب این لایحه در مجلس و دریافت موافقت سلطنتی، جزئیات بیشتری در دسترس خواهد بود.  او چارچوب زمانی برای تصویب این لایحه ارائه نکرد.

لایحه پیشنهادی به دنبال تصمیم مشابهی توسط دادگاه عالی انتاریو است.  دسامبر گذشته، دادگاه اعلام کرد که محدودیت نسل دوم آن زمان خلاف قانون اساسی است.  قاضی رئیس دادگاه حکم داد که برش نسل دوم تمایزی بر اساس منشاء ملی ایجاد می‌کند؛ زیرا با افرادی که در بدو تولد کانادایی هستند رفتار می‌کند زیرا آنها در کانادا متولد شده اند با کانادایی‌هایی که تابعیت خود را از طریق تولد در خارج از کانادا دریافت کرده‌اند.  .

دولت کانادا این گزینه را داشت که به این حکم اعتراض کند، اما به این دلیل که موافقت کرد که قانون فعلی عواقب «غیرقابل قبول» برای کانادایی‌هایی که فرزندانشان در خارج از این کشور به دنیا آمده‌اند، دارد، تصمیم به تجدیدنظر خواهی نکرد.

 نحوه دریافت شهروندی کانادا

 نحوه دریافت شهروندی کانادا

بر اساس قوانین فعلی، دولت کانادا برای تایید وضعیت شهروندی متولدین خارج از کشور، گواهی شهروندی کانادا را الزامی می‌کند.

افراد واجد شرایط می‌توانند در هر مقطعی از زندگی خود برای گواهی شهروندی کانادا درخواست دهند. فرقی نمی‌کند که والدین کانادایی آنها زنده باشند یا فوت کرده باشند.

متقاضیان باید ثابت کنند که حداقل یکی از والدین بیولوژیکی یا قانونی آن‌ها در زمان تولد آنها (متقاضی) شهروند کانادا بوده است.

پس از اینکه پناهندگان مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) درخواستی را دریافت کردند، «تأییدیه دریافت» را صادر می‌کنند و درخواست را پردازش می‌کنند.

بر اساس آخرین داده‌های زمان پردازش موجود، برای متقاضیان در کانادا و آمریکا ممکن است تا سه ماه و برای متقاضیان سایر کشورها بیشتر طول بکشد.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

منبع: cicnews.com

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها