ویزای کار موقت کانادا C11 و C61

46
ویزای کار موقت کانادا C11 و C61

در این مقاله درباره مزایای دو نوع ویزای کار موقت c-11 و c-61 کانادا صحبت خواهیم کرد. قبل از هر چیز لازم است درباره نحوه نام‌گذاری این ویزاها توضیحاتی ارائه کنیم.

c-11 و c-61 در واقع کدهایی هستند که ویزاهای معاف از مجوز LMIA را از یکدیگر تفکیک می‌کنند. اعداد و حروف دیگری نیز در این دسته‌بندی قرار دارند که ما در این مقاله فقط به دو نوع ویزای کار موقت c-11 و c-61 می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سایر کدها، به سایت اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید.

ویزای کار موقت کانادا

LMIA مخفف Labor Market Impact Assessment است؛ به معنی اجازه دولت برای استخدام یک خارجی به جای یک کانادایی. در برنامه‌های مجوز کار معاف از LMIA، هیچ کارفرمای کانادایی نیازی به صدور پیشنهاد شغلی برای شما ندارد، بلکه شما به خودتان یا شاید حتی به کارکنان خارج از کشورتان پیشنهاد کار بر اساس دسته‌بندی معاف از LMIA ارائه می‌دهید.

مبنای این ویزاهای کار موقت معاف از LMIA بر اساس پتانسیل اشتغال است. فعالیتی که متقاضی قصد انجام آن در کانادا را دارد، باید مزایای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برای کانادا داشته باشد و همچنین فرصت‌های شغلی برای مقیمان دائم یا شهروندان کانادایی فراهم کند.

در ادامه با ویزای کار موقت C11 کانادا و ویزای کار موقت C61 کانادا بیشتر آشنا می‌شویم.

ویزای کار موقت کانادا C11 و C61 - ویزای کار موقت C11 کانادا

ویزای کار موقت C11 کانادا

IRCC به طور مشخص اشاره کرده است که این دسته از مجوزهای کار فقط برای متقاضیان خوداشتغالی است که برای اداره تجارت فعلی خود وارد کانادا می‌شوند. این دسته از مجوزهای کار بر روی افراد خوداشتغال متمرکز است که طبق IRCC به این معنی است: “شخصی که برای خود به عنوان صاحب یک تجارت کار می‌کند و به ندرت افرادی را خارج از اعضای خانواده خود استخدام می‌کند. در حالی که بسیاری از افراد صاحب کسب و کار، معمولاً تمام مسئولیت‌های یک کارمند را انجام می‌دهند.”

یکی از الزامات ویزای کار موقت C11 این است که متقاضی خارجی را ملزم می‌کند تا مزایا یا فرصت‌های قابل توجهی را برای کانادایی‌ها ایجاد یا حفظ کند.

در شرایط این ویزا، حداقل میزان سرمایه گذاری تعریف نشده و البته تنها عاملی نیست که برای تایید درخواست ویزا در نظر گرفته می‌شود. بر اساس صنعت، نوع کسب و کار و نوع سود؛ سرمایه‌گذاری‌های پولی و میزان سودمندی اجتماعی، فرهنگی یا اقتصادی به صورت موردی بررسی می‌شود.

 • ویزای کار موقتC11 برای مشاغل یا فعالیت‌های فصلی و کوتاه مدت مانند موارد زیر نیز مناسب است:
 • راه اندازی یک کامیون مواد غذایی یا نوعی غرفه فصلی یا خرید در یک رویداد.
 • اجرای یک نوع اقامتگاه کوتاه مدت برای یک فصل یا رویداد خاص. به عنوان مثال برای تابستان یا زمستان در یک رویداد خاص مانند یک مسابقه یا جشنواره در کانادا
 • اجرای خدمات گردشگری یا ارائه خدمات راهنمایی در زمینه‌های دیگر
 • آمدن به مدت یک فصل به عنوان راهنمای ماهیگیری در کانادا یا اداره یک کمپینگ

شما به عنوان متقاضی باید مالکیت بیش از 50 درصد از کسب و کار مورد نظر خود در کانادا را داشته باشید تا واجد شرایط درخواست تحت برنامه مجوز کار C11 معاف از LMIA باشید.

شما می‌توانید با راه اندازی یک کسب و کار طولانی مدت و ایجاد فرصت شغلی، مقیمان دائم یا شهروندان کانادایی را استخدام کنید. پس از یک سال فعالیت نیز می‌توانید برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.

کسانی که قصد اخذ اقامت دائم را دارند، باید از طریق برنامه نامزدهای کسب و کار استانی یا متقاضیان خوداشتغال کبک اقدام کنند.

اگر متقاضیان قصد دوگانه ای برای یافتن وضعیت به عنوان کارگران موقت و در نهایت به عنوان ساکنان دائم داشته باشند، همچنان باید افسر را قانع کنند که در پایان دوره ویزای کار موقت خود کانادا را ترک خواهند کرد. متقاضی باید بتواند نشان دهد که کارش در کانادا موقتی خواهد بود، تمایل به ترک کانادا را حفظ کرده و روابط قوی‌تری با کشور مبدا خود دارد.

به یاد داشته باشید که برای اخذ ویزای کار موقت C11، باید مزایای قابل توجهی برای کانادا در راه‌اندازی کسب و کارتان وجود داشته باشد تا افسر متقاعد شده و آن را تأیید کند.

ویزای کار موقت کانادا C11 و C61 - ویزای کار موقت C61 کانادا

ویزای کار موقت C61 کانادا

ویزای کار موقت C61 کانادا یکی از سه دسته ویزای ICT کاناداست. هدف اداره مهاجرت از تفکیک برنامه‌های مهاجرتی و ایجاد کدهای مختلف، ایجاد شرایط بهتر برای بررسی دقیق و جزیی نتایج برنامه‌های مهاجرتی است تا بتوانند نقص‌ها را شناسایی کرده و پرونده‌ها را نیز با سرعت و دقت بیشتری بررسی کنند.

ویزای ICT کانادا محبوب‌ترین برنامه مهاجرتی در میان ویزاهای کار موقت معاف از LMIA برای کارآفرینان و مدیران است.

این دسته معاف از LMIA برای مشاغل واجد شرایط در داخل یا خارج از کانادا است که می‌خواهند کارکنان کلیدی را به شعبه یا نمایندگی خود در کانادا منتقل کنند. اگر هنوز شعبه یا نمایندگی در داخل کانادا ندارید، این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا به عنوان صاحب یک کسب و کار یا مدیر اجرایی یک کسب و کار در خارج از کشور، شعبه خود را در داخل کانادا راه اندازی کنید.

ویزای ICT کانادا نیز از جمله ویزاهای معاف از LMIA است که پیش از این با کد C12 شناخته می‌شد. البته اگر شما تبعه یکی از کشورهایی باشید که دارای قرارداد دو جانبه با کانادا هستند، در ویزای ICT شما، کد خاص آن کشور نیز استفاده می‌شود.

با این حال اکنون اداره مهاجرت با دلایل مشخصی این ویزا را به سه دسته کد مشخص تقسیم کرده است:

 • C61: کارمندانی که شعبه یا مؤسسه وابسته را در کانادا راه اندازی می کنند.
 • C62: مدیران اجرایی یا مدیران ارشد
 • C63: کارکنان دانش تخصصی

IRCC این کدها را به دو دلیل اصلی تغییر داده است:

 1. داشتن آمار دقیق‌تر در مورد نوع برنامه‌های کاربردی که تحت ویزای ICT پردازش می‌شوند.
 2. سختگیری در پردازش و تأیید کارآفرینانی که در حال تأسیس شعبه‌های جدید در کانادا به عنوان وسیله‌ای برای مهاجرت هستند.

این دسته‌بندی به اداره مهاجرت کانادا کمک می‌کند شرایط مهاجرت و کار در کانادا را برای تمامی متقاضیان این ویزا فراهم کند. این امر به IRCC اجازه می‌دهد تا نرخ تأیید پایین‌تری را برای دسته C61 در نظر بگیرد و به این ترتیب، از شرکت‌های فعلی کانادایی در اندازه متوسط تا بزرگ‌تر که همیشه مدیران ارشد و کارکنان دانش تخصصی خود را از دفاتر خارج از کشور خود به کانادا منتقل می‌کنند – با استفاده از کدهای C62 و C63، پشتیبانی کنند.

شرایط دریافت ویزای C61

مدیران اجرایی یا مدیران ارشد که قصد دارند تحت ویزای C61 به کانادا مهاجرت کنند باید شرایط زیر را دارا باشند:

در حال حاضر توسط یک شرکت چند ملیتی استخدام شده‌اند و به دنبال کار در شرکت تابعه، شعبه یا یک شرکت وابسته به آن شرکت اصلی هستند.

به شرکتی منتقل می‌شوند که با شرکتی که در حال حاضر در آن مشغول به کار هستند، رابطه واجد شرایطی دارد.

در حال انتقال به سمتی با ظرفیت دانش اجرایی، مدیریت ارشد یا تخصصی هستند.

از طریق حقوق و دستمزد یا با قرارداد مستقیم با شرکت، توسط شرکتی که قصد دارد آنها را به خارج از کانادا در یک موقعیت تمام وقت مشابه، به مدت حداقل یک سال در سه سال منتقل کند، استخدام شده باشند.

الزامات شرکت در برنامه ویزای C61

به طور کلی، شرکت باید محل فیزیکی داشته باشد. با این حال، در موارد خاص که شامل مدیران ارشد یا مدیران اجرایی می‌شود، قابل قبول است که آدرس شرکت جدید در ابتدا ارائه نشود. به عنوان مثال، شرکت ممکن است از آدرس مشاور خود استفاده کند تا زمانی که مدیر اجرایی بتواند یک محل را خریداری یا اجاره کند.

شرکت باید برنامه‌های واقع بینانه‌ای را برای کارکنان جدید ارائه دهد.

به منظور شروع کسب و کار در کانادا و پرداخت حقوق کارکنان آن، شرکت باید تمکن مالی کافی داشته باشد.

هنگام انتقال مدیران یا مدیران، شرکت باید نشان دهد که برای پشتیبانی از عملکرد اجرایی یا مدیریتی به اندازه کافی ظرفیت دارد.

مدت زمان مجوز کار

مجوز کار اولیه ویزای C61 یک سال است. برای تمدید باید شواهدی ارائه شود که شامل موارد زیر است:

 • شرکت‌های کانادایی و خارجی هنوز یک رابطه واجد شرایط دارند.
 • دفتر جدید در سال گذشته به صورت مستمر در حال فعالیت و ارائه کالا یا خدمات بوده است.
 • دفتر جدید دارای پرسنل باشد.

مدت مجوز کار انتقال گیرنده درون شرکتی

مجوز کار متقاضیان ویزای C61 حداکثر بین 3 تا 7 سال تمدید می‌شود. البته زمانی را که فرد خارج از کانادا در طول مدت مجوز کار سپری کرده را می‌توان «نگهداشت» تا به انتقال گیرنده درون شرکتی اجازه دهد مدت کامل مجوز کار یعنی 5 تا 7 سال را در کانادا حضور داشته باشد.

پس از اینکه افراد منتقل شده درون شرکتی به حداکثر مدت مجوز کار خود رسیدند (هفت سال برای مدیران اجرایی و مدیران ارشد و پنج سال برای کارکنان دانش تخصصی)، در صورت تمایل مجدد باید یک سال کار تمام وقت در شرکت خارج از کانادا را تکمیل کنند و برای دریافت ویزای کار موقت اقدام کنند.

کسانی که از طریق روش ICT کانادا، ویزای کار موقت دریافت کرده‌‌اند می‌توانند از طریق اکسپرس انتری یا برنامه‌های استانی کانادا اقامت موقت خود را به اقامت دائم کانادا تبدیل کنند.

ویزای کار موقت کانادا C11 و C61 - موکلین موفق گروه وای ال جی که با ویزای کار به کانادا مهاجرت کردند!

موکلین موفق گروه وای ال جی که با ویزای کار به کانادا مهاجرت کردند!

آقای خوشنودی که فارغ‌التحصیل رشته معماری هستند و در ایران نیز مدیر و عضو هیئت مدیره‌ی یک شرکت ساختمانی بودند، توانستند از طریق ویزای ICT و تاسیس شعبه شرکت در کانادا، به این کشور مهاجرت کنند. ایشان متولد 1996 هستند و زمانی که در تاریخ ۱۱-Mar-۲۰۲۱ درخواست ویزای خود را ارسال کردند، تصورشان این بود که تجربه پایین ممکن است در نتیجه درخواست ویزا تاثیر بگذارد. اما توانستند در تاریخ ۱۱-Apr-۲۰۲۲ ، ورک پرمیت برای ۱ سال و ۸ ماه دریافت کنند.

آقای عطاریزی، موکل موفق دیگر ما هستند که در رشته حسابداری مدرک کارشناسی ارشد دارند اما صاحب یک شرکت نرم افزاری در ایران هستند. ایشان با دریافت مشاوره و راهنمایی از آقای یزدانی، در تاریخ ۲۵-Jun-۲۲ پرونده خود را به اداره مهاجرت ارسال کردند.

آقای عطاریزی روند دریافت ویزا را به کمک وکلای متخصص و حرفه‌ای YLG طی کردند و ویزای کار ایشان در تاریخ ۷-Oct-۲۲ تایید شد و در تاریخ ۶-Nov-۲۲ وارد کانادا شدند.

داستان سایر موکلین موفق ما در دریافت ویزای ICT و مهاجرت به کانادا را می‌توانید اینجا بخوانید.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

منبع: ingwe.ca منبع: canada.ca منبع: canada.ca

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها