گواهی عدم سوء پیشینه کانادا چیست؟

248
گواهی عدم سوء پیشینه کانادا

گواهی عدم سوء پیشینه کانادا سندی است که نشان می‌دهد شما در کشور محل اقامت خود، مرتکب جرم و جنایتی نشده‌اید. این گواهی یکی از مدارک ضروری در پرونده درخواست ویزاست و عدم ارائه آن باعث ریجکت شدن درخواست می‌شود. در ادامه بیشتر با این سند قانونی و مهم آشنا می‌شویم. با وای ال جی همراه باشید.

گواهی عدم سوء پیشینه چیست؟

گواهی عدم سوء پیشینه توسط یک مقام دولتی و رسمی صادر می‌شود و سابقه کیفری فرد را به طور کامل شرح می‌دهد. نداشتن هیچ سابقه‌ای از جرائم بهترین شرایط است. اما اینکه دقیقا چه جرمی باعث ریجکت شدن می‌شود، پاسخ مشخصی ندارد. به طور کلی اگر جرمی مرتکب شده‌اید که در کانادا نیز جرم محسوب می‌شود، با احتمال بیشتری درخواست شما رد خواهد شد.

اگر 10 سال از زمان ارتکاب جرم شما گذشته باشد و طی فعالیت‌هایی که در این مدت انجام داده‌اید، ممکن است که افسر پرونده متقاعد شود شما پشیمان هستید و مسیر زندگی قانون‌مند را در پیش گرفته‌اید. البته جرم و محکومیت شما باید جزیی باشد و سابقه دیگری نداشته باشید تا مشمول این شرایط شوید.

طبق طرح “توانبخشی فردی” افرادی که 5 سال از دوره محکومیت آن‌ها گذشته است، می‌توانند درخواست ویزای خود را ارسال کنند و به دلیل داشتن سابقه کیفری ریجکت نشوند.

پرونده‌های توانبخشی فردی به دقت توسط افسر پرونده بررسی می‌شود که ممکن است بیشتر از یک سال زمان ببرد. ماهیت جرم و زندگی قانون‌مند پس از دوران محکومیت تاثیر بسیاری بر نظر افسر پرونده دارد.

اهمیت گواهی عدم سوء پیشینه کانادا - گواهی عدم سوء پیشینه کانادا

اهمیت گواهی عدم سوء پیشینه کانادا

کانادا کشور مهاجرپذیری است اما به این معنا نیست که هر شخصی می‌تواند وارد این کشور شود. کانادا به جهت رفع نیاز بازار کار و توسعه صنایع مختلف، نیروهای متخصص و فنی و دانشجویان را به عنوان مهاجر می‌پذیرد تا ضمن دستیابی به اهداف خود، جامعه‌ای قانون‌مند تشکیل دهد. به همین دلیل نیز سابقه کیفری متقاضیان اهمیت زیادی دارد و بسته به جرم و محکومیت می‌تواند موجب ریجکت شدن درخواست ویزا شود.

در هر کشوری که به مدت 6 ماه متوالی زندگی کرده‌اید، باید گواهی عدم سوء پیشینه از آن کشور‌ها دریافت کنید. ممکن است برخی افسران اداره مهاجرت کانادا، گواهی عدم سوء پیشینه از کشورهایی که کمتر از 6 ماه در آن‌ها اقامت داشته‌اید را نیز ممکن است تقاضا کنند.

اعتبار هر گواهی باید 6 ماه قبل از ارائه درخواست باشد و نمی‌توانید گواهی قدیمی به پرونده خود ضمیمه کنید.

اگر به هر دلیلی نتوانستید در زمان ارسال پرونده درخواست ویزا، گواهی خود را دریافت کنید، می‌توانید فیش پرداخت یا شماره رهگیری گواهی را همراه توضیحات ارسال کنید. در این شرایط افسران دو رویکرد دارند. ممکن است این مدارک را به عنوان ضمانت بپذیرند و یا پرونده شما را به عنوان “مدارک ناقص” ریجکت کنند.

ارسال گواهی عدم سوء پیشینه در سیستم اکسپرس انتری

اگر از طریق سیستم اکسپرس انتری برای مهاجرت به کانادا اقدام کرده‌اید، بعد از دریافت دعوتنامه، 60 روز فرصت دارید تا مدارک پرونده خود را کامل کنید. بهتر است از همان ابتدا برای این گواهی اقدام کنید و اعتبار آن را در نظر داشته باشید تا بتوانید به موقع مدارک خود را کامل کنید. چرا که ممکن است این گواهی دیرتر از مهلت 60 روزه شما صادر شود و پرونده شما به دلیل ناقص بودن، ریجکت شود. رد کردن دعوت اداره مهاجرت نیز تاثیر منفی بر پرونده شما خواهد داشت و احتمال موفقیت در دریافت ویزا را کاهش دهد.

هزینه و مدت زمان صدور گواهی- گواهی عدم سوء پیشینه کانادا

هزینه و مدت زمان صدور گواهی

هزینه گواهی عدم سوء پیشینه متفاوت است و ممکن است نوع درخواست، هزینه تمبر و غیره روی هزینه نهایی تاثیر بگذارد. می‌توانید از هزینه‌های به‌روز، حین ثبت درخواست مطلع شوید و برای پرداخت اقدام کنید. حداکثر زمانی که باید برای صدور گواهی منتظر بمانید، 4 ماه است. زمان صدور گواهی بسته به کشور مورد نظر متفاوت است.

نحوه دریافت گواهی عدم سوء پیشینه

اگر داخل ایران هستید، باید درخواست صدور گواهی عدم سوء پیشینه را در مرکز پلیس +10 ثبت کنید.

اگر خارج از ایران هستید، باید به سفارت یا کنسولگری ایران مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست صدور گواهی عدم سوء پیشینه

 • پاسپورت
 • شناسنامه
 • عکس مناسب
 • ایمیل معتبر
 • شماره تماس معتبر
 • آدرس برای دریافت گواهی
 • سند رسمی بیان‌کننده دلیل درخواست گواهی
 • مدارک اقامت قانونی

دریافت آنلاین گواهی عدم سوء پیشینه - گواهی عدم سوء پیشینه کانادا

دریافت آنلاین گواهی عدم سوء پیشینه

امکان دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به صورت آنلاین نیز فراهم شده است. این گواهی آنلاین تنها یک ماه اعتبار دارد اما در طی سه روز کاری صادر می‌شود.

برای دریافت گواهی آنلاین باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • در سامانه ثنا یا سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی ثبت نام کنید و حساب ثنا خود را بسازید.
 • از ستون سمت راست، گزینه اطلاع رسانی را انتخاب کنید.
 • روی گزینه «ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه» کلیک کنید.
 • مدارک هویتی مورد نیاز را وارد کنید.
 • واحد قضایی محل زندگی خود را انتخاب کنید.
 • هزینه‌ها را به صورت آنلاین پرداخت کنید.

گواهی شما پس از سه روز کاری صادر می‌شود. اگر قصد تمدید آن را دارید، این مراحل را باید مجددا طی کنید.

نظر نهایی

گواهی عدم سوء پیشینه کانادا یکی از مدارک ضروری است که باید در پرونده خود قرار دهید. این گواهی کاملا رسمی و قانونی صادر می‌شود و تایید کننده شخصیت اجتماعی فرد به عنوان یک شهروند قانونمند است. ارائه ندادن این مدرک یا داشتن سابقه کیفری می‌تواند موجب ریجکت شدن درخواست ویزا شود.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها