موانع اخذ شهروندی کانادا

35
موانع اخذ شهروندی کانادا

منبع: cicnews.com

هدف بسیاری از ایرانیان از مهاجرت به کانادا دریافت شهروندی و پاسپورت کاناداست. زیرا این کشور نسبت به سایر کشورها، در زمان سریع‌تر و شرایط آسان‌تر به مهاجران امکان شهروند شدن را می‌دهد. با این وجود موانع اخذ شهروندی کانادا که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم، ممکن است مسیر دریافت شهروندی را پیچیده کنند.

دریافت شهروندی کانادا

دریافت تابعیت کانادایی مزایای فراوانی دارد، از جمله امکان زندگی دائمی در یکی از کشورهای پیشرفته جهان، مشارکت در فرآیندهای دموکراتیک مانند انتخابات و داشتن یکی از قوی‌ترین گذرنامه‌های جهان.

کانادا با هدف استقبال از ۵۰۰,۰۰۰ مقیم دائم جدید در سال‌های ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶، بیشترین تعداد مهاجر در تاریخ خود را خواهد پذیرفت. با توجه به آمار، بیش از ۸۵٪ از مقیمان دائم به شهروند کانادا تبدیل می‌شوند؛ زیرا کانادا یکی از بازترین سیاست‌های شهروندی در جهان را داراست.

بر اساس آمار ارائه شده توسط اداره مهاجرت کانادا (IRCC)، در سال ۲۰۲۳، بیش از ۳۵۴,۰۰۰ نفر در طی بیش از ۳,۰۰۰ مراسم شهروندی، به شهروندان کانادایی تبدیل شده‌اند.

موانع اخذ شهروندی کانادا - چه کسانی می‌توانند برای شهروندی کانادا اقدام کنند؟

چه کسانی می‌توانند برای شهروندی کانادا اقدام کنند؟

برای اینکه واجد شرایط درخواست شهروندی کانادا باشید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

  • مقیم دائم باشید.
  • شرایط حضور فیزیکی کانادا را برآورده کنید.
  • اظهارنامه مالیاتی خود را (در صورت لزوم) ارائه کنید.
  • قبولی در آزمون شهروندی کانادا (برای افراد بین ۱۸ تا ۵۴ سال)
  • اثبات توانایی زبانی (برای افراد بین ۱۸ تا ۵۴ سال)

اولین و مهم‌ترین گام، مقیم دائم بودن است تا بتوانید برای اخذ تابعیت کانادایی درخواست دهید. IRCC به یک مقیم دائم اجازه می‌دهد تا پس از سه سال (1095 روز) از پنج سال قبل از درخواست شهروندی، برای شهروندی کانادا درخواست دهد.

در صورت لزوم، شاید نیاز باشد حداقل برای سه سال از پنج سال گذشته قبل از درخواست تابعیت، مالیات خود را پرداخت کرده باشید و اسناد آن را ارائه دهید.

اگر در زمان امضای درخواست بین ۱۸ تا ۵۴ سال سن دارید، باید در آزمون شهروندی که ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و شامل سوالات چندگزینه‌ای و درست/غلط است، شرکت کنید. این آزمون را می‌توان به زبان انگلیسی یا فرانسوی انجام داد.

همچنین افراد در این رده سنی باید مهارت‌های زبانی خود را در سطح ۴ یا بالاتر از استانداردهای زبان کانادا (CLB) نشان دهند.

موانع اخذ شهروندی کانادا -

موانع اخذ شهروندی کانادا

چندین موقعیت خاص می‌تواند مانع از این شود که واجد شرایط دریافت شهروندی کانادا باشید. طبق اطلاعات ارائه شده توسط IRCC، شما ممکن است از دریافت شهروندی کانادا محروم شوید اگر:

در حال گذراندن یک دوره حبس هستید یا آزادی مشروط دارید و یا تحت نظارت هستید.

در خارج از کانادا دوران محکومیت خود را سپری می‌کنید.

شما متهم هستید، یا در حال محاکمه یا درگیر درخواست تجدید نظر برای یک جرم تحت قانون شهروندی هستید و یا یک جرم قابل مجازات در کانادا که در خارج از کانادا انجام شده است.

تحت دستور اخراج قرار دارید (کانادا از شما خواسته است که کشور را ترک کنید.)

در حال تحقیقات، محاکمه، یا فرآیند تجدیدنظر برای اتهام جنگی یا جنایت علیه بشریت هستید.

درخواست شهروندی شما در ۵ سال گذشته به دلیل ارائه اطلاعات غلط رد شده است.

شهروندی کانادای شما طی ۱۰ سال گذشته به دلیل کلاهبرداری لغو شده است.

اگر از ۱۱ ژوئن ۲۰۱۵ به بعد، در کانادا به جرم قابل تفهیم یا جرم تحت قانون شهروندی محکوم شده‌اید و این محکومیت در ۴ سال قبل از ارائه درخواست شما رخ داده باشد.

اگر در طول ۴ سال قبل از ارائه درخواست ، خارج از کانادا به ارتکاب به جرمی محکوم شده‌اید. حتی اگر بخشوده شده یا عفو شده باشید و حتی بدون توجه به زمان ارائه درخواست.

اگر به عنوان مقیم دائم به جرم‌هایی نظیر تروریسم، خیانت یا جاسوسی محکوم شده‌اید.

به عنوان عضوی از نیروهای مسلح یک کشور یا قلمرو، یا یک گروه مسلح سازمان یافته که در درگیری مسلحانه با کانادا است، خدمت کرده‌اید.

موانع اخذ شهروندی کانادا - دستیابی به شهروندی کانادا

دستیابی به شهروندی کانادا

دریافت تابعیت کانادایی، دروازه‌ای به سمت فرصت‌های بی‌شمار است که از شرکت در انتخابات گرفته تا بهره‌مندی از یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا را شامل می‌شود. با این وجود، راهی که به سوی شهروندی منتهی می‌شود، چالش‌هایی دارد، از جمله نیاز به حضور فیزیکی، ارائه اظهارنامه مالیاتی، گذراندن آزمون شهروندی و اثبات توانایی‌های زبانی.

کسانی که شرایط لازم را دارند و استانداردهای مورد نیاز را برآورده می‌کنند، می‌توانند به رویای شهروند شدن در کانادا نزدیک‌تر شوند. اما وجود سوابق کیفری، پرونده‌های جرمی باز و دستورهای اخراج ممکن است فرد را از رسیدن به تابعیت کانادایی باز دارد. این شرایط، اهمیت آشنایی کامل با فرآیندهای قانونی و مقررات را برای متقاضیان، تا بتوانند به نحو احسن خود را برای اخذ تابعیت آماده کنند، نشان می‌دهد.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها