پلاک ماشین در انتاریو

6
پلاک ماشین در انتاریو

استان انتاریو کانادا، ابتدا ساکنان خود را ملزم کرد تا وسایل نقلیه موتوری خود را در سال 1903 ثبت‌نام کنند. ثبت‌نام‌کنندگان تا سال 1911، زمانی که استان شروع به صدور پلاک کرد، پلاک‌های خود را برای نمایش ارائه کردند. پلاک‌ها در حال حاضر توسط وزارت حمل‌و‌نقل انتاریو (MTO) صادر می‌شود.

محل پلاک‌ها توسط قانون ترافیک بزرگراه و مقررات 628 تحت این قانون مشخص شده است. نماد تاج به نمایندگی از تاج کانادا از سال 1937، زمانی که برای اولین بار برای بزرگداشت تاجگذاری پادشاه جورج ششم و ملکه الیزابت استفاده شد، در تمام پلاک‌های انتاریو ظاهر شده است. پلاک‌های ماشین در انتاریو از تاریخ خرید به مدت ۵ سال دارای تضمین کیفیت هستند.

در انتاریو پلاک‌های معیوب را به صورت رایگان تعویض می‌کنند و پس از پایان این دوره، هزینه تعویض پلاک‌ها مبلغ ۵۹ دلار خواهد بود. در انتاریو فقط داشتن پلاک برای رانندگی کافی نیست؛ بلکه باید یک برچسب معتبر روی مجوز وجود داشته باشد که این برچسب برای یک یا دو سال اعتبار دارد. مواقعی هم که افراد فقط به یک برچسب پلاک موقت نیاز دارند، با اعتبار ۱۰ روزه به مبلغ ۱۵ دلار وجود دارد.

انواع پلاک ماشین در انتاریو

انواع پلاک ماشین در انتاریو

از پلاک‌های ماشین در سراسر جهان به‌عنوان جز اصلی برای ثبت و شناسایی خودروها استفاده می‌شوند که این پلاک‌ها از الگوها و کدگذاری‌های منحصر به فردی برخوردار هستند. این الگو‌ها بر اساس استان یا منطقه‌ای که خودرو در آن ثبت شده است، تعیین می‌شوند. در استان انتاریو پلاک‌ها با یک حرف و سپس چند رقم عددی نشان داده می‌شوند که این اعداد تعداد ماشین‌هایی را که در استان ثبت شده‌اند، مشخص می‌کند. همچنین پلاک‌های خودرو در انتاریو در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی ارائه می‌شوند که به شرح زیر می‌باشد:

  • پلاک‌های جدید با زمینه آبی تیره و نوشته‌های سفید با شعار Grow A place to که از سال ۲۰۱۹ معرفی شده‌اند.
  • پلاک‌های سنتی با زمینه سفید و نوشته‌های آبی با شعارYours to Discover .
  • پلاک‌های با زمینه سبز که برای خودروهای برقی باGV مخفف کلمات Green Vehicle شروع می‌شوند.
  • پلاک‌های قرمز برای استفاده‌های دیپلماتیک.
  • پلاک‌های سفید با نوشته مشکی نشان‌دهنده خودروهای تجاری است. این پلاک‌ها به نظم‌دهی و بهره‌وری از خودروهای تجاری در محیط‌های شهری کمک می‌کند.

اما توضیح بیشتر اینکه در انتاریو دو نوع پلاک وجود دارد: نوع اول پلاک سفید با نوشته‌های آبی که تصویر کوچکی از تاج ملکه الیزابت در بین ارقام آن دیده می‌شود و نوع دوم مربوط به خودروهای الکتریکی است که زمینه سفید دارند و ارقام و حروف انتخابی صاحب خودرو به رنگ سبز و با تصویر کوچکی از گل سوسن نمایان می‌شود. انتخاب پلاک بسته به نوع استفاده و ضروریات خودرو تعیین می‌شود.

تمدید پلاک ماشین در انتاریو

تمدید پلاک ماشین در انتاریو

رانندگان در انتاریو از نظر قانونی باید هر یک یا دو سال یکبار بدون هیچ هزینه‌ای پلاک خودروی خود را تمدید کنند. این تمدید اعتبار بیمه خودروی آن‌ها هم است. انتاریو در سال 2021  هزینه تمدید پلاک خودرو را لغو کرد. با حذف این هزینه‌ها، تعداد پلاک‌های ثبت‌نشده در استان افزایش یافت. این حذف هزینه تمدید پلاک خودرو از وعده‌های انتخاباتی داگ فورد بود. این طرح از اواخر مارچ ۲۰۲۲ اجرایی شده است.

البته قابل ذکر است که فقط هزینه تمدید پلاک خودرو برداشته شده ولی قانون تمدید پلاک برای رانندگان انتاریویی همچنان هست. اما طبق آمار ارائه شده با حذف این طرح خیلی از رانندگان تمدید پلاک خودروی خود را فراموش کرده‌اند و همچنین تعداد پلاک‌های منقضی‌شده افزایش داشته است.

داگ فورد نخست وزیر انتاریو می‌گوید: «این دولت تصمیم دارد تمدید سالانه پلاک خودرو به‌طور خودکار انجام شود. این تمدید خودکار فقط برای رانندگانی اعمال می‌شود که سوابق رانندگی آن‌ها خوب است؛ یعنی هیچ جریمه معوقه‌ای ندارند. افرادی که بلیط پارکینگ و یا قبض عوارضی پرداخت‌ نشده دارند، باید این کار را به صورت دستی انجام دهند.»

انتقال پلاک ماشین در انتاریو

انتقال پلاک ماشین در انتاریو

در انتاریو استثناهایی در مورد انتقال پلاک بین افراد وجود دارد که به شرح زیر می‌باشد:

  • بین همسران
  • والدین و فرزندان
  • پدربزرگ مادربزرگ و نوه‌ها
  • بین خواهر و برادر

این کار به‌طور خاص با تیم حقوقی و از طریق وزارت حمل‌و‌نقل انجام می‌شود که هر دو طرف باید قرارداد امضا کنند و گیرنده پلاک باید مسئولیت هرگونه جریمه و تخلفی که پس از عقد قرارداد در مورد پلاک دریافتی اعمال می‌شود را قبول کند.

چه پلاک‌هایی توسط انتاریو رد می‌شوند؟

در انتاریو رانندگان می‌توانند پلاک‌های سفارشی دریافت کنند که با استفاده از این پلاک‌ها راننده شخصیت خود را در جاده نشان می‌دهد؛ ولی اگر این پلاک‌های سفارشی مشکلات خوانایی، تکراری‌بودن و یا توهین‌آمیز داشته باشند، مورد پذیرش قرار نمی‌گیرند. هزینه دریافت یک پلاک سفارشی با ۲ تا ۸ کاراکتر ۳۱۰ دلار و پلاک با ۲ تا ۶ کاراکتر همراه با طرح‌های گرافیکی ۳۳۶/۴۰ دلار است.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها