جزییات مهاجرت 1.5 میلیون نفر مقیم دائم جدید کانادا تا سال 2026

20
جزییات مهاجرت 1.5 میلیون نفر مقیم دائم جدید کانادا تا سال 2026

مقیم دائم کانادا عنوانی است که بسیاری از مهاجران با وضعیت اقامت موقت، به دنبال دریافت آن هستند تا زندگی خود را بر پایه‌های مستحکم‌تری بسازند. کانادا طی سه سال آینده با توجه به اهداف جدیدی که اخیراً توسط مارک میلر، وزیر مهاجرت، اعلام شده است، پذیرای نزدیک به ۱.۵ میلیون مقیم دائم جدید خواهد بود.

برنامه ریزی شده است که از سال ۲۰۲۶ به بعد، سطح مهاجران سالانه کانادا ثابت بماند و به ۵۰۰,۰۰۰ نفر برسد. این برنامه با هدف “فراهم آوردن زمان برای ادغام موفق” و همچنین “رشد پایدار جمعیت” تنظیم شده است.

کل تعداد ساکنان دائم جدید به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند: اقتصادی، خانوادگی، پناهندگان و افراد تحت حمایت و یک دسته به عنوان “بشردوستانه و سایر موارد.”

قرار است چه تعداد مقیم دائم کانادا از هر دسته پذیرفته شوند؟

پیش بینی می‌شود که مهاجران اقتصادی بخش اعظم مهاجران جدید را تشکیل دهند، به طوری که در سال ۲۰۲۴ تعداد ۲۸۱,۱۳۵ مهاجر اقتصادی و در سال‌های ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶ به ترتیب ۳۰۱,۲۵۰ نفر برای هر سال مهاجر جدید به کانادا بیاید.

تعداد افرادی که برای پیوستن به اعضای خانواده خود به کانادا می‌آیند نیز افزایش خواهد یافت، از ۱۱۴,۰۰۰ نفر در سال ۲۰۲۴ به ۱۱۸,۰۰۰ نفر در سال‌های ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶.

انتظار می‌رود همسران، پارتنرها و فرزندان شهروندان کانادایی و مقیمان دائم سالانه ۸۴,۰۰۰ نفر باشند، در حالی که تعداد والدین و پدربزرگ و مادربزرگ ۳۴,۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود.

در حالی که تعداد مهاجران اقتصادی و اعضای خانواده با گذشت زمان افزایش می‌یابد، انتظار می‌رود تعداد مهاجران در سایر دسته‌ها کاهش یابد. علی‌رغم اینکه تعداد کل مهاجران جدید افزایش می‌یابد، تعداد پناهندگان و افراد تحت حمایت که کانادا به عنوان مقیم دائم جدید می‌پذیرد، از ۷۶,۱۱۵ نفر در سال ۲۰۲۴ به ۷۲,۷۵۰ نفر در سال‌های ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶ کاهش خواهد یافت.

تعداد مهاجران جدیدی که سالانه به دلایل بشردوستانه پذیرفته می‌شوند از ۱۳,۷۵۰ نفر در سال ۲۰۲۴ به ۸,۰۰۰ نفر در سال‌های ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶ کاهش خواهد یافت.

مقیم دائم کانادا - مونترال
مونترال

دسته‌بندی مهاجران اقتصادی

دسته اقتصادی به چندین زیرمجموعه تقسیم می‌شود که بزرگترین آنها به برنامه‌های استانی کانادا (PNP) اختصاص دارد. در چارچوب این برنامه، استان‌ها می‌توانند با توجه به نیازهای خاص نیروی کار خود، از مهاجران جدید برای زندگی در آنجا دعوت کنند.

در سال ۲۰۲۴، ۱۱۰,۰۰۰ مهاجر جدید تحت PNP و در سال‌های ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶ به ترتیب ۱۲۰,۰۰۰ نفر پذیرفته خواهند شد.

برنامه مهاجرت آتلانتیک که زندگی در چهار استان آتلانتیک کانادا را ترویج می‌کند، در سال ۲۰۲۴ پذیرای ۶,۵۰۰ نفر و در سال‌های ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶ به ترتیب ۸,۵۰۰ نفر خواهد بود.

مهاجران تحت برنامه نیروی کار ماهر فدرال در اکسپرس انتری در سال ۲۰۲۴، ۱۱۰,۷۷۰ مقیم دائم جدید و در دو سال بعد به ترتیب ۱۱۱,۵۰۰ نفر را تشکیل خواهند داد که شامل ویزای اسکیل ورکر کانادا، برنامه اسکیل ترید کانادا و برنامه cec کانادا می‌شود.

کانادا قصد دارد در سال ۲۰۲۴، ۵,۰۰۰ ویزای تجاری فدرال و در سال‌های ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶ به ترتیب ۶,۰۰۰ ویزا صادر کند.

در طول سال گذشته، دولت فدرال چندین برنامه آزمایشی مهاجرتی را برای افزایش تعداد کارگران در زمینه‌های خاص که کانادا در آنها با کمبود نیروی کار مواجه است، راه اندازی کرده است.

این برنامه‌ها شامل ویزا برای پرستاران، کارکنان مراقبت‌های بهداشتی، کارگران صنایع غذایی و همچنین برنامه آزمایشی مهاجرت روستایی و شمالی و پروژه Pathways to Economic Mobility است.

در سال ۲۰۲۴، 10,875 ویزا تحت این دسته صادر خواهد شد و در سال ۲۰۲۵ این تعداد به 14,750 نفر افزایش خواهد یافت. با این حال، در سال ۲۰۲۶ این تعداد دوباره به 13,750 نفر کاهش خواهد یافت.

دولت فدرال همچنین در تلاش است تا مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه را در خارج از کبک ترویج کند.

علاوه بر هدف سالانه کلی 485,000 نفر، اتاوا قصد دارد در سال 2024، 26,100 مقیم دائم فرانسوی زبان را در خارج از کبک بپذیرد. این هدف سالانه در سال 2025 به 31,500 و در سال 2026 به 36,000 نفر خواهد رسید.

مقیم دائم کانادا - کبک سیتی
کبک

آیا اهداف مهاجرتی می‌توانند با شرایط فعلی مطابقت داشته باشند؟

مارک میلر در حالی که از گزارش بررسی استراتژیک مهاجرت در اتاوا رونمایی می‌کرد، گفت که استراتژی مهاجرتی کانادا در سال‌های آینده بر همسویی سیاست‌های مهاجرتی با نیازهای بازار کار کشور متمرکز خواهد شد.

این بررسی استراتژیک نقشه راهی برای استراتژی مهاجرتی کانادا ترسیم کرد. در این گزارش آمده است که کانادا برای رفع کمبود نیروی کار خود باید به جذب استعدادهای جهانی بپردازد و برای ایجاد یک نقش جدید به عنوان “مسئول ارشد استعدادهای بین المللی” تلاش کند تا سیاست‌های مهاجرتی را با نیازهای کلیدی نیروی کار از جمله مسکن و مراقبت‌های بهداشتی مطابقت دهد.

در همین حال، کلر فن، اقتصاددان بانک سلطنتی کانادا، گفت که کانادا از نیروی کار مهاجر فعلی خود به طور گسترده‌ای استفاده نمی‌کند.

گزارشی که توسط فن در سپتامبر منتشر شد و RBC منتشر کرد، نشان داد که 30 درصد از مهاجران به کانادا با مدرک پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی یا اپتومتری در زمینه‌های غیرمرتبط کار می‌کردند، در حالی که این رقم برای غیرمهاجران با تحصیلات مشابه فقط 4.5 درصد بود.

برای مهاجران با مدارک خارجی، موانع ورود زیاد است، از جمله برای کسانی که در تخصص‌هایی مانند پزشکی در خارج از کشور آموزش دیده‌اند.

فن گفت: «روند فعلی برای صدور مجوز کار آنها در کانادا بسیار دشوار است.»

او افزود: «اگر مهاجری هستید که خارج از کانادا تحصیل کرده‌اید، 50 درصد احتمال دارد که در شغلی کار کنید که از سطح تحصیلات شما پایین‌تر باشد.»

میلر در مصاحبه‌ای با گلوبال نیوز در ماه گذشته اذعان کرد که کانادا بخش زیادی از کمبود نیروی کار خود را با استفاده از کارگران موقت خارجی پر کرده است. همچنین افزود که تصور او این است که کانادا به نیروی کار موقت خارجی عادت کرده است که نیاز به اصلاح دارد.

مقیم دائم کانادا - ونکوور
ونکوور

ساروم رو، که هماهنگ کننده شاخه دانشجویی MWAC به نام Migrant Students United است، معتقد است که برای حل دائمی این مشکل، کانادا باید مسیرهایی را برای اقامت دائم برای کارگران مهاجر، از جمله دانشجویان، ایجاد کند.

او در دفاع از دانشجویان خارجی و اعتراض به تبعیض قانونی علیه آن‌ها، گفت:” دانشجویان بین المللی در کانادا کارهای به ظاهر ساده اما مهم انجام می‌دهند تا روند کارها با اختلال مواجه نشود. رساندن آب و غذا با دوچرخه در هوای برفی و بارانی کانادا، کار شبانه و جا به جا کردن بسته‌ها در انبارهای آمازون. همه این‌ها در شرایطی است که آن‌ها باید شهریه‌های بسیار بالایی پرداخت کنند.”

“دانشجویان بین المللی فقط نقش دانشجو را در کانادا ایفا نمی‌کنند، بلکه به عنوان کارگر نیز در اقتصاد کانادا نقش دارند. آنها نیز با همان استثمار و انکار حقوقی که سایر مهاجران روبرو هستند، مواجه‌اند.”

نظر نهایی

کانادا در حال برنامه‌ریزی برای پذیرش تعداد قابل توجهی از مهاجران جدید در سال‌های آینده است. این امر به منظور رفع کمبود نیروی کار و همچنین ترویج رشد و تنوع اقتصادی کشور انجام می‌شود. با این حال، چالش‌هایی در ادغام این مهاجران جدید در جامعه کانادا وجود دارد، از جمله موانع ورود برای کارگران ماهر خارجی و همچنین بهره‌برداری از کارگران موقت خارجی.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

منبع: globalnews.ca

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها