تاثیر سایر دپارتمان‌ها در فرآیند دریافت ویزای کانادا

34
تاثیر سایر دپارتمان‌ها در فرآیند دریافت ویزای کانادا

منبع: cicnews.com

دریافت ویزای کانادا تصمیمی نیست که تنها اداره مهاجرت مسؤل آن باشد؛ بلکه دپارتمان‌ها و سازمان‌های دیگر کشور نیز در صدور یک ویزا دخیل هستند. در این مقاله به نحوه تعامل اداره مهاجرت کانادا با دپارتمان‌های دیگر در فرآیند بررسی درخواست‌های ویزا می‌پردازیم.

تاثیر سایر دپارتمان‌ها در فرآیند دریافت ویزای کانادا

اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا  (IRCC)، به عنوان مسؤل اجرای قوانین و ضوابط موجود در قانون حمایت از مهاجرت و پناهندگی (IRPA)، وظایفی را بر عهده دارد.

وزیر مهاجرت کانادا و وزیر امنیت عمومی که همچنین رئیس آژانس خدمات مرزی کانادا نیز هست، مسئولیت‌های مشترکی در امور مهاجرت دارند. به این معنا که این دو دپارتمان به طور منظم در ارتباط هستند و هر دو در فرآیند مهاجرت نقش ایفا می‌کنند.

قانون IRPA، تقریبا شامل تمامی جوانب سیستم مهاجرتی کانادا می‌شود، از جمله چگونگی ارائه درخواست‌ها، الزامات برنامه‌ها و طراحی سیاست‌هایی که به تقویت اقتصاد کانادا، همراهی خانواده‌ها و حفاظت از امنیت ملی کمک می‌کنند.

در این میان، دپارتمان‌های دیگر نیز در فرآیند بررسی یا تکمیل درخواست‌های مهاجرتی نقش دارند. به عنوان مثال، اداره توسعه اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) در برنامه نیروی کار خارجی موقت  (TFWP)، نقش کلیدی ایفا می‌کند.

دریافت ویزای کانادا- نقش IRCC در مهاجرت به عنوان مهم‌ترین دپارتمان دولتی

نقش IRCC در مهاجرت به عنوان مهم‌ترین دپارتمان دولتی

IRCC  به عنوان مهم‌ترین دپارتمان دولتی، در ارزیابی درخواست‌های مهاجرت نقش اصلی را بازی می‌کند. این دپارتمان اطمینان حاصل می‌کند که متقاضیان شرایط لازم برای برنامه‌های انتخابی خود را دارند و درخواست‌ها به صورت دقیق و صادقانه تکمیل شده‌اند. همچنین، IRCC  هدف‌های سالانه مهاجرتی را برای پذیرش مهاجران جدید تعیین می‌کند و فرآیندهای تسهیل درخواست‌ها برای مهاجرت اقتصادی، حمایت خانوادگی و متقاضیان پناهندگی را پیش می‌برد. این دپارتمان همچنین مسئولیت اعطای شهروندی و صدور اسناد سفر، مانند گذرنامه‌ها را بر عهده دارد.

سازمان خدمات مرزی کانادا

قوانین مطرح شده در IRPA، شامل مقررات مربوط به عدم پذیرش و حفظ امنیت ملی می‌شود. CBSA وظیفه اجرایی مرتبط با مهاجرت را دارد که شامل تصمیم‌گیری در مورد پذیرش متقاضیان در نقطه ورود به کانادا می‌شود. برای انجام این وظیفه، CBSA باید به طور نزدیک با IRCC همکاری کند. به این معنا که، گرچه IRCC یک درخواست را تایید می‌کند، اما نهایتا CBSA  تصمیم می‌گیرد که اجازه ورود به تازه‌واردان را صادر کند.

به این معنی است که CBSA بررسی می‌کند آیا ورود یک فرد جدید خطری برای امنیت کانادا محسوب می‌شود یا خیر. آنها با انجام تحقیقات درباره پیشینه متقاضیان، که شامل بررسی سوابق کیفری می‌شود، به این سؤال پاسخ می‌دهند. اگر متوجه شوند فردی در گذشته جرمی مرتکب شده است، ممکن است او را به عنوان فردی غیرقابل پذیرش شناسایی کنند و اجازه‌ی ورود به کانادا به او داده نشود. این موضوع می‌تواند تحت تاثیر جرایم جدی یا حتی اتهاماتی مانند رانندگی در حالت مستی باشد.

همچنین این دپارتمان در صورت نیاز، مجوزهای امنیتی را صادر می‌کند. IRCC هیچ کنترلی بر زمان بررسی درخواست‌هایی که توسط CBSA برای اخذ مجوز امنیتی انجام می‌شود، ندارد و این مسئله می‌تواند باعث تاخیر در فرآیند نیز شود. در مقاله رفع ریجکتی ویزای کانادا به طور مفصل به مواردی که منجر به ریجکتی و راه حل آن‌ها پرداخته‌ایم.

دریافت ویزای کانادا - سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا

سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا

سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) مسئولیت دارد تا گواهی ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) را برای برنامه نیروی کار خارجی موقت (TFWP) صادر کند. گاهی اوقات، کارفرمایان کانادایی به دلیل عدم دسترسی به نیروی کار ماهر داخلی برای یک موقعیت شغلی، به استخدام نیروی کار خارجی موقت (TFWs) اقدام می‌کنند.

در این راستا، آنها ملزم به ارائه LMIA به ESDC هستند که تعیین می‌کند آیا جذب  نیروی کار خارجی برای آن شغل، تأثیر مثبت، منفی یا خنثی بر اقتصاد کانادا خواهد داشت یا خیر. اگر ESDC به نتیجه‌گیری مثبت یا خنثی برسد، به کارفرمایان اجازه داده می‌شود نیروی مورد نظر خود را استخدام کنند.

سپس، متقاضی مهاجرت کاری به کانادا، باید یک نسخه از LMIA را از کارفرما دریافت کرده و آن را به همراه درخواست ویزای کار خود به IRCC ارائه دهد. زمان بررسی یک LMIA، بسته به بخش مربوطه، می‌تواند بین ۹ تا ۵۷ روز متغیر باشد. این مدت زمان بررسی به زمان استاندارد IRCC برای پردازش یک درخواست ویزای کار اضافه می‌شود.

نحوه تعامل اداره مهاجرت کانادا با دپارتمان‌های دیگر

بر اساس گزارش اخیر نیل ییتس، معاون سابق وزیر مهاجرت، رابطه بین IRCC و سایر دپارتمان‌های دولتی بیش از اندازه پیچیده است.

گزارش می‌گوید: «به نظر می‌رسد تقسیم فعلی مسئولیت‌ها و پاسخگویی‌ها کارآمد نیست، مسئله‌ای که از زمان تأسیس CBSA وجود داشته و توسط معاونین وزیران پیشین نیز مطرح شده است.» این مسئله به ایجاد اختلافات بی‌فایده بین IRCC و CBSA منجر شده و خطر کاهش کارایی هر دو سازمان را به دنبال دارد.» او پیشنهاد کرد که بررسی تقسیم مسئولیت‌ها بین IRCC و CBSA تحت IRPA صورت گیرد تا به «راحت‌تر شدن و ساده‌سازی نقش‌ها و پاسخگویی‌ها» کمک شود.

پس از انتشار گزارش، IRCC  استراتژی‌هایی را برای ساده‌سازی عملکردهای خود به منظور ارائه خدمات بهتر به مشتریان عرضه کرده است. از جمله برنامه‌های اصلی، بازنگری و به‌روزرسانی IRPA است تا نیازهای فعلی مهاجرتی را بهتر منعکس کند. این استراتژی‌ها ممکن است به تغییر وظایف دپارتمان‌های مختلف تحت IRPA منجر شود.

دریافت ویزای کانادا - بهبود ارتباطات بین IRCC و دپارتمان‌های دولتی در مسیر مهاجرت

بهبود ارتباطات بین IRCC و دپارتمان‌های دولتی در مسیر مهاجرت

در این مقاله، به بررسی تعامل اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) با دپارتمان‌های دولتی دیگری چون سازمان خدمات مرزی کانادا (CBSA) و اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) پرداختیم. این همکاری‌ها نه تنها بر سرعت و کیفیت فرآیند مهاجرت تأثیر مستقیم دارند بلکه بر کارآمدی و اثربخشی کلی سیستم مهاجرت کانادا نیز اثرگذار هستند.

البته پیچیدگی‌های موجود در این روابط می‌توانند کارایی سازمان‌ها را کاهش دهند، اما با انجام بررسی‌ها و بهینه‌سازی‌های لازم بر روی مسئولیت‌ها و وظایف، فرصت‌هایی برای بهبود عملکرد و افزایش رضایت متقاضیان وجود دارد. IRCC با برنامه‌ریزی برای به‌روزسازی قوانین و مقررات، گام مهمی در جهت ساده‌سازی و روان‌سازی فرایندهای مرتبط با مهاجرت برداشته است که می‌تواند روند مهاجرت را بیش از پیش تسهیل بخشد.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها