آیا همراهی همسر یا پارتنر امتیاز CRS را افزایش می‌دهد؟

67
آیا همراهی همسر یا پارتنر امتیاز CRS را افزایش می‌دهد؟

اغلب مهاجرانی که از طریق مسیرهای مهاجرت اقتصادی کانادا درخواست می‌دهند، قصد دارند همسر یا پارتنر قانونی خود را به همراه بیاورند. سیستم مهاجرت کانادا نیز به این نیازها حساس است. داشتن یک همراه در درخواست مهاجرت شما می‌تواند بر امتیاز سیستم رتبه‌بندی جامعه‌تان (CRS) تاثیر بگذارد. در حالی که ممکن است در بعضی از موارد، وجود همسر یا پارتنر قانونی روی امتیازدهی CRS تاثیر منفی داشته باشد، به طور کلی وجود یک همراه در درخواست مهاجرت اثر مثبتی دارد.

در ادامه ما به تفکیک گروه‌های امتیاز A و B در CRS خواهیم پرداخت. همچنین به تأثیر همراه داشتن همسر یا پارتنر قانونی در درخواست ویزا روی امتیاز CRS نیز اشاره می‌کنیم.

توجه: حتی اگر همراه شما (متقاضی اصلی) نباشند، اطلاعات وابستگان—مانند همسر یا پارتنر قانونی—باید یک در درخواست برای مهاجرت به کانادا ثبت شود. (در این مورد آنها به عنوان «همسر یا پارتنر قانونی غیرهمراه» محسوب می‌شوند). علاوه بر این، مدارک مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی، معاینات پزشکی و گواهی عدم سوء سابقه باید برای همه افرادی که در درخواست حضور دارند، ارسال شوند.

با این حال، اگر همسر قانونیتان شما را به کانادا همراهی نکند، آنها بر امتیاز CRS شما تاثیری نخواهند داشت و شما به عنوان یک متقاضی مجرد شناخته خواهید شد.

دسته A؛ عوامل سرمایه انسانی

این بخش از CRS عواملی مانند: سن، سطح تحصیلات، تسلط به زبان رسمی (انگلیسی و فرانسوی) و تجربه کاری کانادایی را در نظر می‌گیرد. با به همراه داشتن همسر یا پارتنر قانونی همراه، متقاضیان می‌توانند حداکثر ۴۶۰ امتیاز برای تمام عوامل دریافت کنند. با پارتنر قانونی غیرهمراه، متقاضیان می‌توانند حداکثر ۵۰۰ امتیاز دریافت کنند.

سن

بالاترین امتیاز قابل دریافت برای سن در سیستم مهاجرت کانادا به افراد بین ۲۰ تا ۲۹ سال اختصاص دارد. در این مورد، داشتن همسر یا پارتنر معمولا بر امتیاز متقاضی تأثیر منفی دارد. متقاضیانی که همسرشان آن‌ها را در مهاجرت همراهی می‌کند، می‌توانند حداکثر ۱۰۰ امتیاز برای سن خود کسب کنند. کسانی که همسر غیر همراه دارند، حداکثر۱۱۰ امتیاز دریافت خواهند کرد.

سن بدون همسر یا شریک زندگی عرفی (حداکثر ۱۱۰ امتیاز) با همسر یا شریک زندگی عرفی (حداکثر ۱۰۰ امتیاز)
17 سال یا کمتر 0 0
18 سال 99 90
19 سال 105 95
20 تا 29 سال 110 100
30 سال 105 95
31 سال 99 90
32 سال 94 85
33 سال 88 80
34 سال 83 75
35 سال 77 70
36 سال 72 65
37 سال 66 60
38 سال 61 55
39 سال 55 50
40 سال 50 45
41 سال 39 35
42 سال 28 25
43 سال 17 15
44 سال 6 5
45 سال و بیشتر 0 0

تاثیر مثبت سطح تحصیلات بر CRS

سیستم CRS ارزش بالایی برای مدارک تحصیلی به ویژه در مقاطع بالا قائل است، به طوری که کاندیداها با ارتقای مدارک تحصیلی خود، امتیاز بیشتری دریافت می‌کنند. در این مورد نیز، داشتن همسر یا پارتنر قانونی همراه ممکن است میزان امتیازاتی که شما به عنوان متقاضی اصلی دریافت می‌کنید را کاهش دهد.

متقاضیانی که همراه با همسر خود هستند، می‌توانند حداکثر ۱۴۰ امتیاز برای تحصیلات خود کسب کنند، در حالی که متقاضیانی که همسر یا پارتنر قانونی غیرهمراه دارند، می‌توانند تا ۱۵۰ امتیاز به دست آورند.

سطح تحصیلات بدون همسر یا شریک زندگی عرفی (حداکثر ۱۵۰ امتیاز) با همسر یا شریک زندگی عرفی (حداکثر ۱۴۰ امتیاز)
کمتر از دیپلم متوسطه 0 0
دیپلم متوسطه فارغ التحصیلی دبیرستان 30 28
مدرک یکساله دیپلم یا گواهینامه از دانشگاه کالج مدرسه فنی یا موسسه دیگر 90 84
برنامه دوساله در دانشگاه کالج مدرسه فنی با موسسه دیگر 98 91
مدرک لیسانس یا برنامه سه ساله یا بیشتر در دانشگاه ،کالج مدرسه فنی با موسسه دیگر 120 112
دو یا چند گواهینامه دیپلم یا مدرک تحصیلی حداقل یکی از آنها باید برای برنامه ای سه ساله یا بیشتر باشد 128 119
مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک حرفهای لازم برای اشتغال در یک حرفه مجوزدار برای مدرک حرفه ای باید برنامه تحصیلی در رشته های پزشکی دامپزشکی دندانپزشکی بهداشت چشم ،حقوق کایروپراکتیک یا داروسازی باشد 135 126
مدرک دکترا (.Ph.D)             150 140

تسلط بر زبان‌های رسمی (زبان اول و دوم)

تسلط بر زبان‌های رسمی کانادا (انگلیسی و فرانسه) برای CRS اهمیت زیادی دارد. بنابراین، هرچه یک متقاضی بتواند توانایی بیشتری در هر یک از این زبان‌ها نشان دهد، امتیاز بیشتری به او تعلق می‌گیرد. همچنین به کسانی که در هر دو زبان انگلیسی و فرانسه مهارت دارند، امتیاز اضافی داده می‌شود.

در این زمینه نیز همراهی همسر یا پارتنر قانونیتان می‌تواند امتیاز CRS شما را کاهش دهد. متقاضیانی که یک همراه دارند، حداکثر ۳۲ امتیاز برای هر مهارت زبانی (خواندن، نوشتن، صحبت کردن و شنیدن) در زبان اول خود کسب می‌کنند، در حالی که کسانی که همسر یا پارتنر غیرهمراه دارند، حداکثر ۳۴ امتیاز برای هر مهارت به دست می‌آورند.

برای تسلط بر زبان دوم متقاضیان برای هر مهارت ۶ امتیاز کسب می‌کنند، اما کسانی که همسر همراه دارند، حداکثر در مجموع ۲۲ امتیاز دریافت می‌کنند—در حالی که کسانی که همسر یا پارتنر قانونی غیرهمراه دارند، می‌توانند حداکثر ۲۴ امتیاز کسب کنند.

در جدول‌های زیر می‌توانید نحوه امتیازدهی را مشاهده کنید.

سطح مهارت زبان رسمى – اولین زبان رسمی بدون همسر یا شریک زندگی عرفی (حداکثر ۱۳۶ امتیاز) با همسر یا شریک زندگی عرفی (حداکثر ۱۲۸ امتیاز)
کمتر از CLB 4 0 0
CLB 4 یا 5 6 6
CLB 6 9 8
CLB 7 17 16
CLB 8 23 22
CLB 9 31 29
CLB 10 یا بیشتر 34 32

 

سطح مهارت زبان رسمى – دومین زبان رسمی بدون همسر یا شریک زندگی عرفی (حداکثر ۲۴ امتیاز) با همسر یا شریک زندگی عرفی (حداکثر ۲۲ امتیاز)
کمتر از CLB 4 0 0
CLB 5 یا 6 1 1
CLB 7 یا 8 3 3
CLB 9 یا بیشتر 6 6

تجربه کار کانادایی

سیستم CRS برای تجربه کاری کانادایی (CEC) تا حداکثر پنج سال امتیاز می‌دهد. داشتن تجربه کار در کانادا، یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین موفقیت یک متقاضی در بازار کار کانادا است. همانند سایر عوامل سرمایه انسانی، داشتن یک همراه در درخواست می‌تواند امتیاز شما را در این مورد کاهش دهد. کسانی که قصد دارند همراه با همسر خود مهاجرت کنند، می‌توانند حداکثر ۷۰ امتیاز برای تجربه کاری خود کسب کنند. کسانی که پارتنر قانونی غیرهمراه دارند، می‌توانند تا ۸۰ امتیاز به دست آورند.

تجربه کاری در کانادا بدون همسر یا شریک زندگی عرفی (حداکثر ۸۰ امتیاز) با همسر یا شریک زندگی عرفی (حداکثر ۷۰ امتیاز)
هیچ یا کمتر از یک سال 0 0
1 سال 40 35
2 سال 53 46
3 سال 64 56
4 سال 72 63
5 سال یا بیشتر 80 70

چرا داشتن یک همسر یا پارتنر قانونی همراه در درخواست مهاجرت بر امتیاز CRS تأثیر منفی دارد؟

متقاضیانی که در درخواست خود یک همراه دارند، به دسته‌ای دیگر از امتیازات دسترسی دارند که کسانی که همراه ندارند، به این امتیازات دسترسی ندارند. متقاضیان دارای همراه می‌توانند امتیازات عوامل دسته B را دریافت کنند.

به همین دلیل، متقاضیان با یک همسر یا پارتنر قانونی همراه، امتیازات کمتری در دسته امتیازدهی عوامل سرمایه انسانی دریافت می‌کنند تا امتیازدهی به طور مساوی متعادل شود.

به زبان ساده، حداکثر تعداد امتیازات CRS که یک متقاضی مهاجرت می‌تواند برای دسته امتیازدهی A (عوامل سرمایه انسانی) و دسته امتیازدهی B (عوامل سرمایه انسانی همسر / پارتنر) به طور مشترک دریافت کند، ۵۰۰ است؛ چه در درخواست خود همسر قانونی داشته باشند یا نه.

با این حال، در حالی که ممکن است با یک همسر همراه یا غیرهمراه این حداکثر امتیاز را دریافت کنید، اگر شما یا همراهتان فاقد صلاحیت‌های لازم برای کسب امتیاز باشید، مجموع ۵۰۰ امتیاز را دریافت نخواهید کرد. در ادامه توضیح می‌دهیم که چگونه امتیاز یک متقاضی بر اساس عوامل سرمایه انسانی همراهش افزایش می‌یابد.

دسته B: عوامل همسر یا پارتنر قانونی

این بخش از CRS همان عوامل موجود در دسته A را در نظر می‌گیرد، اما برای همسر یا پارتنر قانونی همراهی که در درخواست مهاجرت متقاضی اصلی ثبت شده است.

سطح تحصیلات همسر/ پارتنر

متقاضیان می‌توانند حداکثر ۱۰ امتیاز برای سطح تحصیلات همراه خود دریافت کنند. به یاد داشته باشید که در دسته CRS A، متقاضیانی که همسر همراه داشتند فقط ۱۴۰ امتیاز برای تحصیلات خود در دسته A دریافت کرده بودند، در حالی که کسانی که همسر یا پارتنر همراه نداشتند حداکثر ۱۵۰ امتیاز گرفتند. این ۱۰ امتیاز، تفاوت را جبران می‌کند.

سطح تحصیلات با همسر یا شریک زندگی عرفی (حداکثر ۱۰ امتیاز)
کمتر از دیپلم متوسطه 0
دیپلم متوسطه فارغ التحصیلی دبیرستان 2
مدرک یکساله دیپلم یا گواهینامه از دانشگاه کالج مدرسه فنی یا موسسه دیگر 6
برنامه دوساله در دانشگاه کالج مدرسه فنی با موسسه دیگر 7
مدرک لیسانس یا برنامه سه ساله یا بیشتر در دانشگاه ،کالج مدرسه فنی با موسسه دیگر 8
دو یا چند گواهینامه دیپلم یا مدرک تحصیلی حداقل یکی از آنها باید برای برنامه ای سه ساله یا بیشتر باشد 9
مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک حرفهای لازم برای اشتغال در یک حرفه مجوزدار برای مدرک حرفه ای باید برنامه تحصیلی در رشته های پزشکی دامپزشکی دندانپزشکی بهداشت چشم ،حقوق کایروپراکتیک یا داروسازی باشد 10
مدرک دکترا (.Ph.D) 10

توانایی زبان همسر یا پارتنر قانونی

متقاضیان می‌توانند حداکثر ۲۰ امتیاز اضافی برای توانایی زبان همسر یا پارتنر قانونی همراه خود، در یک زبان دریافت کنند (توانایی همسر در زبان دوم در CRS ارزیابی نمی‌شود).

در دسته A، متقاضیان با همسر یا پارتنر قانونی همراه می‌توانستند حداکثر ۱۲۸ امتیاز برای تسلط به زبان اول و ۲۲ امتیاز برای تسلط به زبان دوم دریافت کنند (با مجموع حداکثر۱۵۰ امتیاز). در همین حال، متقاضیان بدون همسر می‌توانستند حداکثر ۱۳۶ امتیاز برای تسلط به زبان اول و ۲۴ امتیاز برای تسلط به زبان دوم دریافت کنند (با مجموع حداکثر ۱۶۰ امتیاز).

با این ۲۰ امتیاز اضافی برای توانایی زبان همسر یا پارتنر قانونی، متقاضیانی که قصد دارند با همسر یا پارتنر قانونی خود مهاجرت کنند، می‌توانند حداکثر ۱۷۰ امتیاز کسب کنند تا عدم ارزیابی تسلط به زبان دوم همراهشان، جبران شود.

سطح مهارت زبان‌های رسمى همسر یا شریک زندگی عرفی – اولین زبان رسمی امتیاز مهارت زبان برای هر توانایی (خواندن، نوشتن، صحبت کردن و شنیدن)
کمتر از CLB 4 0
CLB 5 یا 6 1
CLB 7 یا 8 3
CLB 9 یا بیشتر 5

تجربه کاری کانادایی همسر یا پارتنر قانونی

متقاضیان می‌توانند برای تجربه کاری کانادایی همراه خود حداکثر ۱۰ امتیاز اضافی دریافت کنند.

مانند امتیازدهی برای مدرک تحصیلی متقاضی اصلی، این ۱۰ امتیاز می‌تواند کاهش امتیاز متقاضیان دارای همراه در دسته A  را جبران کند.

تجربه کاری کانادایی همسر حداکثر 10 امتیاز
هیچ یا کمتر از یک سال 0
1 سال 5
2 سال 7
3 سال 8
4 سال 9
5 سال و بیشتر 10

استراتژی‌های برنده در مهاجرت به کانادا: از امتیاز CRS تا همراهی همسر

در مسیر مهاجرت به کانادا، دانش و استراتژی می‌تواند تفاوت‌های چشمگیری ایجاد کند. سیستم امتیازدهی CRS نقش کلیدی در تعیین شانس شما برای مهاجرت دارد و درک دقیق از نحوه تاثیرگذاری عوامل مختلف از جمله حضور همسر یا پارتنر قانونی در این فرآیند، می‌تواند به شما یک برتری رقابتی بدهد.

اینکه آیا همراه داشتن یک همسر در درخواست مهاجرت به طور مستقیم بر امتیاز CRS شما تأثیر منفی دارد یا خیر، بستگی به شرایط خاص شما دارد. اما مهم است بدانید که فرصت‌هایی برای جبران امتیازات وجود دارد، به ویژه از طریق دسته B امتیازدهی، که می‌تواند تاثیر مثبتی بر کل امتیاز شما داشته باشد. این استراتژی‌ها و دانش می‌توانند شما را در مسیر موفقیت در مهاجرت به کانادا قرار دهند.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

منبع: cicnews.com

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها