کاهش درخواست شهروندی کانادا توسط مهاجران جدید در 10 سال گذشته

9
درخواست شهروندی کانادا

درخواست شهروندی کانادا، آخرین هدف مهاجرتی افراد به کاناداست. اما مطالعه‌ای که به تازگی توسط اداره آمار کانادا انجام شده، نشان داده است در مقایسه با مهاجرانی که بیشتر از 20 سال پیش به کانادا آمده‌اند، مهاجران اخیر کمتر به دنبال دریافت شهروندی کانادا هستند. این مطالعه که به صورت طولی داده‌های سال‌های 1996 تا 2021 بررسی می‌کند، نشان داد نرخ شهروندی در میان مهاجران اخیر 30 درصد کاهش یافته است که بیشتر این کاهش در 10 سال گذشته رخ داده است. در مقاله چگونه شهروند کانادا شویم؟ به طور مفصل با شرایط دریافت شهروندی کانادا و مراحل دریافت آن آشنا شوید.

توجه: منظور اداره آمار کانادا از *مهاجران* اشاره به کسانی است که اقامت دائم کانادا را دریافت کرده‌اند.

کاهش درخواست شهروندی کانادا توسط مهاجران جدید در 10 سال گذشته

کاهش درخواست شهروندی کانادا توسط مهاجران جدید در 10 سال گذشته

این مطالعه جدید نشان داد میزان دریافت شهروندی در میان مهاجران اخیر (آنهایی که به مدت 5، 10 یا 15 سال در کانادا بودند) از سال 1996 که 75.4٪ از مهاجران در تلاش برای دریافت شهروندی کانادا بودند، افت قابل توجهی داشته است.

در سال 2021، این نرخ به 45.7 درصد از مهاجران کاهش یافته بود که بیشترین افتی است که بین سال‌های 2016 تا 2021 اتفاق افتاده است.

این مطالعه همچنین تفاوت‌هایی را در نرخ جذب شهروندی بین گروه‌های مختلف مهاجران اخیر نشان داده است.

برای مثال، مهاجرانی که سطح درآمد آن‌ها بین 50000 تا 100000 دلار کانادا است، 14 درصد بیشتر از مهاجرانی که کمتر از 10000 دلار کانادا درآمد دارند، به دنبال شهروندی کانادا هستند و یا آن را دریافت کرده‌اند.

این روند همچنین نشان داد در میان مهاجران تحصیل‌کرده اخیر، افرادی که دارای مدرک دبیرستان (به عنوان بالاترین سطح تحصیلات آنها) بودند، 30.4٪ و کسانی که دارای مدرک دانشگاهی بودند، 51.8٪ شهروندی کانادا را دریافت کرده‌اند.

علاوه بر این، واریانس‌هایی را می توان در بین افرادی که مهارت زبانی بیشتری دارند مشاهده کرد. به عنوان مثال، در مقایسه با کسانی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی یا فرانسوی بود و 49.8 درصد شهروندی کانادا را داشتند، افرادی که زبان مادری آن‌ها نه انگلیسی و نه فرانسوی است، تنها 19.7 درصد تابعیت کانادا را دریافت کرده‌اند.

در نهایت، واریانس‌ها را می توان بر اساس کشور مبدا مهاجر نیز مشاهده کرد. بیشترین کاهش اخیر در نرخ شهروندی را می‌توان در میان مهاجران زیر دید:

  • شرق آسیا (-58٪)
  • جنوب شرق آسیا (-40.7٪)
  • غرب آسیا (-29.3٪)
  •  اروپای شرقی (-28.9٪)
  • آمریکای مرکزی (-28.2٪)

درخواست شهروندی کانادا - برخی از دلایل کاهش دریافت شهروندی توسط مهاجران

برخی از دلایل کاهش دریافت شهروندی توسط مهاجران

برخی از عواملی که می‌توان در آنها واریانس مشاهده کرد، مانند تحصیلات، مهارت زبان، تجربه کاری کانادایی (که با درآمد نشان داده می‌شود)، عواملی هستند که در سیستم رتبه‌بندی جامع کانادا (CRS) دارای امتیاز هستند. این موضوع نشان می‌دهد که سازگاری بیشتر با زندگی کانادایی می‌تواند بر نرخ شهروندی در میان مهاجران اخیر تاثیر بگذارد.

این مطالعه همچنین دلایل خاصی را ذکر می‌کند که به طور بالقوه می‌تواند این رکود را توضیح دهد.

مهمترین عامل بیماری همه‌گیر جهانی کووید-19 بود که این مطالعه نشان می‌دهد تا 40 درصد بر کاهش نرخ شهروندی بین سال‌های 2016 تا 2021 تاثیر گذاشته است. به نظر می‌رسد که این بیماری همه‌گیر تأثیر شدیدی بر نرخ شهروندی داشته است.

علاوه بر این، این مطالعه به چندین تغییر سیاست مهاجرتی بین سال‌های 2006 و 2016 اشاره می‌کند که ممکن است بر نرخ جذب تأثیر بگذارد، از جمله : نیاز به افزایش دانش عمومی متقاضیان از کانادا از طریق آزمون شهروندی، ارائه مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی برای مقیم دائم و افزایش هزینه‌های درخواست شهروندی.

در نهایت، این مطالعه اشاره می‌کند کاهش سریع نرخ شهروندی در میان کسانی که از جنوب شرق و شرق آسیا به کانادا مهاجرت کرده‌اند، تحت تاثیر اتفاقات محلی در این مناطق بوده که تاثیر مهمی در افت قابل توجه دریافت شهروندی از سوی آن‌ها داشته است.

درخواست شهروندی کانادا - کاهش نرخ شهروندی مهاجران جدید؛ دغدغه و نگرانی دولت کانادا

کاهش نرخ شهروندی مهاجران جدید؛ دغدغه و نگرانی دولت کانادا

با وجود اینکه نرخ دریافت شهروندی در میان مهاجران اخیر نشان‌دهنده روند نزولی قابل توجهی است، کانادا همچنان یکی از بالاترین نرخ‌های شهروندی مهاجران را در بین کشورهای غربی دارد. مراسم شهروندی کانادا یکی از به یادماندنی‌ترین تجربیات مهاجران از مرحله آخر مهاجرت یعنی دریافت پاسپورت کانادا است. در سال 2021، این نرخ به 81.7 درصد رسید که نشان می‌دهد اکثر مهاجران در کانادا شهروندی را انتخاب کرده‌اند.

علاوه بر این، بسیاری از تازه واردان هنوز در کانادا (به ویژه از نظر اقتصادی) به عنوان مقیم دائم زندگی می‌کنند و از مزایای این نوع اقامت بهره می‌برند.

بخشی از این مهاجران برای حفظ روابط با کشور خود به دنبال شهروندی کانادا نیستند. چرا که بسیاری از کشورهای مبدأ مهاجران (به عنوان مثال هند و ایران) تابعیت دوگانه را مجاز نمی‌دانند، به این معنی که برخی از مهاجران باید بین پاسپورت قدیمی (کشور مبدا) و جدید (کانادا) یکی را انتخاب کنند.

مقیمان دائمی از بسیاری از امکانات و حقوق شهروندان برخوردارند، اما آن‌ها نمی‌توانند رای دهند و یا سمت سیاسی در کانادا داشته باشند.

صرف نظر از این موضوع، روند نزولی اخیر در جذب شهروندی ممکن است یک نگرانی برای دولت کانادا باشد. به ویژه از این نظر که این روند نزولی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

منبع: cicnews.com

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها