بررسی امکان سفر قبل از دریافت کارت اقامت دائم کانادا

104
اقامت دائم کانادا

منبع: cicnews.com

فردی که برای اقامت دائم کانادا درخواست داده و تاییدیه اقامت دائم را نیز دریافت کرده است، برای تکمیل کامل فرآیند تبدیل شدن به یک مقیم دائم تایید شده در کانادا، همچنان ملزم به حضور در کانادا و دریافت کارت اقامت دائم است.

دریافت اقامت دائم می‌تواند به دو صورت انجام شود. اول اینکه طبق روش مهاجرت به کانادا، دریافت اقامت دائم در پروسه مهاجرت انجام می‌شود و یا پس از ورود به کانادا، باید مراحل دریافت اقامت دائم را طی کنند و آن را دریافت کنند.

در هر دو مورد (به خصوص در مورد دوم) ممکن است امکان خروج از کانادا وجود داشته باشد. اما این روند پیچیدگی قانونی دارد که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

کارت PR کانادا

کارت اقامت دائم کانادا (PR) چیست؟

کارت PR یک مدرک شناسایی است که توسط اداره مهاجرت کانادا صادر می‌شود. این سند به عنوان یک سند تایید وضعیت در کانادا استفاده می‌شود و در سال 2002 به عنوان جایگزینی برای اسناد هویتی چاپی ایجاد شد. هنگامی که درخواست دریافت اقامت دائم کانادا تایید شود، متقاضی می‌تواند با دریافت کارت اقامت دائم، رفت و آمد آزادانه به کانادا داشته باشد.

توجه داشته باشید؛ اولین باری که یک مقیم دائم جدید وارد کانادا می‌شود؛ از طریق روش‌های مهاجرتی مانند اکسپرس انتری که اقامت دائم را همان ابتدا به مهاجر ارائه می‌کند، نیازی به کارت PR خود نخواهد داشت. اما در عوض ویزای PR آنها (اگر پاسپورت آنها از کشوری باشد که برای سفر به کانادا نیار به ویزا دارد.)، گذرنامه معتبر، تاییده اقامت دائم (COPR) و نتیجه آزمایش پزشکی معتبر مورد نیاز است .

فردی که اقامت دائم او مورد تایید واقع شده است، هنگام ورود به کانادا به کارت PR نیاز ندارد. این کارت از طریق پست، به آدرسی که از او موجود است، ارسال می‌شود. این آدرس را می‌توان هنگام ورود به افسر مرزی ارائه داد و یا ظرف 180 روز پس از ورود و ساکن شدن در کانادا به اداره مهاجرت گزارش داده شود.

حتما بخوانید: اکسپرس انتری چیست

کارت PR

در صورت نیاز به سفر قبل از دریافت کارت PR چه باید کرد؟

لازم به ذکر است که دولت کانادا کارت‌های PR را به آدرس‌های خارج از کانادا ارسال نخواهد کرد. علاوه بر این اشخاص ثالث مجاز به پذیرش کارت PR از طرف یک مقیم دائم نیستند. به این دلایل یک مقیم دائم جدید در خارج از کانادا بدون کارت PR معتبر، باید برای گواهی سفر اقامت دائم (PRTD) درخواست دهد.

PRTD یک گواهی مسافرتی است (معمولا فقط برای یک بار استفاده معتبر است.) که مقیمان دائم می‌توانند برای ورود مجدد به کانادا از آن استفاده کنند. تازه واردان می‌توانند از این گواهی، طبق شرایط زیر استفاده کنند :

  • مقیم دائم باشند.
  • کارت PR معتبری ندارند که وضعیت آنها را نشان دهد.
  • خارج از کانادا هستند.
  • از طریق هوایی، قایق، اتوبوس و یا قطار به کانادا بازخواهند گشت.

قابل ذکر است که اگر یک مقیم دائم جدید از طریق وسیله نقلیه شخصی به کانادا بازگردد، مدارک قابل قبول دیگری وجود دارد که می‌تواند برای اثبات هویت و وضعیت خود از آنها استفاده کند .

نحوه درخواست PRTD

این گواهی فقط برای خارج کانادا قابل استفاده است. برای درخواست PRTD، مقیمان دائمی جدید باید تمامی مدارک و فرم‌های مورد نیاز را تکمیل و جمع‌آوری کنند. هزینه‌های مربوط به درخواست نیز وجود دارد که باید به صورت آنلاین پرداخت شود .

بسته به اینکه ساکنان دائم از کجا درخواست می‌دهند، ممکن است نتوانند درخواست کاغذی ارسال کنند . در چنین مواردی متقاضیان می‌توانند درخواست آنلاین را انتخاب کنند. آن‌ها باید درخواست خود و کلیه مدارک مورد نیاز را از طریق پورتال اقامت دائم ارسال کنند. در صورت انتخاب درخواست کاغذی، ساکنان دائم باید درخواست ویزا (VAC) ارسال کنند. هر دو روش درخواست در سرعت دریافت PRTD تاثیرگذارند .

پس از ارسال درخواست، مقیم دائم ممکن است ملزم شود در مصاحبه با یک نماینده VAC قبل از نهایی شدن تصمیم در مورد درخواست، شرکت کند.

پردازش فوری کارت PR

شرایط ارسال درخواست پردازش فوری کارت PR

اگر یک مقیم دائم، قبل از دریافت کارت PR، مجبور به خروج از کانادا شود، می‌تواند درخواست پردازش فوری کارت PR خود را ارسال کند. اگر متقاضی مجبور به سفر به یکی از دلایل زیر، طی سه ماه آینده باشد، می‌تواند درخواست پردازش فوری را ارسال کند.

  • یک فرصت شغلی
  • بیماری جدی متقاضی
  • مرگ یکی از اعضای خانواده
  • کارهای مرتبط با شغل فعلی
  • بیماری جدی یکی از اعضای خانواده

نکته مهم: حتی اگر یک مقیم دائم واجد شرایط پردازش فوری کارت PR خود باشد، باز هم تضمینی برای دریافت به موقع کارت PR وجود ندارد. به طور کلی، درخواست کارت PR در مدت زمان کمتر از 3 هفته قابل پردازش نیست. همچنین دولت کانادا توصیه می‌کند 9 ماه قبل از پایان اعتبار کارت PR، برای تمدید آن اقدام کنید.

نظر نهایی

دریافت کارت PR یا اقامت دائم کانادا، امکان زندگی در این کشور را بسیار راحت‌تر می‌کند. زیرا فرد دارنده کارت PR می‌تواند آزادانه به کانادا رفت و آمد کند و شرایط شغلی راحت‌تری نیز نسبت به مقیم موقت داشته باشد. همچنین داشتن اقامت دائم کانادا، مسیر دریافت شهروندی کانادا را هموار می‌کند که پاسپورت کانادا را برای فرد به همراه دارد.

حتما بخوانید: ویزای استارتاپ کانادا

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها