مقایسه آزمون‌های زبان مورد تایید IRCC

63
مقایسه آزمون‌های زبان مورد تایید IRCC

منبع: cicnews.com

مهاجرت به کانادا، سرزمینی با فرصت‌های بی شمار، گامی مهم در زندگی هر فرد است. در این مسیر، اثبات مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان‌های رسمی این کشور، نقشی کلیدی ایفا می‌کند. اداره مهاجرت کانادا (IRCC) برای ارزیابی این مهارت، متقاضیان را به شرکت در آزمون‌های زبان معتبر ملزم می‌کند.

انتخاب آزمون مناسب، اولین قدم در این مسیر است. در این مقاله، به بررسی انواع آزمون‌های زبان مورد تایید IRCC، نمره‌ی مورد نیاز برای برنامه‌های مختلف مهاجرتی و نکاتی برای انتخاب آزمون مناسب خواهیم پرداخت. با عبور از این دروازه‌ی زبانی، به رویای خود برای زندگی در کانادا نزدیک‌تر خواهید شد.

مقایسه آزمون‌های زبان مورد تایید IRCC

در تاریخ 30 ژانویه، IRCC اعلام کرد که از این پس آزمون انگلیسی پیرسون (PTE) را برای همه برنامه‌های مهاجرتی که به آزمون زبان نیاز دارند، به جز برنامه جریان دانشجویی، می‌پذیرد.

آزمون PTE Core سومین گزینه برای آزمون زبان انگلیسی است که داوطلبان می‌توانند برای درخواست ویزای کانادا، در آن شرکت کنند. دو آزمون دیگر، آزمون عمومی CELPIP (انگلیسی) و آزمون عمومی آیلتس (انگلیسی) هستند.

 همچنین دو آزمون وجود دارد که داوطلبان می‌توانند از آنها برای به دست آوردن نمره معیار زبان کانادایی (CLB) خود در زبان فرانسوی استفاده کنند:

TEF Canada: Test d’évaluation de français

 TCF Canada: Test de connaissance du français

 همه آزمون‌های زبان مورد تایید IRCC از سیستم نمره دهی متفاوتی استفاده می‌کنند که نمره‌ای معادل CLB می‌دهد.

 مقایسه آزمون‌های زبان مورد تایید IRCC- معیار زبان اداره مهاجرت کانادا چیست؟

معیار زبان اداره مهاجرت کانادا چیست؟

آزمون CLB یک آزمون زبان است که اداره مهاجرت کانادا (IRCC) برای ارزیابی توانایی‌های زبانی داوطلبان در برنامه‌های مهاجرت نیروی کار ماهر استفاده می‌کند. این آزمون در برنامه‌هایی کاربرد دارد که توسط اکسپرس انتری، برنامه نامزد استانی (PNP) و سایر برنامه‌های نیروی کار ماهر مانند برنامه مهاجرت آتلانتیک (AIP) مدیریت می‌شوند.
این نمره CLB با ارزیابی مهارت خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن متقاضی به زبان انگلیسی یا فرانسوی تعیین می‌شود. حداقل نمره CLB که یک نامزد برای واجد شرایط شدن برای مهاجرت به کانادا نیاز دارد، در برنامه‌های مختلف مهاجرتی، متفاوت است.

مقایسه آزمون‌های زبان مورد تایید IRCC- مقایسه سه آزمون زبان انگلیسی

مقایسه سه آزمون زبان انگلیسی

در ادامه سه آزمون زبان انگلیسی مورد تایید اداره مهاجرت کانادا را مقایسه می‌کنیم.

 آزمون PTE

آزمون جدید انگلیسی Pearson (Core) شامل چهار ماژول اصلی است: صحبت کردن، نوشتن، خواندن و گوش دادن که به صورت آنلاین و کامپیوتری انجام می‌شود. آزمون‌ها در مقیاس 0-90 نمره گذاری می‌شوند که 90 بالاترین امتیاز ممکن است. برای گرفتن نمره CLB 7 در آزمون PTE باید در چهار مهارت اصلی، نمره‌های زیر را دریافت کنید:

  •  60-68 برای خواندن
  • 69-78 برای نوشتن
  • 60-70 در گوش دادن
  • 68-75 در صحبت کردن

مدت زمان این آزمون حدود 2 ساعت است و به صورت جهانی، در نزدیک به 500 مکان برگزار می‌شود. هزینه آن نیز حدود 340 دلار کاناداست.

آزمون CELPIP

برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادا (CELPIP) امتیازهایی را در چهار دسته ارائه می‌دهد که از نظر عددی با سطوح معیار CLB IRCC مطابقت دارد و تبدیل امتیاز را ساده می‌کند. این آزمون تقریباً سه ساعت طول می‌کشد و به طور کلی 300 دلار کانادا هزینه دارد. در 23 کشور جهان می‌توان در این آزمون شرکت کرد.

آیلتس

سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) داوطلبان را در چهار مهارت اصلی مورد نیاز برای کسب نمره CLB آزمایش می‌کند. نتیجه آزمون به صورت یک امتیاز کلی که میانگین امتیازها در چهار مهارت مورد نظر است، اعلام می‌شود. اگر برنامه مهاجرتی شما به CLB 7 نیاز دارد، باید حداقل نمره آیلتس شما در هر چهار مهارت، 6 باشد.
آزمون آیلتس تقریباً دو ساعت و 45 دقیقه طول می‌کشد و در یک روز انجام می‌شود که هزینه آن تقریبا 300 دلار کاناداست. داوطلبان می‌توانند به صورت کامپیوتری یا کاغذی در آزمون شرکت کنند.

شرایط CLB مقایسه آزمون‌های زبان مورد تایید IRCC-برای اکسپرس انتری

شرایط CLB برای اکسپرس انتری

سه برنامه مهاجرت اقتصادی تحت سیستم مدیریت درخواست اکسپرس انتری کانادا قرار دارند: برنامه نیروی کار متخصص فدرال (FSWP)، برنامه نیروی فنی ماهر فدرال (FSTP) و کلاس تجربه کانادایی (CEC).

کانادا انتظار دارد 110770 داوطلب اکسپرس انتری را در سال 2024 بپذیرد و این تعداد در هر دو سال 2025 و 2026 به 117500 خواهد رسید. داوطلبان در هر سه برنامه برای واجد شرایط بودن در اکسپرس انتری به حداقل نمره CLB نیاز دارند، اما برای هر برنامه کمی متفاوت است.

  • متقاضیان مهاجرت از طریق FSWP باید حداقل CLB 7 در هر یک از چهار دسته را کسب کنند.
  • افرادی که تحت برنامه CEC کانادا اقدام کرده‌اند، به CLB 7 نیز نیاز دارند، اما فقط در صورتی که شغل آنها تحت TEER 0 یا 1 طبقه بندی مشاغل ملی (NOC) باشد. اگر رتبه NOC TEER متقاضی CEC 2-3 باشد، CLB 5 حداقل نمره مورد تایید است.
  • داوطلبانی که برای اکسپرس انتری از طریق برنامه اسکیل ترید (FSTP) درخواست ویزا ارسال می‌کنند، حداقل به سطح CLB 5 برای صحبت کردن و شنیدن، و سطح 4 برای خواندن و نوشتن نیاز دارند.

آزمون زبان؛ الزام مهاجرت به کانادا

آزمون‌های زبان یکی از الزامات اصلی برای مهاجرت به کانادا هستند. اداره مهاجرت کانادا برای سنجش مهارت زبانی متقاضیان، پنج آزمون زبان را تایید می‌کند. هر کدام از این آزمون ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. انتخاب آزمون مناسب به برنامه مهاجرتی، سطح زبان و شرایط شخصی شما بستگی دارد. آزمون‌های زبان مورد تایید IRCC باید در دو سال گذشته (۲۴ ماه) انجام شده باشد.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها